13.01.2006 - 13.01.2006

Koncert Bianco Fiore

Zespół Muzyki Dawnej Bianco Fiore, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Pałac Młodzieży w Gdańsku zapraszają na koncert „NOWOROCZNY PODARUNEK”

W programie: wokalna i instrumentalna muzyka francuskiego i angielskiego renesansu: Anthony Holborne – zbiór „Pavans, galliards, almains” oraz chansons i tańce ze zbiorów Pierre'a Attaingnant'a

Wykonawcy: wokalno - instrumentalny Zespół Muzyki Dawnej Bianco Fiore pod kierunkiem Magdaleny Wenckiej - Warżawa
Wstęp wolny

Anthony Holborne (ok.1545-1602) - niewiele wiemy o życiu tego angielskiego lutnisty, cytrzysty i kompozytora. Musiał być ceniony w otoczeniu, ponieważ jego utwory zamieszczone zostały w kilkunastu antologiach drukarskich i rękopiśmiennych. Większość twórczości Holborne’a stanowią tańce, zachowane niekiedy w wersjach na różne instrumenty, co świadczy o tym, że były popularne u współczesnych.

Pierre Attaingnant (ok.1494-1552) - francuski drukarz muzyczny, wydawca i księgarz. Był pierwszym drukarzem muzyki polifonicznej, a działalność jego rozpoczęła okres świetności drukarstwa muzycznego we Francji. Attaingnant przyczynił się do spopularyzowania XVI wiecznej francuskiej chanson.

Bianco Fiore - Zespół był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na festiwalach oraz konkursach w Polsce i za granicą. Najważniejsze nagrody dla zespołu to:
I miejsce Złota Harfa Eola w kategorii zespołów wokalno - instrumentalnych oraz nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w 2001 roku.
I miejsce Złota Harfa Eola w kategorii zespołów instrumentalnych oraz nagroda specjalna Ministra Kultury na jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w 2003 roku.
I miejsce najwyższe wyrożnienie ,,suma cum laude” na Europejskim Festiwalu w Neerpelt w Belgii w 2003 roku.
I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Malborku w 2003 roku.
I miejsce Złota Harfa Eola oraz Grand Prix na XXVI Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w 2004 roku.

Bianco Fiore corocznie zapraszany jest do udziału w Elblaskich Dniach Muzyki Dawnej. Brał udział w Międzynarodowych ?wieradowskich Spotkaniach z Muzyką Dawną (1998,1999r.) oraz w Ogólnopolskich Warsztatach Zespołów Muzyki Dawnej w Bierzwniku (1997,2000r.). Występował podczas Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie (2001,2004r.) i Festiwalu Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu (2003r). Zespół koncertuje na znaczących scenach muzycznych w Polsce, Niemczech, Belgii, łotwie, Ukrainie i Estonii. W kwietniu 2005 r. wystąpił z koncertem w Filharmonii Berlinskiej.

Więcej o zespole: www.biancofiore.pl