28.03.2014 - 28.03.2014

Polski Teatr Zagłady - dyskusja

Polski teatr Zagłady – dyskusja i premiera książki

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście zapraszają na gdańską premierę książki Polski teatr Zagłady Grzegorza Niziołka.

W dyskusji udział wezmą: autor Grzegorza Niziołek, teatrolożka Małgorzata Jarmułowicz, pisarz Mieczysław Abramowicz.

Spotkanie poprowadzi: Zbigniew Majchrowski

Polski teatr Zagłady to pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i zagłady. Grzegorz Niziołek w swojej publikacji daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy „symbolicznych zadośćuczynień” i pułapki „retoryki wzniosłości”.
Krytycznemu namysłowi poddaje swoistą grę prowadzoną w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, „że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust”, i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego „złego widzenia” ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.

Polski teatr Zagłady
nie jest jednak książką o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w rodzimej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

Grzegorz Niziołek - Zajmuje się teatrem XX i XXI wieku, tradycją romantyczną, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami w teatrze polskim i europejskim, związkami teatru i historii. Opublikował książki poświęcone m.in. twórczości Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma teatralnego „Didaskalia”.

Mieczysław Abramowicz - aktor-lalkarz, reżyser, historyk Gdańska, autor serii wystaw pt. Żydzi gdańscy, rzecznik prasowy gdańskiej gminy żydowskiej. Autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, licznych artykułów z dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego. Jego książka Każdy przyniósł, co miał najlepszego uzyskała nominacje do nagród literackich.

Małgorzata Jarmułowicz - teatrolożka pracująca na UG. Jej zainteresowania naukowe to polski teatr socrealistyczny, dramaturgia, teatr współczesny, problematyka zła w dramacie. Autorka licznych publikacji, opiekunka artystyczna „Teatru przy stole” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Zbigniew Majchrowski
, literaturoznawca, teatrolog, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UG, członek Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania badawcze, to historia literatury i kultury epoki romantyzmu i wieku XX, dramat i teatr współczesny, antropologia literatury oraz współczesna kultura medialna. Autor licznych publikacji.

Wydawcy publikacji: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny