09.06.2016 - 09.06.2016

"Sycylia. Między niebem a morzem" - promocja książki Ewy Karoliny Cichockiej

Sycylia. Między niebem a morzem
9 czerwca / Ratusz Staromiejski / godz. 18:00

SYCYLIA MIEDZY NIEBEM A MORZEM to zbiór esejów i reportaży o Sycylii dziennikarki EWY KAROLINY CICHOCKIEJ. Jest nowo wydaną pozycją wydawnictwa BERNARDINUM. Niewątpliwą cechą tego zbioru jest nieustanny zachwyt Sycylią, którym autorka zaraża czytelnika. Barwny język i budząca wręcz podziw wiedza autorki na temat historii, tradycji mitów i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą.

Unikalnym walorem książki są sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła we współczesną podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza czy Szymanowskiego oraz współczesnych polskich artystów, oczarowanych wyspą Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra.

Ważną częścią publikacji są oryginalne fotografie (szczególnie absolutnie wyjątkowe zdjęcia Ewy Cichockiej i Magdy Pannert z wystawy rzeźb w sycylijskim plenerze słynnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, które autorki prezentowały z dużym powodzeniem podczas licznych wystaw w Polsce).

Sycylia. Między niebem a morzem jest lekturą lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów.

O autorce:
EWA KAROLINA CICHOCKA - Dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat. Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając wyspę wielokrotnie wzdłuż i wszerz m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był). Zimy spędzała na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Szymborskiej. Jest autorką zbioru wierszyków dla dzieci, opartych na mitach sycylijskich pt. RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca. Jako autorka trasy po Sycylii - śladami polskich artystów zaprezentowała ją publicznie podczas gdyńskich KOLOSÓW.

Sycylia i jej związki z polską literaturą i sztuką to temat, który prezentuje w swoich publikacjach oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych (m.in. w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego), a także podczas wystąpień na konferencjach naukowych. Swoimi wrażeniami i wiedzą z pasją dzieli się z publicznością podczas spotkań podróżniczych i w placówkach kultury. Żona Macieja i mama Michaliny i Maurycego.

Rozmowę z Autorką poprowadzi prof. Małgorzata Jarmułowicz

Patronat nad wydarzeniem:
Konsul Honorowa Włoch w Gdyni
Claudia Filippi Chodorowska

akcent muzyczny:
Małgorzata Skorupa – skrzypce
Andrzej Siarkiewicz – fortepian

akcent kulinarny:
Rada Miasta FOOD&WINE

Sponsorzy promocji:
Patronat nad książką: