22.01.2014 - 22.01.2014

Premierowy pokaz filmu "... komu skrzypce, komu futerał..."

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Odział w Gdańsku oraz Firma Producencka Promedia zapraszają na premierowy pokaz filmu dokumentalnego … komu skrzypce, komu futerał… poświęconego poecie i malarzowi Mieczysławowi Czyhowskiemu.

Mieczysław Czychowski
urodzony w  1931 roku  w Dzbeninie na Kurpiach koło Ostrołęki. Studiował malarstwo w gdańskiej PWSSP. Mieszkał do śmierci w Gdańsku. Autor kilku zbiorów wierszy, wielu obrazów, rzeźb i setek rysunków. Postać tragiczna, o skomplikowanym życiorysie. Wielki talent i wielkie zagubienie.
W pewnym sensie ofiara Historii. Po wojnie utracił ojca, zabitego w niejasnych okolicznościach wojny domowej lat 40-tych. Jako dziecko, rozbierając granat, został trwale okaleczony. Już na studiach plastycznych, gdzie dostał się z amputowaną prawą ręką, szybko dał się poznać jako indywidualność nieprzeciętna. Artysta uzdolniony wszechstronnie – malował, rzeźbił, pisał piękne, poruszające wiersze. Publikował poezje w ogólnopolskich pismach literackich, przyjaźnił się m.in. z Edwardem Stachurą (zachowała się obfita korespondencja pomiędzy obu poetami). Pozostał jednak postacią osobną, nie związaną z żadną orientacją artystyczną.
W latach 60. miał pozycję guru, otaczał go zawsze wianuszek młodych poetów zafascynowanych  jego poezją i osobowością.
W środowisku plastycznym zaczęli wówczas nadawać ton malarze i rzeźbiarze z roczników, które przeżyły traumę wojny w sposób świadomy, choć z reguły nie brały w niej czynnego udziału, a po wojnie zostały poddane silnej presji ideologicznej.

W latach 80. mit Czychowskiego  podupadł, powstała wokół niego pustka. Nie układały mu się też sprawy rodzinne. Zmarł 23 stycznia 1999 r.

Celem filmu jest przybliżenie widzom dramatycznej postaci  wybitnego poety i malarza poprzez jego twórczość i relacje świadków, a także pokazanie miejsc i klimatów, w których powstawała. Będzie to zarazem próba zrekonstruowania bardzo niejednoznacznej historii jego życia.
Film nasycony jest poruszającą, refleksyjną poezją Czychowskiego, która niejako narzuca charakter filmowej narracji.

Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

START: 18:00
WSTĘP: wolny