01.01.1990 - 01.01.1990

Antystress IX

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na:

ANTYSTRESS

27 maja (sobota), o godz. 19.00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku,
ul. Korzenna 33/35

Wstęp 10 zł;

Bilety do nabycia przed na godzinę przed imprezą w Ratuszu Staromiejskim.

ANTYSTRESS to artystyczne spotkania integracyjne, mające na celu konsolidację środowisk artystycznych Pomorza, prezentacje ciekawych wydarzeń i formacji twórczych, integrację z samorządem trójmiasta i światem lokalnego biznesu i medi.
Liczymy na licznie zgromadzoną publiczność, która spojrzy łaskawym okiem na nowicjuszy i gorąco przyjmie ich burzą oklasków.
Chcemy dać „zielone światło” wszystkim oryginalnym i wrażliwym twórcom, udostępniając Salę Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego na niezależne prezentacje rodzimych twórców.
Jesteśmy otwarci na inwencję, pomysłowość i nowe objawienia artystyczne: muzyczne, literackie, taneczne, rzeźbiarskie, malarskie, fotograficzne, etc. etc.

Wystąpią:

  • Zespół Pawilon
  • Poetka Barbara Piórkowska
  • Teatr LipZezRewz fragmentami "Niejakiego Piórko".
  • Kongijczyk Oskar Mienandi wraz z siostrą Isabelle Mienandi z recitalem muzycznym
  • Trio gitarzystów. TRZY Gitary basowe w składzie: Grzegorz Welizarowicz, Jacek Staniszewski i Jakub Noga.
  • Taniec zaprezentuje Teatr Okazjonalny w składzie: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk.
  • Kabaret muzyczny UNO MOMENTO: Iza Biernat z Mariuszem Walą;
  • Prowadzenie: Tomek Olszewski oraz Larry Okey Ugwu;
  • Impresję z kobiecego Antystress zaprezentuje Wilga Badowska.


Atmosferę zilustruje Kacper Ołowski;

KABARET MUZYCZNY "UNO MOMENTO" :)

Izabela Biernat - wokalistka, współpracująca zespołami trójmiejskiej sceny muzycznej. Od kilku lat występuje, min. in. wraz z Krzysztofem Skibą w Muzycznym Skiba Show.

Mariusz Wala - pianista, muzyk, kompozytor. Od wielu lat obecny na muzycznej scenie rozrywkowej. Współtwórca licznych projektów estradowych - od kabaretów, po programy autorskie.

W duecie tworzą oprawę muzyczną m.in. in. dla takich projektów jak: ekstremalny kabaret Konja i Skiby, Kabaret Szrederus.

Teatr LipZezRew zaprezentuje fragmenty "Niejakiego Piórko".
w składzie: (Milena Czarnik, Tomek Lipski, Bożena Zezula).

Premiera „Niejakiego Piórko” miała miejsce na III Spotkaniach Trójmiejskich Teatrów Niezależnych w Windzie w 2000 roku. Impuls do powstania przedstawienia dała artystom książka Henriego Michaux „Niejaki Piórko”. W spektaklu pojawia się ruch, taniec, słowo i śpiew. Twórcy nie są ograniczani przez formę wręcz przeciwnie, bawią się nią.

W spektaklu „Niejaki Piórko” wszechobecny jest absurd, groteska oraz charakterystyczna już dla Teatru LipZezRew, pewnego rodzaju umowność sceniczna.
Pan Piórko (Tomek Lipski) to postać klowna. Jego życie to chaos, który jednych przeraża a dla innych jest powodem do zazdrości. Piórko istnieje poza otaczającą go rzeczywistością, niczym się nie przejmuje; ani kradzieżą swojego domu, ani nadjeżdżającym wprost na niego pociągiem, ani śmiercią małżonki ani nawet swoją egzekucją.

„Piórko wyciągnął rękę z łóżka i zdziwił się bardzo, gdy nie natrafiła na ścianę. – Ciekawe, pomyślał - pewnie ją mrówki zjadły. I zasnął.” H. Michaux.

Teatr LipZezRew został założony w Gdańsku w 2000 roku przez Milenę Rewińską, Bożenę Zezulę i Tomka Lipskiego. Aktorów łączy przyjaźń, wspólne doświadczenie teatralne (wyniesione z Teatru Dada von Bzdulow) oraz próba nawiązania dialogu z widzem na temat otaczającego nas świata. Wszystko to stało się impulsem do założenia grupy LipZezRew.

