19.01.2006 - 19.01.2006

Promocja książki Małgorzaty Czermińskiej "Gotyk i pisarze"

Nadbałtyckie Centrum Kultury, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Oddział Gdański Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zapraszają na promocję książki prof. Małgorzaty Czermińskiej: Gotyk i pisarze. Topika opisu katedry, do Centrum Św. Jana w Gdańsku, ul. ?więtojańska 50. Słowo o gotyku „Gotyk opisany a gotyk murowany” wygłosi dr Jakub Szczepański z Wydziału Architektury PG, Autorka zaprezentuje ilustracje do książki. Spotkanie poprowadzi poetka Anna Czekanowicz.

Małgorzata Czermińska wykłada współczesną literaturę polską na Uniwersytecie Gdańskim. Napisała książki: Czas w powieściach Parnickiego (1972); Teodor Parnicki (1974); Autobiografia i powieść czyli pisarz i jego postacie (1987), Autobiograficzny trójkąt: świadectwo, wyznanie i wyzwanie (2000) oraz Gotyk i pisarze. Topika opisu katedry. Współautorka przewodnika Pisarki polskie od średniowiecza do współczesności.

Współczesne zainteresowanie średniowieczem, a zwłaszcza gotykiem ma wiele wymiarów, zarówno w sztuce wysokiej, jak i kulturze popularnej. Autorka odkrywa niedostrzeżony wcześniej temat w nowoczesnej literaturze polskiej: opisy katedr w poezji, powieści, esejach i listach pisarzy, od Stanisława Wyspiańskiego do Jacka Dukaja, którego opowiadanie zainspirowało Tomka Bagińskiego, twórcę nominowanego do Oscara filmu Katedra. Czermińska ukazuje wspólną wszystkim autorom topikę: katedra jako kamienny ogród, bestiarium, ciało, księga, krajobraz górski, okręt…