06.08.2005 - 06.08.2005

XXVI Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej

PATRONAT HONOROWY - PREZYDENT MIASTA GDAÓSKA PAWEł ADAMOWICZ

organizator: POLSKIE RADIO SA
współorganizatorzy: URZˇD MIASTA GDAÓSKA, MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAÓSKIE, NADBAłTYCKIE CENTRUM KULTURY

Długi Targ-scena plenerowa
16.00 Anach Cuan (Szwajcaria)
17.00 Volk Folk (Słowenia)
18.00 Anna Sidnina i zespół (Rosja)

Kościół Św. Jana
20.00 Musaraigne (Belgia)
21.00 San Nin Trio (Polska)
22.00 Anne-Kaise Liedes i Utua (Finlandia)

ANACH CUAN (RTSI - SZWAJCARIA)
Zespół „Anach Cuan” powstał niedawno. Swój sceniczny debiut miał w 2000 roku w Chamoson. Jego członkowie pochodzą z kantonu Valais. Muzyków połączyła fascynacja Irlandią i muzyczną kulturą
o celtyckich korzeniach. Wykonywali muzykę z Bretanii, Szkocji i Irlandii. Obecnie programy koncertowe siedmioosobowej grupy są mieszanką brzmienia celtyckiego i dawnej muzyki ludowej Szwajcarii.
SKłAD: Mike Fayolle - śpiew, dzwonki; Alexandre Maye - bodhran, banjo; Frederic Favre - lira korbowa, dudy, whistle; Guillaume Balet - gitara; Lucas Fitoussi - bodhran, łyżki; Ludovic Carron - skrzypce.

VOLK FOLK (SIRTVSLO - SłOWENIA)
To trzyosobowy rodzinny zespół w skład którego wchodzą Romeo Volk – kontrabasista i śpiewak), jego córka Nina Volk (grająca na akordeonie diatonicznym, cymbałach, śpiewająca) oraz jego syn – śpiewak i skrzypek. Z jednej strony, grupa reprezentuje nurt kontynuatorów ludowego zespołowego muzykowania regionu Primorsko, z drugiej zaś strony stanowi interesujący przykład całkiem współczesnego wykonawstwa związanego ze słoweńskim nurtem rekonstrukcji muzyki tradycyjnej. Romeo, lider zespołu jest jego duszą. Volk oznacza Wilka. Jest on nauczycielem wiedzy technicznej i sztuk plastycznych w szkole podstawowej w rodzinnej miejscowości Ilirska Bistrica. Jest również malarzem i ilustratorem. Edukację muzyczną rozpoczął w domu, u swojego ojca, który był znakomitym śpiewakiem, obdarzonym głosem tenorowym i występował w zespole ludowym.
SKłAD: Nina Volk - akordeon diatoniczny, cymbały, śpiew; Romeo Volk - kontrabas, śpiew; Gregor Volk - skrzypce, śpiew.

ANNA SIDNINA ( RDO/VOR - Rosja)
Po raz pierwszy w historii Festiwali Folkowych EBU bierze udział rosyjska rozgłośnia “Voice of Russia”. Stację będzie reprezentowała znakomita młoda śpiewaczka z regionu Voroneżskiego – Anna Sidnina. Artystka ma dopiero 20 lat, jest studentką prestiżowej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, a także ma na swoim koncie wiele nagród w różnych konkursach. Jednakże punktem zwrotnym w karierze artystki było wygranie radiowego konkursu dla młodych śpiewaczek pop, organizowanego przez Voice of Russia
w 2001 roku. „Ludowa muzyka rosyjska jest w mojej duszy. Jak mogłabym być nieszczera wobec samej siebie” – to jest credo artystyczne Sidniny. W swojej sztuce stara się łączyć różne style i gatunki – jazz, folk, poezję. ONI WYTARS (WDR – Niemcy)Zespół „Oni Wytars” powstał w 1983 roku na fali odkrywania muzyki dawnej, wykonywanej zgodnie z duchem epoki w której powstała. Do swoich programów koncertów, z którymi odwiedził wiele krajów Europy, Kanadę, Bliski i Daleki Wschód, wprowadza również, obok muzyki wieków średnich i renesansu, tradycyjną muzykę arabską i turecką. Zainteresowanie muzyków grupy ogniskuje się wokół poszukiwania cech wspólnych wielu tradycjom, śledzenia wzajemnych wpływów i ukazywania bogactwa europejskiej kultury muzycznej, budowania pomostu pomiędzy dawna i żywą tradycją, pomiędzy orientem i Zachodem. W utworach wykorzystują europejskie instrumenty spotykane w średniowieczu i renesansie oraz współczesne, wzięte z tradycyjnej kultury arabskie i wschodnioeuropejskie. Wśród nich są takie jak rebek, viole, vihuele, lirę korbową, lutnie oud, szałamaje, francuskie i bułgarskie dudy oraz arabskie instrumenty perkusyjne: davul, zarb, bendir i wiele innych. Muzycy występują również z najznakomitszymi zespołami muzyki dawnej takimi jak "Clemencic Consort", "Accentus", "Ens.Unicorn" (Austria), "Katharco Early Music Consort", "Sequentia" (Germany), itd.
SKłAD: Anna Sidnina - śpiew; Anton Zhukov; Alexei Bogomolow; Pavel Petrov; Natalja Rychtenko.

