28.01.2006 - 28.01.2006

Antystress VII pt. "?wiąteczna powtórka"

ANTYSTRESS VII pt: „ ?wiąteczna powtórka"
Sala Mieszczańska,Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Wstęp 10 zł - bilety do nabycia przed na godzinę przed imprezą w Ratuszu Staromiejskim.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na ANTYSTRESS, cykliczną imprezę towarzysko-artystyczną w odbywającą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

ANTYSTRESS to artystyczne spotkania integracyjne, mające na celu konsolidację środowisk artystycznych Pomorza, prezentacje ciekawych wydarzeń i formacji twórczych, integrację z samorządem trójmiasta i światem lokalnego biznesu i mediów.
Raz w miesiącu w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku spotykają się twórcy (artyści) z Trójmiasta, samorządowcy i szefowie firm reprezentujący pomorskich biznes. Pretekstem do spotkań będą prezentacje najnowszych trendów w muzyce, satyrze, poezji – jednym słowem – w sztuce Wybrzeża. Cel dalszy, nadrzędny – to integracja środowisk twórczych, samorządowych i lokalnego biznesu celem generowania w przyszłości wspólnych działań z korzyścią dla regionu (i samych uczestników). Liczymy na licznie zgromadzoną publiczność, która spojrzy łaskawym okiem na nowicjuszy i gorąco przyjmie ich burzą oklasków. Chcemy dać „zielone światło” wszystkim oryginalnym i wrażliwym twórcom, udostępniając Salę Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego na niezależne prezentacje rodzimych twórców. Jesteśmy otwarci na inwencję, pomysłowość i nowe objawienia artystyczne: muzyczne, literackie, taneczne, rzeźbiarskie, malarskie, fotograficzne, etc. etc.

Siódma edycja "Antystressu" będzie podsumowaniem atmosfery ?wiąt Bożego Narodzenia. Oprócz tradycyjnych kolęd i piosenek zimowo-świątecznych zaplanowano dużo humoru i inne zimowe atrakcje….

Prowadzenie imprezy: Tomasz Olszewski, Larry Okey Ugwu;

Wystąpią między innymi: Krysia Stańko, Tomasz Olszewski Trio, Ikenga Drummers, Exits, Hevelius Brass, Emil Kowalski z Leszkiem Dranickim, Grupa Kabaretowa Muflasz i inni…

Program poświątecznego Antystressu wypełnią przede wszystkim nowe, ciekawe aranżacje tradycyjnych kolęd i pastorałek.Od wersji instrumentalno- jazzowych do kolęd w pulsującym rytmie regae. Jako ciekawostkę można dodać, że Larry Okey Ugwu opowie o afrykańskich zwyczajach świątecznych i zaintonuje razem z zespołem śwąteczne pieśni nigeryjskie.Na okrassę wieczoru Abelard Giza wraz ze swoją grupą kabaretową doda nieco lekkości i pikanterii. Zaprezentujemy także impresję na temat ostatniego Antystressu „żydowskiego”w wykonaniu Magdy Benedy.

Wykonawcy:

E X I T S - grupa istniejąca od roku, grająca akustyczne wersje standardów muzyki rock, pop. Zespół EXITS to znakomici muzycy związani z klimatami soft rock.Zespół preferuje spokojne dźwięki dbając o wysoki poziom wykonawczy.EXITS po raz pierwszy zaistniał na scenie Klubu Atelier w Sopocie. Zespół EXITS:
Kuba Muller – gitaraPaweł Szewczyk – kat - mallet Marcin Plewiński – gitara basowaEdward Mielcarek – gitara akustyczna, gitara (12) vocal

Kwintet dęty blaszany „HEVELIUS BRASS”
W programie aranżacje kolęd na kwintet dęty, blaszany.
Kwintet dęty blaszany Hevelius Brass, tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Członkowie zespołu, na co dzień związani są z kulturalnymi instytucjami Pomorza m.in. Państwową Operą Bałtycką, Cappellą Gedanensis.
Hevelius Brass ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą. Zespół kilkakrotnie reprezentował miasto Gdańsk na prestiżowych imprezach promujących region Pomorza Gdańskiego. Repertuar zespołu obejmuje najpiękniejsze utwory z kręgu muzyki klasycznej oraz oryginalne transkrypcje popularnych przebojów rozrywkowych. Wirtuozeria wykonawcza, wyjątkowość brzmienia i nieszablonowy repertuar to atuty, dzięki którym koncerty Hevelius Brass na długo pozostają w pamięci słuchaczy. Zespół został laureatem II edycji Muzycznego Forum Młodych w grudniu 2005 r.;warto dodać, że laureatów wybierała publiczność.
Paweł Hulisz – trąbka. Jest absolwentem gdańskiej uczelni, którą ukończył w 1999 roku w klasie trąbki ad. Szymona Pawłowskiego. Już w czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą podejmując pracę w Zespole Muzyki Dawnej Capella Gedanensis. Współpracuje również z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski.
Piotr Kowalkowski – trąbka. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie trąbki ad. Szymona Pawłowskiego. Współpracuje z orkiestrami takich instytucji jak: Teatr Muzyczny w Gdyni, Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku i Państwowa Orkiestra Kameralna w Słupsku.
Michał Szczerba – waltornia. Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Edwarda Danieckiego. Współpracuje m.in. z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz Capellą Gedanensis.
Bogdan Kwiatek – puzon. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wykł. Mariana Stefanowicza. Od roku 2000 puzonista orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
łukasz Gruba – tuba. Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Magdaleny Zawadzkiej. Współpracuje m.in. z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku oraz Filharmonią Koszalińską.

Krystyna Stańko - wokalistka i gitarzystka, skończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracowała m.in. z jazzową formacją Young Power i z zespołem Dekiel. W 1991 roku założyła żeński kwartet For Dee, który w krótkim czasie zyskał sporą popularność. W Krakowie na festiwalu piosenki studenckiej zdobył I nagrodę. Również I nagrodę otrzymał na festiwalu piosenki w Opolu "Debiuty". Sama Stańko podczas "Debiutów" zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar, a piosenka jej autorstwa pt. "Oni" otrzymała wyróżnienie jako najlepszy utwór konkursu. W 1995 roku, już jako duet, zespół For Dee nagrał płytę "Kobiety". Znalazło się tam 12 kompozycji Krystyny Stańko. Kilka z nich królowało na listach przebojów Radia Zet, RMF, "Trójki" i.in. Teledyski piosenek "Sobie-Sami", "Naga chęć", czy "Cieszy mnie ta miłość" pokazywały lokalne i ogólnopolskie stacje telewizyjne. W roku 1996, jako gość grupy Varius Manx, zespół For Dee odbył wielką trasę koncertową po całej Polsce. Nowe milenium zaczęła z nowym projektem. Wspólnie z kontrabasistą Olem Walickim i gitarzystą Maciejem Grzywaczem założyła grupę 0-58. Podczas Antystressu Krystyna Stańko wystąpi z programem kolęd przy akompaniamencie gitary.

Kabaretowa Grupa Muflasz powstała w Gdańsku w 2001 r. z inicjatywy trzech aktorów związanych z Teatrem Wybrzeżak. Program formacji (Abelard Giza, Szymon Jachimek i Wojciech Tremiszewski) to próba połączenia niepoważnego kabaretu z "prawdziwym teatrem". Zespołowi przyświeca zasada - bawić widza i samych siebie, przy okazji przemycając poważniejsze treści. Rezultat można ujrzeć w spektaklach "Babie Doły" (wyróżnienie i Nagroda Publiczności na IV Festiwalu Teatrów Studenckich "Wyjście z Cienia"), "Delektacja", "Atlantikon" (Główna Nagroda i Nagroda im. Jana Pawła II na V Festiwalu "Wyjście z Cienia"), Truflasz,czyli polowanie na dzika. Na poświąteczne wydanie Antystressu Grupa Muflasz przygotuje numer kabaretowy „o Trzech królach”.

Emil Kowalski podczas swojej 30 letniej działalności artystycznej występował w ponad 30 krajach współpracując z tak znakomitymi muzykami jak: Buddy De Franco, Brad Terry, Eddie Henderson, Phyllis Hyman,Adrian West, Lean Williams, Ed Schuller, Bob Mayer i in.
W 1999 nagrał płytę pt. "Children of Bird" poświeconą Charliemu Parkerowi - bardzo dobrze przyjętą przez jazz fanów i krytykę jazzową. Kolejne jego projekty autorskie to:,,Kolędy'' (2002r.) i ,,Emil Kowalski playing Benny Goodman'' (2003r.)
Jest także współautorem pięciu innych albumów jazzowych.

Emil Kowalski od lat uważany jest za najlepszego polskiego klarnecistę jazzowego, a w prestiżowej ankiecie czytelników czasopisma "Jazz Forum" od 1999 r. zajmuje pierwsze miejsce. Klarnet - instrument jakby niedoceniany we współczesnej muzyce jazzowej, za sprawa Emila Kowalskiego i jego Kwintetu oferuje nowe barwy i wartości tej muzyce.

Leszek Dranicki - absolwent gdańskiej PWSSP, wokalista i gitarzysta jazzowy. Na koncie 3 autorskie CD nagrane z czołowymi postaciami polskiego jazzu. Gra jazz środka, chętnie śpiewa ballady, również blues. Kompozytor, autor tekstów, muzyk sesyjny. Emil Kowalski i Leszek Dranicki na potrzeby Antystressu, specjalnie opracowali nowe aranżacje kolęd.

Zespół "Ikenga Drummers" powstał w grudniu 1997 roku. Nazwa zespołu pochodzi z języka IGBO, używanego przez jeden z narodów Nigerii, a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor LARRY OKEY UGWU. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie."Ikenga Drummers" wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich. Podstawą inspiracji stanowią tu pieśni GOSPEL z Afryki Zachodniej oraz polskie piosenki ludowe oparte na transowych rytmach bębnów. Właśnie bębny (własnoręcznie wykonane przez członków zespołu) stanowią podstawę muzyki. Pozostałe instrumenty to oryginalne instrumenty perkusyjne pochodzące z Afryki. Całość muzyki dopełniają tancerki Afro Dance, których taniec rozbudzi najtwardsze dusze. Zespół Ikenga Drummers podczas Antystressu zaprezentuje nowe aranżacje polskich kolęd w wersji afrykańskiej oraz kolędy afrykańskie.

Tomasz Olszewski – autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, lub – po prostu – śpiewający poeta. Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli. Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany „Zapiski z podróży”.Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu „Powrót bardów”. Pisał także piosenki dla innych wykonawców, zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych. Jest także autorem polskich tekstów do spektaklu “Fado” w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku, uhonorowanego nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego jako największe wydarzenie muzyczne 2003 roku. Od 1995 roku Olszewski jest prezenterem w Radiu Gdańsk, współtworzy niedzielny program kulturalny Salon Artystyczny. W Telewizji Gdańsk można go, co tydzień zobaczyć w programie „Brulion Kulturalny”.Na Antystressie wykona trzy autorskie piosenki o tematyce zimowo- świątecznej.