Jest to teatr absurdu, w którym obecny jest taniec współczesny, śpiew i gra aktorska.
Pierwszym spektaklem, który powstał był „Niejaki Piórko”. Premiera odbyła się w Windzie na III Spotkaniach Trójmiejskich Teatrów Niezależnych w 2000 roku.
Obecnie Teatr LipZezRew pracuje nad nową sztuką zatytułowaną „Ciało w Naprawie”.
Aktorzy Teatru LipZezRew:

Milena Czarnik - aktorka, tancerka (Teatr Dada von Bzdulow, Patrz mi na Usta, Teatr Miejski w Gdyni),

Tomek Lipski - aktor, poeta, muzyk (Ikenga Drummers), sekretarz Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden ?wiat w Sopocie

Bożena Zezula - aktorka, tancerka, wokalistka (Teatr Dada von Bzdulow, Patrz mi na usta, Teatr Miejski w Gdyni, Mordy).
Zespół Pawilon jako ekipa towarzyska istnieje długo, jako muzyczna gra od początku 2005, występując od tego czasu ponad 70 razy. Składa się, poza tradycyjnym zestawem – zręczny gitarzysta, przystojny basista, impulsywny perkusista i charyzmatyczny wokalista, także z organisty (Vermona ’72), samochodu VW Transporter ’89 typu Wolf oraz dwuosobowego chóru męskiego.
Grupa tworzy i wykonuje piosenki żwawe w stylu określanym jako dobry. Piosenki są niedługie, w dobrym tempie, z dobrym rytmem. Tekst dobry, polski, elementy kaszubskiego i angielskiego. Jedno zdanie po francusku. Siedzibą emocjonalną zespołu są Kaszuby, siedzibą faktyczną jest Trójmiasto. W marcu 2006 zespół wydał, nakładem promocyjnym, maxisingla pt: ’Elo’, zawierającego 4 utwory.
Najważniejsze nagrody:
Laureat Honorowy Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA ?winoujście 2005
Wygrana w konkursie Gazety Wyborczej Trójmiasto ‘Debiuty na Monciaku’ 2005
Grand Prix II Kartuskiego Przeglądu Zespołów i Wokalistów Rockowych 2005
Wyróżnienie na III Malborskim Przeglądzie Muzycznym 2005

Teatr Okazjonalny (the Occasion Dance Theatre) został założony przez parę dyplomowanych tancerzy, choreografów, członków ZASP-u: Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, którzy rozpoczęli współpracę artystyczną w 1998 roku. Teatr ma w swoim dorobku blisko dwadzieścia spektakli m.in. „Art Cafe”, „Aromaty”, „Signum Temporis”, „Viva la Vida”, „Helikopter Tanz Streichquartett”, „Kwadrat. Wersja 6”, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce (m.in. Gdańsk, Kraków, Warszawa, Poznań) i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, w Portugalii, na Litwie.
W styczniu tego roku Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk otrzymali nominację do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Jacek Krawczyk został też laureatem Nagrody Teatralnej 2005 Marszałka Województwa Pomorskiego za choreografię i reżyserię spektakli „Kwadrat. Wersja 6” i „Helikopter Tanz Streichquartett”.
Mimo upływu lat, artyści TO wciąż są wierni swojemu pierwszemu credo artystycznemu, zgodnie, z którym w budowaniu spektaklu najważniejsza jest Idea. Dopiero wówczas następuje eksploracja i analiza ruchu tak, by gotowa choreografia jak najpełniej oddawała ową Idee. Tu ruch oparty o technikę tańca współczesnego oraz aktorskie bycie w postaci kreowanej i w sytuacjach istniejących mają znaczenie równoważne. Dzięki ruchowi wywiedzionemu ze znaczenia i emocji, wzmocnionemu odpowiednią dramaturgią, chcą uzyskać na scenie prawdziwe, bliskie każdemu człowiekowi sytuacje, które głęboko dotkną widza.
Z Teatrem Okazjonalnym współpracują także: Iwona Gilarska (tancerka, choreograf), Bożena Zezula (tancerka), David Cassel (tancerz), Mateusz Skutnik (webmaster i autor obrazów do spektaklu „Viva la Vida, artysta komiksu), Andrzej Pawłowski (grafika komputerowa, fotografia, serwis techniczny), Bartosz Cybowski i Adam Akerman (reżyseria świateł), Piotr Czajkowski (serwis techniczny) oraz Radosław Orłowski, Piotr Wołoszyk, Iwona i Jarosław Cieślikowscy (fotografia). Od czerwca 2004 roku siedzibą Teatru Okazjonalnego jest Sopocka Scena OFF de BICZ.
Joanna Czajkowska: absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Tańca Współczesnego przy SAK w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem), zdobyła dyplom artysty - tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich. Choreograf, pedagog, tancerka i członek ZASP; współtwórca Teatru Okazjonalnego; w 2005 roku otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego; związana wcześniej z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca; jako choreograf i niezależny twórca debiutowała w 1997 roku; współpracowała z teatrem Kino Variatino, Teatrem Artonik z Francji, Cappellą Gedanansis, tańczyła na scenach teatralnych w całym kraju m.in.: w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie i za granicą: Litwa, Czechy, Rosja, Islandia, Portugalia; jako pedagog pracowała dla SAK w Gdańsku, Integracyjnego Klubu Alternatywnego WINDA w Gdańsku i Teatru FETA; od listopada 2003 jest wykładowcą w Sopockiej Scenie Off de Bicz. W 2006 nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto.
Jacek Krawczyk: absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty - tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich, członek ZASP, choreograf, pedagog, tancerz; współtwórca Teatru Okazjonalnego; w latach 1987 – 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor – tancerz Teatru Ekspresji; współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi: z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz m.in. z Capellą Gedanensis, niemieckim teatrem Audio Gruppe, francuskim Teatrem Artonik, występował na scenach teatralnych w całej Polsce i za granicą (m.in.: Włochy, Turcja, Rosja, Czechy, Litwa, Portugalia); jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej żak w Gdańsku i Sopockiej Scenie Off de Bicz.. W 2004 otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 nominowany do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005 za reżyserię i choreografię dwóch spektakli „Kwadrat. Wersja 6” i „Helikopter Tanz Streichquartett”.
Na imprezie Antystress zatańczą fragment spektaklu „Art Cafe”. Jest to stylowa historia retro z piosenkami Josephine Baker.Spektakl „Art Cafe” miał premierę 5 lat temu i do teraz pozostaje w repertuarze Teatru Okazjonalnego. Do tej pory był prezentowany na wielu festiwalach tańca i teatru w całej Polsce i w trzech miastach pięknej Portugalii :).

