08.12.2015 - 08.12.2015

MIŁOŚĆ - spektakl poetycki do wierszy księdza Jana Twardowskiego w setną rocznicę urodzin poety

OPIS SPEKTAKLU:
Jest to historia everymana, który poszukuje sensu życia i buduje swój system wartości. Spektakl przenosi nas na stację kolejową „Miłość”,  na której nie zatrzymują się pociągi. Wędrowiec jednak czeka na „coś”, co pozwoli mu odnaleźć samego siebie.

Na spektakl  składa się 25 wierszy. Usłyszymy m.in.: Bliscy i oddaleni, Wielkie i małe, Śpieszmy się, Jeszcze nie umiesz, Deszcz, Pamiątka z tej ziemi. Wiersze ks. Jana Twardowskiego, poprzez bogactwo metafor i symboli, pozwalają na stworzenie uniwersalnego portretu współczesnego człowieka.

O POECIE

Ksiądz Prałat Jan Twardowski (1915-2006)
Wybitny, liryczny poeta religijny.  Absolwent warszawskiego gimnazjum im. Tadeusza Czackiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, w 1947 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był katechetą, rektorem kościoła sióstr wizytek w Warszawie, wykładowcą w warszawskim seminarium. Całe życie ks. Jana Twardowskiego wiązało się ze stolicą; tu również został po śmierci w 2006 r. pochowany w kościele Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków. Jego wiersze zyskały wielką popularność. Uczył mądrej życzliwości – „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – i pokory: „Być nie zauważonym by spotkać się z Tobą”. Pisał: „wdzięczność jest najbardziej religijnym uczuciem”. A także: „Tylko ten, kto trwa w miłości Boga, jest spokojny”. Uczył wiary i patriotyzmu; uczył liryką i swoim przykładem.

OBSADA

Adam Woronowicz
Aktor teatralny i filmowy. Popularność przyniosła mu rola księdza Jerzego Popiełuszki w filmie  Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W 2011r. został laureatem Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie Chrzest w reżyserii Marcina Wrony. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, od 2009 roku jest w zespole TR Warszawa. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004-2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”, za rolę Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugène’a Labiche’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z Powstania warszawskiego wg Mirona Białoszewskiego.

OPRAWA MUZYCZNA

Janusz Strobel
Gitarzysta i kompozytor. Napisał klikadziesiąt piosenek dla Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, a także Hanny Banaszak (z którą również często występuje jako akompaniator), do tekstów m.in. Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego. W moim magicznym domu, Trzeba marzyć, Nieobecni, Więc jak?, Księżyc w nowiu, Łagodna to tylko niektóre tytuły, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Ponadto skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego Strofy dla ciebie oraz wydał płytę Wielka Pani. Karol Wojtyła. Poezje z 21 kompozycjami napisanymi do młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły. Kolejne jego płyty to m.in.: Janusz Strobel Trio (Plantpress, 2005) i Wierny Sobie (Polskie Radio, 2005).

SCENARIUSZ I REŻYSERIA

Janusz Kukuła
Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia – instytucji z ogromną tradycją i nieocenioną rolą w kształtowaniu wrażliwości milionów słuchaczy. Słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na licznych międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej. Wielokrotnie nagradzany m.in. laureat Prix Italia 1996 za reżyserię
słuchowiska Andrzeja Mularczyka "Cyrk odjechał, lwy zostały”.

Początek 19:00
Bilety: 20 zł do nabycia w Księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) oraz bezpośrednio przed koncertem.

nie bój się chodzenia po morzu
nieudanego życia
wszystkiego najlepszego
dokładnej sumy niedokładnych danych
miłości nie dla ciebie
czekania na nikogo

przytul w ten czas nieludzki
swe ucho do poduszki

bo to co nas spotyka
przychodzi spoza nas

Jan Twardowski