Bałtyckie Spotkania Ilustartorów
08.11.2019 - 02.12.2019

14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to realizowany corocznie przez Nadbałtyckie Centrum Kultury interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny, którego adresatami są zarówno profesjonaliści w dziedzinie książki obrazkowej, ilustratorzy, graficy, pracownicy i studenci szkół artystycznych, jak i osoby zawodowo niezwiązane ze sztuką.

 

Spotkania mają na celu promowanie literatury i sztuki dla dzieci oraz jej aktywnego odbioru poprzez stworzenie warunków dla wzajemnej wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy ilustratorami z różnych części regionu Morza Bałtyckiego, wydawcami, wykładowcami uczelni artystycznych oraz profesjonalistami.

 

Szczegółowe informacje: Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

 

PROGRAM:

 

 

 

8 LISTOPADA (PIĄTEK)

 

15.00, ASP w Gdańsku, ul. Chlebnicka 13/16, sala 302, 3 piętro

„Wuwu & Co., czyli cyfrowe opowieści Kamili”. SPOTKANIE

Prezentacja artystki Kamili Slocinskiej o ilustracjach, aplikacjach, ich zakładaniu i ich tworzeniu – wykład dla wszystkich: od studentów Akademii Sztuk Pięknych po miłośników książek obrazkowych w każdym wieku.

Historia Wuwu to aplikacja i opowieść w obrazkach, książeczka obrazkowa, którą oglądasz i którą tworzysz. Możesz ją czytać jak książkę, gdy Twoje urządzenie mobilne jest w bezruchu. Podnosząc je przenosisz się do wypracowanego świata pełnego dziwnych stworzeń i skomplikowanych decyzji. Używając iPada lub iPhone'a można opowiedzieć 5 historii na różne sposoby. W projekcie autorka kładzie nacisk na to, aby oglądane obrazki dawały wrażenie odręcznie rysowanych ilustracji, charakterystycznych dla drukowanych książek dla dzieci. Dzięki temu, niezależnie od tego, w jaki sposób będą "czytane", stworzą spójny, harmonijny świat.

 

18.00, Ratusz Staromiejski

„Trzy pokolenia i trzy spojrzenia. Tysiąc historii”. SPOTKANIE

Tysiąc opowieści na temat dziecięcej książki obrazkowej z perspektywy trzech pokoleń artystów zaprezentują: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska – mistrzowie, uczniowie i… przyjaciele. Znają się od lat, czasami dzielą wspólną pracownię, zapraszani są na wspólne wystawy, współpracują niejednokrotnie z tymi samymi, uznanymi autorami książek, jak np. Louis Jensen czy Kim Fupz Aakeson.

Reprezentują trzy różne postawy artystyczne i bardzo różne techniki. Łączy ich śmiałość w operowaniu kreską i barwą, ale przede wszystkim odwaga w podejmowaniu tematów dotyczących skomplikowanych emocji i wrażliwości dziecka, trudnych relacji z dorosłymi i otoczeniem, wielkich i małych problemów oraz sposobów radzenia sobie z nimi, a także tematów powszechnie uważanych w literaturze dziecięcej za tabu.

Na spotkaniu artyści opowiedzą nam o tym, czy i jak na przestrzeni ostatnich 40 lat zmieniała się tematyka ilustrowanych książek dla dzieci i sposób jej ujmowania, jaki jest ich osobisty stosunek do poruszanych treści.

 

19.00, Ratusz Staromiejski

„Trzy Pokolenia. Trzy spojrzenia”. WERNISAŻ WYSTAWY KSIĄŻEK I ILUSTRACJI

Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen i Kamila Slocinska to nie tylko różny dorobek artystyczny – zaczynając od 150 książek zilustrowanych przez Lilian do 11 tytułów najmłodszej z artystów - Kamili, to również trzy niezwykle różne osobowości, temperamenty i style. Posługują się najrozmaitszymi technikami, ale ich wspólną cechą jest śmiałość w operowaniu perspektywą (świat przedstawiony w ich ilustracjach potrafi mocno odbiegać od pionu), skalą (ich bohaterowie miewają wielkie głowy i maleńkie kończyny) i estetyką (cudownie piękna brzydota!). Posiłkowanie się naiwnością typową dla rysunku dziecka staje się dla nich strategią artystyczną. Stawiają na szczerość wypowiedzi, dynamizm i ekspresję. Podczas wystawy podziwiać będziemy wybór ilustracji i książek autorstwa zaproszonych artystów.

 

9 LISTOPADA (SOBOTA)

 

11.00–12.00, Ratusz Staromiejski

Niespodzianka. Warsztaty rodzinne - BRAK MIEJSC!!!

Prowadzenie: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska

Wiek dzieci: 5–10 lat, liczba osób: 25

Uczestników warsztatów czeka kredkowa przygoda. Stworzą obrazkową historię pełną planet i gwiazd. Dowiedzą się, jak ciekawie komponować i kadrować, a także twórczo wykorzystywać element improwizacji.

zapisy: https://evenea.pl/event/bsi2019niespodziankadladzieci/

 

13.00–14.30, Ratusz Staromiejski

„Niespodzianka”. Warsztaty dla dorosłych - BRAK MIEJSC!!!

Prowadzenie: Lilian Brøgger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska

liczba osób: 25

Uczestnicy warsztatów wyruszą w podróż wizualną, której finał będzie niespodzianką. Dzięki warsztatom przekonają się, że wszyscy umiemy rysować, a liczą się przede wszystkim kreatywność i oryginalne pomysły.

zapisy: https://evenea.pl/event/bsi2019niespodziankadladoroslych/

 

17.00, Ratusz Staromiejski

„Przy kawie o ilustracji”. SPOTKANIE

Nieformalne, kameralne spotkanie z duńskimi i polskimi ilustratorami przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Nasi goście rozmawiać będą ze sobą na bliskie im tematy: o ulubionych książkach (koniecznie ilustrowanych!), o swoich projektach (już zrealizowanych i tych wymarzonych), o ilustrowaniu tematów nieoczywistych, „niegrzecznych” lub trudnych dla dzieci i dorosłych. O inspiracjach i negocjacjach, czyli o blaskach i cieniach rynków wydawniczych w Danii i Polsce. Wysłuchamy opowieści o kulisach pracy ilustratora: o technikach, narzędziach i materiałach – słowem o wszystkim, czego chcieliby Państwo dowiedzieć się o procesie twórczym. Spotkanie moderować będą Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury i dr Anita Wincencjusz-Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

10 LISTOPADA (NIEDZIELA)

 

11.00–12.30, Ratusz Staromiejski

„Myszka Mała i odwaga”. WARSZTAT DLA DZIECI Z RODZICAMI

Prowadzenie: Marianna Jagoda

Wiek dzieci: 5–8 lat, ilość osób: 25

W oparciu o bajkę terapeutyczną z książki Agnieszki Ginko Bajki z dżungli i oceanu, opracujemy sposób na nocne strachy. Używając różnych technik plastycznych uczestnicy przedstawią, co chcą, żeby im się przyśniło (autorka książki usłyszała kiedyś na spotkaniu od jednej dziewczynki, że chciałaby śnić, że jest w środku arbuza. Ale świetny sen!).

zapisy: https://evenea.pl/event/bsi2019myszkamala/

 

13.00–14.30, Ratusz Staromiejski

„Czasem uśmiech, czasem łza”. WARSZTAT DLA DZIECI Z RODZICAMI

Prowadzenie: Grażyna Rigall

Wiek dzieci: 9–12 lat, ilość osób: 25

Obserwując emocje, jakie pojawiają się w naszym życiu: smutek i radość, strach i odwaga, gniew i spokój, uczestnicy warsztatów spróbują pokazać ich przeciwstawną naturę. Używając różnych kolorów, kształtów i materiałów stworzą dwa odmienne graficznie obrazki, które połączone będą mogły pojawiać się naprzemiennie, ukazując wizję artystyczną własnych emocji.

zapisy: https://evenea.pl/event/bsi2019czasemusmiech/

 

16.00, Ratusz Staromiejski

„Baśnie i opowieści duńskiego folkloru”. WIDOWISKO NARRACYJNE

Co miele młynek na dnie morza? Jak poskromić nieznośną księżniczkę? Mistrzowie sztuki opowiadania zabiorą dzieci i dorosłych w baśniową podróż przez świat duńskich opowieści. Kolaż opowieści przygotowany przez Kasię Jackowską, Olenę Yeremenko i Szymona Góralczyka specjalnie na Bałtyckie Spotkania Ilustratorów; dla dzieci i dorosłych.

