24.01.2005 - 24.01.2005

Muzyczne Forum Młodych

24 stycznia 2005 roku o godz. 18 zapraszamy na XII koncert z cyklu Muzyczne Forum Młodych.

Wystąpią: Karolina Piątkowska – Nowicka (skrzypce) i Piotr Nowicki (fortepian)

Organizatorzy: Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonia Bałtycka, Fundacja Barbary Bieleckiej Musica Mundi oraz
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Karolina Piątkowska-Nowicka - Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. S.Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. Zdobyła wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, I nagrodę na Spotkaniach Młodych Kameralistów w Gdańsku, jest laureatką Przesłuchań Skrzypków i Altowiolistów w Toruniu. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, a także Prezydenta Miasta Sopotu. Występuje w kraju i za granicą, grając koncerty solowe i kameralne. Od trzech lat pełni rolę koncertmistrza w Państwowej Orkiestrze Kameralnej „Sinfonia Baltica” w Słupsku. W lutym 2005 r. rozpoczyna studia w Musikhochschule w Lucernie w Szwajcarii w klasie Sebastiana Hamanna.

Piotr Nowicki - Ukończył w 1991r. z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Gdańsku. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem W. Wiesztordta. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Genewie, Lubece i Dusznikach-Zdroju, które prowadzili wybitni wirtuozi, m.in.: H. Francesch, S. Senkow, I. Lazko, T. Kerner. W 1995 r. rozpoczął pracę w macierzystej uczelni jako akompaniator na wydziale wokalno-aktorskim, a od 1999 r. jest asystentem w klasie prof. K. Pyszkowskiej. Koncertuje w kraju i za granicą jako kameralista i akompaniator. W 2000 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszy akompaniament na Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. Znaczącą część jego koncertowej działalności zajmują kompozycje młodych polskich twórców. Wraz z zespołem „Kwartludium” wystąpił na wielu festiwalach muzyki współczesnej tj.:Warszawska Jesień, Audio Art, Dni Muzyki Novej. Brał udział w prezentacjach muzyki preparowanej na koncertach monograficznych Johna Cage’a. Współpracował z reżyserem i pieśniarzem Andre Hubner-Ochodlo,występując z recitalami pieśni żydowskich. Nagrywał dla Teatru Starego w Krakowie, Teatru Atelier w Sopocie oraz Radia Gdańsk.

W programie konceru:
C. Debussy - Sonata na skrzypce i fortepian
I – ( - )
II – Intermede
III - Finale
J. Brahms - Sonata G-dur op.78 na fortepian i skrzypce
Vivace ma non troppo
Adagio
Allegro molto moderato
W. Lutosławski - Partita na skrzypce i fortepian
Allegro giusto
Ad libitum
Largo
Ad libitum
Presto

Bilety w cenie 5 i 10 zł do nabycia w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w kasach Filharmonii oraz na miejscu na godzinę przed koncertem.

Patronat honorowy nad cyklem Muzyczne Forum Młodych objął Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Patronem medialnym jest Radio Plus.
Kolejny koncert 7 lutego br. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej. Wystąpi Maciej Gański (fortepian). Oczywiście na wszystkich koncertach można głosować na najlepszego wykonawcę i zdobywać nagrody również dla siebie w plebiscycie publiczności.

Muzyczne Forum Młodych Gdańsk 2004/2005 powstało w wyniku porozumienia pomiędzy czterema instytucjami: Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonią Bałtycką, Fundacja Barbary Bieleckiej "Musica Mundi" oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury. Celem projektu jest stworzenie nowego cyklu koncertów. Mają one stać na wysokim poziomie artystycznym i służyć promocji młodych artystów, przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych części Polski a nawet z zagranicy. Pomysł powstał z przekonania, że młodym muzykom, nawet doskonałym, ciężko przebić się do szerokiej publiczności, a przede wszystkim zainteresować sobą media. Muzyczne Forum Młodych ma ambicję być dla takich osób „bramą do kariery”. Wykonawcy nie będą otrzymywać honorariów za swoje występy, ale w zamian wszystkie koszty organizacyjne i promocję sfinansują cztery działające w porozumieniu instytucje.
Koncerty odbywają się trzy razy w miesiącu, zawsze w poniedziałki. Swoje sale koncertowe udostępniły: Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury (Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego). Organizatorzy ogłosili plebiscyt publiczności na najlepsze wykonanie. Zwycięzca plebiscytu otrzyma nagrodę specjalną fundowaną przez Fundację Barbary Bieleckiej "Musica Mundi". Będzie nią recital w prestiżowej sali w Londynie, który Fundacja zorganizuje dla artysty w następnym sezonie. Dla wytrwałej publiczności rónież przewidziane są atrakcyjne nagrody. Niespodzianki mogą trafić na koniec sezonu do tych słuchaczy, którzy zagłosowali co najmniej podczas 5 różnych koncertów.