31.05.2013 - 02.06.2013

Hydro Active City - WYSTAWA

Hydro Active City - WYSTAWA

Film reklamowy: YouTube


Innowacyjna wystawa pokonkursowa w przestrzeni Gdańska wykorzystująca najnowsze narzędzia i technologie mobilne (tablety, smartfony, urządzenia wi-fi).

Woda jest elementem, który jednocześnie łączy i dzieli wszystkich partnerów projektu ART LINE, w ramach którego przeprowadzono konkurs. Motyw ten stał się naturalnym źródłem inspiracji do poszukiwania artystycznych prac hydroaktywnych, rozumianych jako inspirujące się wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym. Pierwiastek aktywny wymagał od artystów stworzenia prac, które angażują widza, a nie jedynie stawiają go w sytuacji biernego odbioru. Prace te w  naturalny sposób wpiszą się w tkankę miejską i ożywią odcinek Gdańska, biegnący wzdłuż kanału rzeki Raduni, pomiędzy ulicami Heweliusza i Krosna.

Konkurs  zorganizowany został przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach międzynarodowego projektu artystycznego ART LINE. Spośród 50 zgłoszeń konkursowych z Polski, Szwecji, Niemiec, Litwy, Rosji i Danii, międzynarodowe jury wybrało projekty, które zostaną zrealizowane i zaprezentowane na wystawie:

•    Little Ice Age, Olgi Warabidy & Mariusza Samóla (Polska)

Olga Warabida i Mariusz Samól, Little Ice Age to instalacja dźwiękowa, stanowiąca surrealistyczną interwencję w tkankę miasta. Artyści zaczerpnęli inspirację z historycznych przekazów głoszących, iż w przeszłości zimy w naszym klimacie były tak srogie, że możliwe było podróżowanie pomiędzy Szwecją a Polską po zamarzniętej tafli Bałtyku. W apogeum wiosny przechodnie, spacerujący po kładce nad Radunią, łączącej ulice Rybaki Dolne i Górne, będą mieli okazję doznać wrażeń iście zimowych, rekonstruując w ten sposób doświadczenia towarzyszące przekraczaniu zamarzniętego Bałtyku. Ciała uczestników staną się swoistymi interfejsami, które uruchomią instalację, a wywołany w ten sposób dźwięk spowoduje zmianę percepcji rzeczywistości.

Dźwięk: Anna Suda

•    Message in a bottle, Macieja Wojnickiego (Polska)

Maciej Wojnicki, Message in a bottle jest interaktywnym przedsięwzięciem artystycznym, opartym na zaprojektowanym specjalnie w tym celu narzędziu komunikacyjnym, łączącym aplikację na system Android oraz stronę WWW. Projekt ma charakter zbliżony do idei gry miejskiej. Uczestnicy, eksplorując teren wzdłuż kanału Raduni – od budynku Urzędu Miasta do ujścia Motławy poszukują naściennych graffiti i tagów. Kierując w ich stronę komórki lub tablety z pobraną wcześniej aplikacją, natykają się na wirtualne butelki z wiadomościami (historiami, krótkimi zdaniami, pytaniami czy zdjęciami), pozostawionymi przez swoich poprzedników uczestniczących w grze, na które mogą odpowiedzieć. Każda wiadomość zostaje wirtualnie zapakowana i z powrotem rzucona w nurt Raduni. Message in a bottle jest próbą stworzenia alternatywnej sieci komunikacji miejskiej, która przy wykorzystaniu współczesnych technologii nadaje nowe sensy komunikacyjnej funkcji wody.

Współpraca: Fab Lab Trójmiasto

•    Water Memory, Piotra Wyrzykowskiego (Polska)

Piotr Wyrzykowski Water memory to interaktywny projekt artystyczny, wykorzystujący specjalnie zaprojektowaną aplikację na tablety, dzięki której widz przeniesiony zostaje w wirtualny świat – „rozszerzoną rzeczywistość” (augmented reality). Inspiracją do powstania pracy była pseudonaukowa hipoteza, iż woda wykazuje zdolności gromadzenia i przechowywania informacji. Water memory serwuje widzom podróż sentymentalną w historię, którą będzie można odkrywać na nowo, wędrując po podwórkach Osieku. Dzięki powstałej aplikacji, realny obraz, uchwycony przez kamerę tabletu, nawarstwia się z wyimaginowanym podwodnym światem, pełnym pamiątek i znaków przeszłości. Woda staje się percepcyjnym filtrem, poprzez który widz zostaje wizualnie oraz dźwiękowo zanurzony w nielinearnej narracji stworzonej przez artystę.

Aplikacja na Android: Toucan Systems
Dźwięk: Krzysztof Topolski – Arszyn
Ścieżka narracyjna: Mieczysław Abramowicz

•    Post-Fishing Post, Justinasa Gaigalasa i Rytisa Urbanskasa (Litwa) - wyróżnienie

Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas,  Post-fishing Post to partycypacyjny projekt artystyczny, wykorzystujący jako medium dźwięk. Łowienie ryb to dla amatorów tego typu rekreacji czynność, dzięki której człowiek obcuje z naturą. Łowieniu ryb towarzyszy również uczucie ekscytacji i ciekawości, wywołane wkraczaniem w obcy człowiekowi podwodny świat. Litewscy artyści, wykorzystując digitalne narzędzia, spróbują zgłębić ten tajemniczy świat, eliminując element przemocy towarzyszący zwykle łowieniu ryb. Za pomocą specjalnie skonstruowanych wędek oraz słuchawek, proponują oni uczestnikom łowienie dźwięków, charakterystycznych dla podwodnego świata kanału Raduni. Przyziemna czynność, jaką jest łowienie ryb, została przedstawiona przez artystów jako próba przedłużenia ludzkich zmysłów, za pomocą których poznają nieznane, oraz podkreślony został kontemplacyjny wymiar tej czynności.

Wystawie pokonkursowej Hydo Active City towarzyszyć będzie Festiwal Form Digitalnych, prezentujący w przestrzeni publicznej interaktywne instalacje inspirowane wodą. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy trójmiejskich artystów, m.in. Iwonę Zając, Marcina Dymitera i Ludomira Franczaka, Alinę Żemojdzin i Artura Trzcińskiego, Kamilę Chomicz, Honoratę Martin, Hertzshmertz i Ebola Ape, Jerzego Mazzolla i Fluidacje oraz C4030.

Wystawa zostanie otwarta po południu 31 maja i potrwa do 2 czerwca. Prace prezentowane będą widzom w godzinach popołudniowych, a każdy dzień zakończy wieczorna niespodzianka artystyczna. Zachęcamy uczestników do przynoszenia własnych tabletów oraz smartfonów (przygotowane aplikacje działać będą w systemie Android). Dla widzów nie posiadających takich urządzeń, organizator zapewni sprzęt, umożliwiający udział w wystawie.

PROGRAM:

31 maja
17.00 otwarcie wystawy Hydro Active City -  Placyk przy ul. Stajennej, Gdańsk 
17.30–20.00 autorskie oprowadzanie po wystawie:

Piotr Wyrzykowski Water Memory
Maciej Wojnicki
Message in a bottle
Olga Warabida & Mariusz Samól
Little Ice Age
Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas
Post-fishing Post

 

20.00C4030 - Parking NCK, ul. Bielańska, Gdańsk

Instalacje:

Kamila Chomicz & Arszyn Okna
Honorata Martin DoWody
Marcin Dymiter MOŻEMORZE (NCK, ul. Korzenna 33/35)

21.30 - Hertzshmertz & Ebola Ape Skarby i wraki - morskie opowieści audiowizualne

1 czerwca
16.00- 20.00 Wystawa Hydro Active City, przy kanale Raduni, od ul. Wielkie Młyny do ul. Krosna

Piotr Wyrzykowski Water Memory
Maciej Wojnicki
Message in a bottle
Olga Warabida & Mariusz Samól
Little Ice Age
Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas
Post-fishing Post

16.00-20.00 Iwona Zając Stocznia w eterze /www.stoczniaweterze.com/- róg kamienicy Jana z Kolna 30, Gdańsk
17.00-19.00 Alina Żemojdzin & Artur „Mada” Trzciński Hydro laboratorium, skwer za NOT-em, przy ul. Wodopój
20.00 – Parking NCK, ul. Bielańska, Gdańsk

Instalacje:

Kamila Chomicz & Arszyn Okna
Honorata Martin DoWody
Marcin Dymiter MOŻEMORZE (NCK, ul. Korzenna 33/35)
Jednominutówki  Liqiud video session (Galeria NCK)

21.30Mazzoll i Fluidacje

2 czerwca
16.00- 20.00 Wystawa Hydro Active City, przy kanale Raduni, od ul. Wielkie Młyny do ul. Krosna

Piotr Wyrzykowski Water Memory
Maciej Wojnicki
Message in a bottle
Olga Warabida & Mariusz Samól
Little Ice Age
Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas
Post-fishing Post

16.00-20.00 Iwona Zając Stocznia w eterze /www.stoczniaweterze.com/, róg kamienicy na Jana z Kolna 30, Gdańsk
20.00 - Parking NCK, ul. Bielańska, Gdańsk

Kamila Chomicz & Arszyn Okna
Honorata Martin DoWody

21.30 - Marcin Dymiter & Ludomir Franczak Total Sound Space -  cypel przy Małym Młynie, ul. Wielkie Młyny, Gdańsk;
            Alina Żemojdzin & Artur Trzciński Koloroskopy  - ul. Rybaki Górne 17, Gdańsk


Opisy prac Festiwalu Form Digitalnych do pobrania (pdf)