25.07.2019 - 28.07.2019

11. Festiwal Kultur "Okno na Świat"

 

Śledzie i kawa?!

Muzyka i kontemplacja?!

Muzułmanie i Żydzi?!

Zapraszamy Cię na wycieczkę po wielokulturowym Gdańsku! Odwiedzimy miejsca, które pokażą różnorodność naszego miasta - w każdym z nich zetkniesz się z cząstką wielowiekowej tradycji.

Zobacz piękne wnętrza Meczetu i Nowej Synagogi. Sprawdź, która kuchnia najbardziej trafia w twój gust: żydowska, arabska czy ukraińska? Poznaj bogactwo ukraińskiego haftu, napisz po arabsku swoje imię i zrób tatuaż z henny. Zaparz aromatyczną kawę. Zatańcz, zaśpiewaj. Poznaj moc świętych hebrajskich liter i wykonaj własny amulet.

A wieczorem? Wieczory zarezerwowaliśmy dla muzyki! Zapraszamy Cię do Centrum św. Jana. Zajmij miejsce na widowni i posłuchaj muzyki tworzonej przez artystów z całego świata.

Festiwal Kultur „Okno na świat” od lat prezentuje kultury i tradycje różnych narodów żyjących tworzących w Polsce. Spotkanie z "innym" przełamuje bariery, a więc… Poznajmy się!

 

Plan koncertów: (Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50) / kup karnet

25.07.2019 r. / czwartek / kup bilet

26.07.2019 r. / piątek / kup bilet

27.07.2019 / sobota / kup bilet

 

28.07.2019 / niedziela / kup bilet

 

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

25.07 / czwartek / Siedziba gdańskiego koła Związku Ukrainców w Polsce (ul. Aksamitna 4a)

  • 12:00 Warsztaty wokalne z białego głosu i pieśni Ukraińskich – prowadzenie Lesja Szulc

SoloWay w języku ukraińskim znaczy słowik, czyli ptak który najpiękniej śpiewa, a pieśni ukraińskie przez wielu uważane są za najpiękniejsze. Lesja Szulc swoją twórczością promuje pieśni ukraińskie ubierając je w różne brzmienia. Na warsztatach otwiera głosy uczestników by w naturalny sposób, jak słowik, mogli śpiewać. Uczy pieśni ukraińskich, które zazwyczaj są śpiewane wielogłosem.

  • 14:00 Pokaz haftu ukraińskiego

Od starożytności do czasów współczesnych haft jest jedną z popularniejszych technik zdobienia tkanin. Zapraszamy do ciekawej podróży w świat ukraińskiego haftu i  kultury ludowej. Poznamy wzory  haftu pochodzące z różnych regionów Ukrainy - motywy, ornamenty, różnego rodzaju techniki i specyfikę wykonania, szeroką gamę barw i wzorów, zastosowanie.

Swoją wiedzą podzieli się mistrzyni sztuki ludowej Natalija Kowałyszyna.

15:30 Ukraina kulinarnie - pokaz i degustacja kuchni ukraińskiej - prowadzenie restauracja Pierogi Lwowskie z Wrzeszcza

Każdy kraj szczyci się swoimi narodowymi potrawami, stają się one swoistą kulinarną wizytówką, dzięki której można rozpoznać dany region. W ukraińskiej kuchni popularne są wypieki mączne, nabiał, kasza gryczana, ziemniaki, kiszonki, sało (boczek), słonecznik; do potraw dodaje się dużo koperku, pietruszki, cebuli i czosnku. Charakterystyczne dania to barszcz ukraiński i pierogi, ale też hałuszki, pampuszki, deruny, młynci i syrnyki. O potrawach i smakach ukraińskich opowiedzą panie z restauracji „Pierogi Lwowskie”, a niektóre potrawy można będzie skosztować na miejscu.


 

26.07 / piątek / Kino Kameralne Cafe (ul. Lektykarska 4)

  • 15:00 Przedpremierowy pokaz filmu "Yuli"

Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania ani edukacją, ani tańcem. Dyscyplina to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Ojciec chłopca nie daje jednak za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent, więc zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

Bilet w cenie 20 zł do zakupu na miejscu. Rezerwacje pod numerem 58 690 70 75 lub bilety@kinokameralnecafe.pl Ilość miejsc ograniczona.
 

