05.09.2015 - 05.09.2015

Otwarcie ogrodu zaprojektowanego przez grupę Reshtki w ramach The Baltic House Lab 2015

5 września | sobota | 17:00 | ul. Wiosny Ludów – przystanek tramwaju wodnego

Pierwszym etapem było partycypacyjne projektowanie ogródka dla mieszkańców ulicy Wiosny Ludów.
Celem naszych działań było stworzenie przyjaznego mieszkańcom i pasażerom tramwaju wodnego miejsca nad brzegiem Motławy. Chcąc włączyć mieszkańców pobliskich domów od samego początku w nasz projekt, zaprosiliśmy ich do współpracy już na etapie projektowania. Najpierw zapytaliśmy o ich potrzeby i oczekiwania, a następnie przedstawiliśmy nasz pomysł aranżacji przestrzeni. Uwzględniając ich opinie i szanując ich dotychczasowe samodzielne działania w zakresie upiększania okolicy, przystąpiliśmy do realizacji projektu. Zaprosiliśmy mieszkańców do włączenia się w prace budowlane, aby wspólnie stworzyć nowe przyjazne wszystkim użytkownikom miejsce.

Duet Reshtki odpowiedzialny jest za prace projektowo-budowlane, natomiast Dominik Krzymiński na zakończenie projektu opracuje raport ewaluacyjny, który będzie podsumowaniem działań skupiających się wokół „Ogródka Wiosny Ludów”.

Reshtki (Sara Podwysocka, Maria Ostrowska)
-to grupa powstała z miłości i pasji do przetwarzania niechcianych przedmiotów. Prowadzimy warsztaty i projektujemy nadając drugie życie odpadom podążając za zasadą 3R: Reduce, Reuse, Recycle.
Pola naszych zainteresowań to ekologia, potrzeby społeczne, przestrzeń miejska oraz dobry design czyli: estetyka, funkcjonalność, wygoda, jakość i bezpieczeństwo. Warsztaty, które prowadzimy dla wszystkich grup wiekowych, mają na celu naukę nowych umiejętności oraz pobudzenie kreatywności i nowego spojrzenia na przedmioty, które pozornie wydawały się już bezużyteczne. Ponadto zawsze towarzyszy im dobra zabawa i ogromna satysfakcja z wykonanych przedmiotów.  Grupa Reshtki zajmuje się również projektowaniem. W 2013 roku powstał plac zabaw „O-O Pony” - w całości wykonany ze zużytych opon i euro-palet. Jest to pierwszy recyklingowy plac zabaw w Polsce z certyfikatami bezpieczeństwa. Motorem naszych działań jest chęć zmieniania rzeczywistości na bardziej wesołą, kolorową i atrakcyjną.

Dominik Krzymiński
– badacz społeczny, absolwent socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, Podyplomowego Studium Komunikacji Społecznej i Kultury Medialnej oraz Studiów Doktoranckich z Zakresu Pedagogiki i Nauk o Polityce na Wydziale Nauk Społecznych UG. Jego rozprawa doktorska poświęcona konfliktom ekologicznym w ujęciu pedagogiki społecznej. Posiada doświadczenie w prowadzeniu badań jakościowych. Uczestniczył w kilku projektach badawczo-animacyjnych, których celem była zmiana społeczna w lokalnej społeczności. Autor kilku publikacji naukowych. Od wielu lat związany z różnymi inicjatywami społecznymi na terenie Gdańska, członek zarządu Stowarzyszenia „Na Styku”.