06.04.2006 - 07.05.2006

"Świat krewetów" - wystawa prac Michała Erszkowskiego

Na wernisaż wystawy zapraszamy 6 kwietnia o godz. 18.00 do Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00 - 18.00
Wstęp wolny.

Michał Erszkowski (malarz, rysownik, muzyk) urodził się w 1955 r. w Gdyni. W latach 1974–1979 studiował na Wydziale Malarstwa w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1979 roku.
Do ważnych osiągnięć artysty należy zaliczyć zaproszenie do udziału w IV edycji konkursu im. Daniela Chodowieckiego w 1998 r. Konkurs jest prestiżową imprezą artystyczną organizowaną przez Fundację im. Daniela Chodowieckiego, którą założył GĂĽnter Grass. Polsko-niemieckie Jury wyróżniło Jego prace spośród grona znakomitych polskich artystów. Wspólnie z bratem Janem Erszkowskim, również absolwentem ASP w Gdańsku, był jednym z pomysłodawców oraz współorganizatorów koncertu Solidarność anti-Apartheid, który odbył się 13 grudnia 1989 r. w hali Stoczni Gdańskiej. Na koncercie wystąpili muzycy niemal z całego świata, a wśród nich także bracia Erszkowscy. Bracia stworzyli zespół muzyczny Galago, którego nagrania prezentowane były na antenie radiowej. Warto też wspomnieć, iż bibliografia muzyczna zespołu znajduje się w Encyklopedii Polskiego Reggae.
Michał Erszkowski przez wiele prowadził działalność pedagogiczną na Wydziale Malarstwa Gdańskiej ASP oraz w Ognisku Plastycznym w Sopocie. Swoje prace prezentował na indywidualnej wystawie w Galerii Promocyjnej w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Z kraju i ze świriata w Muzeum Miasta Gdyni.

Na wystawie ?wiat krewetów Michał Erszkowski pokaże kompozycje satyryczne o walorze wybitnie dekoracyjnym. W jego pracach pojawiają się dynamiczne układy barw, płasko modelowane symboliczne formy rodem z wyobraźni, tworzące skomplikowane obrazy zaludnione tworami człeko- lub zwierzęcokształtnymi. Postacie rysowane łagodną, falistą linią przeobrażają się w kolejne powykręcane i wijące się „potwory”. Ich ciało wypełniane jest gęstą ornamentyką (esowate linie, punktowane płaszczyzny itp.). Satyryczną atmosferę wzmacniają teksty wkomponowane w ilustracje, kompromitujące jednocześnie ich bohaterów. Należy w tym miejscu podkreślić, iż dominującym tematem w twórczości artysty jest problem władzy i absurdu sceny politycznej.

Ewa Graczyk (dr filologii Uniwersytetu Gdańskiego) o pracach Erszkowskiego powiedziała: „Artysta pokazuje w swoim cyklu znane nam najczęściej z rozmaitych afer i skandali jednostki, grupy, środowiska oraz łączące je groteskowe absurdalne i indywidualne potwory, a przede wszystkim rzeczywistość w której żyjemy”.