16.03.2005 - 16.03.2005

Spotkanie z pisarzem Karlem Markusem Gaussem

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym pisarzem austriackim Karlem-Markusem Gaussem. W spotkaniu udział weźmie dyrektor Austriackiego Forum Kultury Dr Walter Maria Stojan oraz redaktor naczelny Przeglądu Politycznego Wojciech Duda. Będzie można nabyć książkę Karla Markusa Gaussa wydaną przez wydawnictwo Czarne „Psożercy ze Svini”.

Slumsy są tuż obok, ale ich się nie widzi. Austriacki pisarz przekracza ich niewidzialność i wkracza do romskich osiedli na Słowacji. Atakują go brudem, fetorem i zarazem pogodą życia. Odkrywa lud mieszkający tuż obok nas, którego się boimy, unikamy. Jest przewodnikiem obdarzonym poczuciem humoru, zmysłem obserwacji i delikatnością słowa. Oswaja dla nas tę obcość, oswaja nas z bezradnością lokalnych administracji, programów humanitarnych. Nie poucza, nie pociesza. Po prostu pokazuje, z wyjątkowym talentem i rzetelnością, usunięty poza czas, poza zasięg wzroku, wrażliwości, poza prawo – nasz europejski trzeci świat. (Paweł ?piewak; z okładki książki "Psożercy ze Svini")

Karl-Markus Gauss urodził się 14 maja 1954 r. w Salzburgu. Studiował germanistykę i historię. Jest uznanym krytykiem literackim, eseistą, wydawcą i pisarzem. Jeden z najwybitniejszych niemieckojęzycznych felietonistów. Współpracuje między innymi z "Literatur und Kritik", "Die Presse", "Der Standard" i "Die Zeit". Znawca środkowoeuropejskich mniejszości narodowych, a także (zapomnianej) literatury Cesarstwa Austro-Węgierskiego i Europy ?rodkowej. Obecnie pracuje jako pisarz i krytyk literacki w Salzburgu. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. National Award for Cultural Journalism (1994), Honorary Prize of the Austrian Booktrade for Tolerance in Thought and Action (2001), Rene Marcic Prize (2004).

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Austriackie Forum Kultury, Wydawnictwo Czarne.

Wstęp wolny.