04.09.2015 - 04.09.2015

Inauguracja projektu "Eco Island Lab" na wodzie

4 września (godz. 16:00), w ramach inauguracji projektu "Eco Island Lab" na wodzie, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Cultura21 zapraszają na panel dyskusyjny. Marcin Gerwin i Monika Górska będą rozmawiali z twórcami Eko Wyspy: Stine Avlund i Olegiem Koefedem. Tematem dialogu będzie, jak projekt "Eco Island Lab" może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju w Gdańsku, a także w jaki sposób mieszkańcy Gdańska mogą wesprzeć funkcjonowanie "Eko Wyspy".

Zapraszamy Was na inaugurację!
Po rozmowach, razem z panelistami i publicznością, przejdziemy do akcji na Eko Wyspie.
Zwodowane tratwy zostaną ochrzczone.

Laboratorium Eko Wyspy to projekt badający życie w mieście. W pierwszej części projektu, z pomocą lokalnych sił, zbudowaliśmy małą „wyspę” z myślą o zwodowaniu jej. Głównym założeniem projektu było zbadanie i zrozumienie, jakie są najlepsze warunki dla żywego systemu w mieście. 
Platforma powstała ze zrecyklingowanych materiałów, takich jak: drewno, palety oraz – dla dodania wyporności – z pustych butli po gazie i plastikowych butelek. Całą konstrukcję stworzono prototypowo na miejscu, w oparciu o dostępne zasoby.
W trakcie trwania tych laboratoryjnych badań, zadawaliśmy i odkrywaliśmy nowe pytania dotyczące procesu powstawania, uczyliśmy się od „miejsca” próbując zrozumieć jego przeszłość i możliwy scenariusz na przyszłość, jak również marzenia i pragnienia uczestników laboratorium.

Druga część projektu została zatytułowana „Uwyspawiamy się” i polegała na zanimowaniu, udomowieniu przestrzeni, która powstała na tratwach-wyspach i wokół nich. Do udziału w warsztatach filozoficznych upcyclingowych zostali zaproszeni członkowie Fundacji Forum oraz dzieci w wieku 6-14 lat. Celem praktycznym warsztatów było „udomowienie” dwóch tratw – poprzez zbudowanie metodą upcyclingu elementów, które uczynią tratwy wyspami zamieszkiwanymi.
Celem filozoficznym warsztatów było zanalizowanie procesu zadamawiania się.
Celem metodologicznym warsztatów było utworzenie międzypokoleniowego dialogu między dwiema docelowymi grupam  wiekowymi i dobra zabawa.

Pierwsza część projektu odbyła się w dniach 1–11 lipca 2015 w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie w Gdańsku w ramach programu rezydencyjnego projektu The Baltic House Lab 2015.
Koordynatorka: Anna Miler

Druga część, warsztatowa, prowadzona była przez Monikę Górską z pomocą Alicji Żarkiewicz, w ogródku przy Ratuszu Staromiejskim w dniach 19-28 sierpnia.

Cultura21 (Dania) – Øko Ø / Eco Island / Eko Wyspa
Eko wyspa to jedno z wydarzeń z serii lokalnych interwencji badających proces tworzenia i życia pomiędzy różnymi grupami ludzi, materialnymi zasobami i miejscami. Øko Ø / Eko Wyspa odbyła się już wcześniej jako miejskie laboratorium w 2014 roku w Amager, w Kopenhadze. Każde miejsce traktowane jest jako wyjątkowa sytuacja, a celem jest: uczyć się i przekazywać z miejsca na miejsce. Projekt prowadzony był przez organizację Cultura21, we współpracy z lokalnymi partnerami. Cultura21 składa się z trzech niezależnych organizacji lokalnych i działa jako międzynarodowa sieć zajmująca się „kulturą samowystarczalności”. Projekt Eko Wyspa wywodzi się od kopenhaskiej grupy Cultura21.

Projekt prowadzony jest przez architektkę Stine Avlund i filozofa Olega Koefoeda zajmującego się projektami zaangażowanymi, konsultacjami, badaniami i edukacją.

dr Marcin Gerwin - z wykształcenia politolog, temat jego doktoratu to „Idea i praktyka kształtowania zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie współczesnych przemian globalnych”. Jest współzałożycielem Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która doprowadziła do wprowadzenia pierwszego w Polsce budżetu obywatelskiego na poziomie miasta. Jest autorem książki „Żywność i demokracja”. Publicysta „Dziennika Opinii".

mgr Monika Górska - absolwentka filozofii i kulturoznawstwa, pedagog starająca się krzewić nowatorskie podejścia do uczenia się/nauczania. Poza nauką fascynuje ją abstrakcja – ta zakorzeniona w wszelkich przejawach sztuki. Praktykuje filozofię mody, rozwija warsztat jako kostiumograf. Od kilku lat aktywnie wspiera życie kulturalne Trójmiasta poprzez prowadzenie Trójmiasto za Free i Warsztaty za Free na facebooku oraz poprzez pracę w branży kreatywnej – w galeriach sztuki przy wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych czy innych projektach.

więcej o The Baltic House Lab 2015: blog | facebook