MUSARAIGNE (VRT – BELGIA)
Radio Belgijskie reprezentowane będzie przez młody zespół z Flandrii. Pascal Rubens gra na akordeonie diatonicznym, Hannes Pouseele na wiolonczeli. Muzycy spotkali się w domu studenckim podczas studiów w Leuven. Akordeonista jest doświadczonym artystą współpracującym stale z innym zespołem „Naragonia Kwartet”. Jest nie tylko wykonawcą, ale również aranżerem i kompozytorem. Przed Festiwalem w Gdańsku ukaże się pierwsza płyta zespołu.
SKłAD: Pascale Rubens - akordeon diationiczny; Hannes Pouseele - wiolonczela.

ANNA-KAISA LIEDES & UTUA (FINLANDIA)
Na repertuar zespołu składają się pieśni z Karelii, Ingrii i Finlandii. W swoich opracowaniach pieśni muzycy wykorzystują tradycyjną melodykę, strukturę, słowa, natomiast warstwa instrumentalna zbliża się do muzyki współczesnej. O charakterze muzyki decyduje śpiewaczka, od ponad 20-stu lat występująca na scenie folkowej w Finlandii, Anna-Kaisa Liedes. Jest miłośniczką improwizacji, koncentruje się na możliwie najpełniejszym wykorzystaniu możliwości ludzkiego głosu. Koncertuje zarówno jako solistka jak i z najlepszymi grupami fińskimi takimi jak Tallari, Niekku, współpracuje z wybitnymi muzykami jak Maria Kalaniemi czy Heikki Laitinen. Inną dziedziną, w której znakomicie czuje się artystka, jest komponowanie oraz wykonywanie muzyki pisanej do filmu i dla teatru.

SAN-NIN TRIO ( PR – Polska)
Zespół SAN-NIN TRIO został założony przez Marię Pomianowską - artystkę grającą na wiolonczeli, indyjskim instrumencie sarangi, oraz na zrekonstruowanych dawnych występujących w Polsce instrumentach takich jak suka biłgorajska czy fidel płocka. W 1994r. Maria Pomianowska stworzyła Zespół Polski, z którym koncertowała w różnych krajach Europy i świata. Zespół San-Nin Trio proponuje podróż w przestrzeni i czasie. Dźwięk egzotycznych instrumentów i skal wprowadza w nastrój oderwania od wszelkich schematów myślenia na temat muzyki. To spotkanie Wschodu i Zachodu - teraźniejszości i przeszłości. Podróże rzeczywiście kształcą chociaż bez względu na różnice kulturowe w muzyce można zrozumieć się bez słów.
SKłAD: Maria Pomianowska - śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka, kemancze, sarangi, morin-hur, bas, er-hu; Marta Maślanka - cymbały, tambura, bębenek; Robert Siwak - instrumenty perkusyjne, zarb, zarabukka, rigg, daf, bendir; Bartłomiej Pałyga - śpiew alikwotowy, bas; Rafał Mamiński - saz, tambur, śpiew alikwotowy.