07.08.2005 - 07.08.2005

XXVI Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej

PATRONAT HONOROWY - PREZYDENT MIASTA GDAÓSKA PAWEł ADAMOWICZ

organizator: POLSKIE RADIO SA
współorganizatorzy: URZˇD MIASTA GDAÓSKA, MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAÓSKIE, NADBAłTYCKIE CENTRUM KULTURY

Długi Targ-scena plenerowa
16.00 Oni Wytars (Niemcy)
17.00 Traband (Czechy)
18.00 The Wrigley Sisters (Szkocja)
19.00 Marina Kapura i zespół (Rosja)
20.00 Trebunie Tutki i Kinior Future Soundsystem (Polska)

ONI WYTARS (WDR – Niemcy)
Zespół „Oni Wytars” powstał w 1983 roku na fali odkrywania muzyki dawnej, wykonywanej zgodnie z duchem epoki w której powstała. Do swoich programów koncertów, z którymi odwiedził wiele krajów Europy, Kanadę, Bliski i Daleki Wschód, wprowadza również, obok muzyki wieków średnich i renesansu, tradycyjną muzykę arabską i turecką. Zainteresowanie muzyków grupy ogniskuje się wokół poszukiwania cech wspólnych wielu tradycjom, śledzenia wzajemnych wpływów i ukazywania bogactwa europejskiej kultury muzycznej, budowania pomostu pomiędzy dawna i żywą tradycją, pomiędzy orientem i Zachodem.
W utworach wykorzystują europejskie instrumenty spotykane w średniowieczu i renesansie oraz współczesne, wzięte z tradycyjnej kultury arabskie i wschodnioeuropejskie. Wśród nich są takie jak rebek, viole, vihuele, lirę korbową, lutnie oud, szałamaje, francuskie i bułgarskie dudy oraz arabskie instrumenty perkusyjne: davul, zarb, bendir i wiele innych. Muzycy występują również z najznakomitszymi zespołami muzyki dawnej takimi jak "Clemencic Consort", "Accentus", "Ens.Unicorn" (Austria), "Katharco Early Music Consort", "Sequentia" (Germany), itd.
SKłAD: Marco Ambrosini, Katharina Dustmann, Nils Tannert, Meike Herzig, Christoph Schrahe, Belinda Sykes, Peter Rabanser.

TRABAND (CR – REPUBLIKA CZESKA)
Coraz rzadziej można zobaczyć na ulicy Trabanta, natomiast popularność Trabandy nie słabnie od dziesięciu lat. Powstał w 1995 roku wśród muzyków, admiratorów sztuki Jaroslava Svobody. Grupa odwołuje się do tradycji orkiestr dętych, tak popularnej u naszych sąsiadów „dechovki”. W swoim repertuarze nie zamyka się jednak tylko na rodzimą tradycję. Znajduje inspiracje w muzyce Moraw, Słowacji, Grecji, Meksyku, Peru, Irlandi, a także w tradycji żydów i Romów. Zespół potrafi wyśmienicie korzystać z różnych stylów muzycznych: folku, jazzu, rocka...
SKłAD: Jaroslav Svoboda – śpiew, akordeon, gitara akustyczna i basowa, klarnet; Jana Modráèková – trąbka, flugelhorn, flet, śpiew; Václav Pohl – bębny, perkusja, śpiew; Jakub Schmid – skrzydłówka basowa, gitara elektryczna, kornet, śpiew; Evźen Kredenc – banjo, śpiew; Robert ?karda – bombardon, śpiew

THE WRIGLEY SISTERS (BBC – SZKOCJA)
To niezwykła kombinacja mistrzowstwa i szaleństwa, tradycji i nowoczesności, precyzji technicznej i świeżości: dwie siostry: Jeniffer i Hazel Wrigley. Obecnie należą do światowej czołówki wykonawców muzyki folkowej. Urodziły się i wychowały na Orkadach (Północna Szkocja). Od początku występowały razem: Jennifer jako skrzypaczka, Hazel grała na gitarze i fortepianie. Każdy koncert Sióstr Wrigley to prawdziwe show ze wspaniałym, skrzącym się dowcipami komentarzem i energetyczną muzyką.
SKłAD: Jennifer Hazel - skrzypce, Hazel Wrigley - gitara.

MARINA KAPURO (Radio Mayak – Rosja)
Marina Kapuro jest znakomitą wokalistką pop-rockową. Obdarzona głosem o unikalnej barwie z powodzeniem występuje w każdym repertuarze. Urodziła się w St. Petersburgu.Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku trzech lat, a już w 8-ym roku życia występowała jako solistka w zespole Pałacu Pionierów. Tam uczyła się przez osiem lat. Następnym krokiem w jej karierze artystycznej była współpraca z kompozytorem i muzykiem Jurijem Berendyukowem i założenie zespołu „Jabloko”. Muzyczna propozycja Mariny Kapuro zaczęła być doceniana na festiwalach i konkursach międzynarodowych - pierwszym sukcesem była II nagroda podczas Festiwalu Pieśni Bałtyckiej w Karlshamn, w Szwecji. Później koncertowała w wielu krajach europejskich i na świecie. Nagrała 8 płyt. Otrzymała tytuł Honorowego Artysty Rosji w 1993 roku. W ostatnim czasie Kapuro sięgnęła do piosenek zespołu „Abba” i stworzyła swoje własne ich interpretacja w programie zatytułowanym „Abbamania”.

TREBUNIE TUTKI I KINIOR FUTURE SOUNDSYSTEM (PR-Polska)
TREBUNIE TUTKI to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Trebunie-Tutki jako jedyny dotychczas zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki ?wiata Europejskiej Unii Radiowej. Trebunie Tutki od wielu lat koncertują z grupami Włodzimierza Kiniorskiego. Lider Kinior Future Sound jest obecny i aktywny na polskiej scenie muzycznej od dwudziestu kilku lat. Grywał jazz, rock, reggae, m.in. z Free Cooperation, Young Power, Daab, Graal, Plastic Bag, Tie Break, Izrael. Niezmordowanie eksperymentuje, poszukuje nowych brzmień, a w projekcie Kinior Future Sound wspierają go Michał Pastuszka, Jan Prościński i Wojciech Wójcik.
SKłAD: Trebunie Tutki: Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, złóbcoki (gęśle podhalańskie), fujara, piszczałki, trombita, koza, dzwonki pasterskie, taniec, gwizdanie, śpiew. Władysław Trebunia-Tutka - skrzypce, fujara, dwojnica, koza, śpiew. Anna - basy podhalańskie, dzwonki, taniec, śpiew. Jan - skrzypce, altówka, taniec, śpiew.
Kinior Future Sound: Włodzimierz Kiniorski "Kinior" - saksofon, gitara, Michał Pastuszka - keyboard, programowanie komputerowe, Wojciech Wójcik - gitara basowa, Jan Prościński - perkusja.