Barbara Piórkowska. Rocznik 1974. Poetka, autorka opowiadań, recenzentka literacka, aktorka amatorka i takaż performerka. Współpracuje z gdańskim pismem „Migotania, przejaśnienia…”. Autorka dwóch książek poetyckich – „żyrafa”(1994) i „Lot anioła nad miastem”(1995), najnowszy tomik „Wykwintne” – nadal czeka na wydanie, podobnie jak świeżutko napisana debiutancka powieść „Szklanka na pająki”. Współprzygotowała cieszące się dużą - jak na wieczorki poezji – „odwiedzalnością” - spektakle poetycko-teatralne w gdańskim Klubie żak – Feminarium poetyckie, Eroticon i Wieczór Wierszy Wesołych (2003-2005r.). Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Grała w teatrze ulicznym. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za rok 2004 (w kategorii literatura). Prowadzi pracownię dziennikarstwa prasowego i literatury w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, uczy dorosłych języka polskiego.

Barbara Piórkowska brawurowo zaprezentuje swoje wiersze m.in.: Wiersz o braku solidarności między kobietami w autobusach i Erotyk Pameli A.

Oskar Mienandi wraz z siostrą Isabelle Mienandi.
Maciej łyszkiewicz na klawiszach.
Sebastian Nawrocki- konga.
Tomasz żukowski-perkusja.

Utalentowane rodzeństwo Mienandi wystąpi, w tym wydaniu Antystressu z recitalem muzycznym. Wykonają trzy utwory niespodzianki. Jednak obiecali włozyć dużo ognia i żywiołu w swój występ.
Oskar znany w trójmieście jako dj Oscar, występował w Teatrze Muzycznym oraz w niezależnych produkcjach teatralnych m.in. w Remixie. Isabelle jest studentką wydziału wokalno-instrumentalnego Akademia Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Trzech gitarzystów pod nazwą:LOS DESPERADOS.
Okazjonalna grupa wystapi w składzie:
JAHKAL (Jacek Staniszewski)>gitara basowa
JAH GLORY (Grzegorz Welizarowicz)>gitara basowa
JAHKUB (Jakub Noga)>sitar
rodzaj występu>banditos gitarras

Jacek Staniszewski -gdański grafik. Studiował na Wydziale Grafiki Użytkowej gdańskiej ASP, obecnie jest adiunktem na tym wydziale. Prace wystawiał w całej Polsce, także w Niemczech, Rosji, Francji i RPA.Gra w zespołach reggae i alternatywnych, np. Biafra, Sun's Vibrations czy Chlupot Mózgu. Publiczności znany również jako dr JAHKAL.

Grzegorz Welizarowicz. Muzyk współtworzący w latach 1993-98 grupę EGO. W 1994 wraz Tomaszem P. Lewandowskim i Tomaszem Rogosiem założył zespół Mordy. Od 1998 związany z legendarnym Chlupotem Mózgu. Autor i współtwórca muzyki do licznych spektakli teatralnych i performansów (min. Teatr Dada von Bzdulow, Teatr Okazjonalny). Od 2001 muzyk grupy Larrego Okey Ugwu Ikenga Drummers. Uczeń Nany Yaw Asiedu, mistrza bębnów afrykańskich, który zasłynął współpracą z min.: Herbie Hancockiem i Quincy Jonesem. Grał z Przemkiem Dyakowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, łysym z Datadisk, Ikenga Drummers, Croffessimą, Czemuś, ?cianką i innymi. Gra na gitarze basowej..