27.07 / sobota

Wprowadzenie na temat Islamu oraz historii Muzułmanów w Gdańsku.

Nadbałtyckie Centrum Kultury / Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)

  • 13.00 Powitanie, pokaz parzenia kawy po arabsku – prowadzenie Mhammad Fadel

Aromatyczna, parzona w mosiężnym (tygielku), z dodatkiem kardamonu. Podczas pokazu poznamy rytuał parzenia kawy po arabsku, oraz posmakujemy jej smaku. Kawa po arabsku, to coś więcej niż tylko kawa :)

  • 13.30 Warsztaty pt. "Napisz swoje imię po arabsku", czyli poznaj alfabet arabski

Prowadzenie Mhammad Fadel (Syria), wieloletni native speaker, nauczyciel języka arabskiego.

  • 14.30 Malowanie henną – prowadzenie Katarzyna Marcinkiewicz

 

  • 15.30 Kuchnia arabska (warsztaty i degustacja), prowadzenie Khalid Kerof (Maroko)

Podczas warsztatów i pokazu dowiemy się jak przygotować kuskus pochodzący z kuchni arabskiej oraz szakszukę z kuchni tureckiej.

 

 

 

28.07 / niedziela / Nowa Synagoga we Wrzeszczu (ul. Partyzantów 7)

 

 

  • 12:00 Kuchnia żydowska - wykład, warsztaty, pokaz i degustacja - prowadzenie Jakub Skrzypczak

Śledź po żydowsku.
Trudno wyobrazić sobie szabat u aszkenazyjskich Żydów bez śledzia. Czy istnieje jakiś jeden uniwersalny przepis na śledzia po żydowsku? Oczywiście - nie. Dobór wszelkich dodatków, przypraw, proporcji zależał bardzo często od kontekstu kulturowego, położenia geograficznego i tradycji rodzinnej. Chcąc jednak uśrednić, można przyjąć, że na terenie Polski istniały dwie duże szkoły śledziowe: rabiniczna (litwacka) i galicyjska (chasydzka). Na warsztatach zapoznamy się nie tylko z kulinarnymi zwyczajami szabatowymi, mistyką aromatów i zapachów świątecznego stołu, ale również będziemy mogli degustować tradycyjnego szabatowego śledzia przyrządzonego na dwa sposoby.

  • 13:30 Warsztaty tańca izraelskiego – prowadzenie Beata Krzywda

Tancerka, która ze wszystkich rodzajów folku wybrała współczesne tańce izraelskie. Do krakowskiej grupy Kachol trafiła w 2008 roku mając już na koncie doświadczenie w innych rodzajach tańca. Wielokrotnie uczestniczyła z zespołem w spektaklach tanecznych na dużych i małych scenach, a także brała udział w międzynarodowych warsztatach organizowanych w Polsce i innych krajach Europy. W Gdańsku zainicjowała projekt Simcha ucząc początkujących i zaawansowanych tańca izraelskiego w Nowej Synagodze. Aktualnie mieszka w rodzinnym Krakowie i jeździ z warsztatami po całej Polsce. foto: Iwona Wojdowska

  • 14:30 Warsztaty plastyczne pisania amuletów – prowadzenie Jakub Skrzypczak

Czy to działa? Czasem działa, a czasem - nie. Tak samo jak każde lekarstwo i każde placebo. Najważniejsze by wniknąć w wewnętrzny sens znaków i tropów, które zostawili nam nasi przodkowie. Jeśli nawet nie pomogą w cudowny sposób - z całą pewnością opowiedzą nam o ludziach i ich nadziejach, lękach, radości i smutku. Nauczą nas też czegoś o nas samych. W części teoretycznej dowiemy się nieco o tajemnicach hebrajskiego alfabetu, mocy świętych liter, apotropejach, amuletach i talizmanach. W części praktycznej, każdy uczestnik warsztatów będzie już na tyle przygotowany, że będzie mógł wykonać swój własny, zindywidualizowany amulet.

* * *

* * *
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska 

Partnerzy:

Patronaty medialne: