11.03.2005 - 11.03.2005

Spotkanie z senegalską pisarką Ken Bugul

W spotkaniu wezmą udział: krytyk literacki Ewa Graczyk i psycholog Magdalena żylicz. Będzie można nabyć książki Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego i Wydawnictwa PIW.

Prawdziwe nazwisko pisarki brzmi Marietou Mbaye. Urodziła się w Senegalu, kształciła się w Europie, przez lata mieszkała we Francji i pracowała dla UNESCO. Dziś jest wdową żyjącą w Beninie - pisze powieści, prowadzi galerię miejscowego rękodzieła. Jej literacki pseudonim - Ken Bugul oznacza w języku jednego z senegalskich ludów "tę, której nikt nie chce” i nawiązuje bezpośrednio do trudnej relacji między autorką a jej matką. Taki jest też temat powieści Widziane z drugiej strony, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa PIW. W przygotowaniu znajduje się kolejna książka pisarki. Ken Bugul jest autorką czterech powieści. W swojej twórczości opisuje losy afrykańskich kobiet, zakładniczek tradycyjnej Afryki i pokusy zachodniego stylu życia.

 

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ośrodek Alliance Francaise w Gdańsku, Wydawnictwo PIW, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

 

Wstęp wolny