17.02.2006 - 17.02.2006

Colloquia Pomeraniae - spotkanie 1: Wrzeszcz - jaki był

Colloquia Pomoraniae – społeczny dialog dotyczący dziedzictwa kulturowego oraz jego wpływu na współczesny rozwój regionu. W dialogu wezmą udział naukowcy i artyści oraz, mamy nadzieję, mieszkańcy Pomorza. Będzie on dotyczył szerokiego spektrum zagadnień historii Pomorza, jego miast i wsi. Przedstawimy nie tylko znane i publikowane fakty, ale i nowe odkrycia i interpretacje. W ramach projektu znajdą się:

· Wędrówki po Wrzeszczu – cykl wykładów połączonych z wędrówkami
· Fortyfikacje Pomorskie – cykl wykładów i wędrówek po obiektach obronnych między innymi: Gdańska, Gdyni, Mierzei Helskiej, Tczewa, i Gniewa.
· Dawny Gdańsk na nowo odkrytych fotografiach ze zbiorów Piotra Popińskiego.
· Publikacja teki planów Gdańska.
· Wysoka Zaborska – studium miejsca i lokalnej społeczności.
· Kaszuby i żuławy – dwie pomorskie krainy – wyjazdy studyjne

Wrzeszcz jest największą i najbardziej różnorodną z dzielnic Gdańska. Bogactwo przestrzenne wynika z warunków przyrodniczych – położenia na skraju wysoczyzny z bukowymi lasami i z długiej, dynamicznej historii. Przez kilkaset lat Wrzeszcz był wsią z kilkoma młynami na pobliskich potokach. Potem powstały rezydencje bogatych gdańszczan ze wspaniałymi ogrodami, a następnie publiczne parki, będące atrakcją dla wszystkim gdańszczan. Gwałtowne zmiany nastąpiły w drugiej połowie XIX wieku. Dzielnicę przecięła linia kolejowa, obok niej powstały wielkie zakłady przemysłowe i koszary. Powstały nowe ulice, a przy nich kamienice czynszowe, wille, kościoły, szkoły. Na początku XX wieku powstała Politechnika a później lotnisko.

Jak napisał wrzeszczanin – noblista Guenter Grass: Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu.

W ostatnich latach Wrzeszcz przechodzi wielkie przeobrażenia. Z dzielnicy znikają funkcje związane z nią ponad wieku: nie działa już browar, zajezdnia tramwajowa przy ul. Partyzantów, likwidowane są koszary i fabryka czekolady. Jednocześnie pojawiają się nowe budynki i wzrasta rola dzielnicy jako centrum handlowego.

Komitet Inicjatyw Lokalnych WRZESZCZ wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Szkołą Podstawową nr 45 w Gdańsku rozpoczynają cykl Wędrówki po Wrzeszczu. Chcemy bardziej zaangażować lokalną społeczność w proces przemian, pokazać przeszłość dzielnicy i jej potencjał dla przyszłości. Projekt będzie się składał z 6 wędrówek w roku 2006. Podejmiemy następujące tematy:
· Wędrówka 1 - 17 lutego 2006 r., godz.17.00, Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku, ul. Matki Polki 3a - Dr Jakub Szczepański, Wrzeszcz – jaki był
· Wędrówka 2 - 21 kwietnia 2006 r., godz.17.00, Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdańsku, ul. Obywatelska - Dr Robert Hirsch, Koszary we Wrzeszczu – przeszłość i przyszłość
· Wędrówka 3 - Czerwiec 2006, Browar we Wrzeszczu – tożsamość miejsca
· Wędrówka 4 - Wrzesień 2006, Wrzeszczańskie ogrody
· Wędrówka 5 - Październik 2006, Lidia Makowska - Czytanie Wrzeszcza
· Wędrówka 6 - Grudzień 2006, Dr Piotr Lorens - Wrzeszcz – jaki będzie

W roku 2007 odbędą się następne wędrówki, między innymi po Wrzeszczu modernistycznym, po Wielkiej Alei, dworach, kamienicach, szkołach, synagodze i innych ciekawych i ważnych miejscach.

Wstęp wolny. Zapraszamy