 

KATARZYNA JACKOWSKA-ENEMUO

 

Antropolożka kultury, etnolożka. Edukatorka, muzykantka, opowiadaczka historii. Od 2000 roku związana artystycznie ze Scholą Węgajty. Od 2005 roku prowadzi zespół Jazgodki wykonujący repertuar tradycyjny i autorski. Prowadzi warsztaty śpiewu naturalnym głosem i tańców tradycyjnych dla dzieci i dorosłych, koncertuje, prowadzi zabawy taneczne. Autorka piosenek i muzyki do spektakli narracyjnych i teatralnych. Od wielu lat zbiera pieśni, piosenki, melodie i zabawy muzyczne; prowadzi zajęcia muzyczne i taneczne dotyczące twórczego wykorzystywania elementów kultury tradycyjnej we współczesności (m.in. w ramach projektu „Mały Kolberg”). Autorka wielu spektakli narracyjnych – przeznaczonych dla dzieci i dorosłych - pokazywanych zarówno na największych festiwalach w kraju, jak i w miejscach o utrudnionym dostępie do kultury (wsie, domy dziecka, domy pomocy społecznej, więzienia).

 

SZYMON GÓRALCZYK

 

Bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce i za granicą, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach (Meksyk, Kuba, Palestyna). Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

 

 

OLENA YEREMENKO

Pochodzi z Ukrainy, z rodziny muzyków pielęgnującej od pokoleń tradycje muzyczne. Ukończyła Akademię Muzyczną we Lwowie w klasie skrzypiec. Po studiach pogłębiała swoje zainteresowania muzyką tradycyjną. Jest współzałożycielką zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała cztery płyty.

Należała do wielu grup muzycznych na Ukrainie i w Polsce, m.in. Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Kurbasy, Tatosh Banda, Solospvivy, Arcus Poloniae. Wraz z Orkiestrą Czasów Zarazy nagrała płytę „G.F. Telemann. Tańce Polskie” (2014) oraz „Stil Polonaise”. Od 2012 do 2015 roku współpracowała z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” jako aktorka-muzyk. Obecnie gra w zespołach Dzikie Jabłka, Orkiestra Czasów Zarazy, Sprinkle Blizzard, ROOMs, Two harp's duo. Współpracuje z zespołem artystycznym „Grupa Studnia O.” Od 2016 roku Olena jest członkiem International Nyckelharpa Comunity.

 

WARSZTATY DLA SZKÓŁ:

„Sposób na nudę!” WARSZTATY DLA GRUP SZKOLNYCH

19 LISTOPADA (WTOREK)

9.00–10.30 i 11.00–12.30

Prowadzenie: Joanna Czaplewska

Wiek dzieci: początek szkoły podstawowej

ilość osób: 25

Podczas warsztatów nauczymy się czerpać przyjemność z… nudy. Wspólnie spróbujemy ją odczarować. W spokojnym tempie uczestnicy warsztatów twórczo spożytkują czas eksperymentując i dając się zaskoczyć kształtom w otaczającej ich rzeczywistości – nadadzą im nowe życie przy pomocy farb, kredek i kolorowych papierów.

 

„Czasem uśmiech, czasem łza”. WARSZTATY DLA GRUP SZKOLNYCH

20 LISTOPADA (ŚRODA)

9.00–10.30 i 11.00–12.30

Prowadzenie: Grażyna Rigall

Wiek dzieci: 9–12 lat

ilość osób: 25

Obserwując emocje, jakie pojawiają się w naszym życiu: smutek i radość, strach i odwagę, gniew i spokój, uczniowie wspólnie spróbują pokazać ich przeciwstawną naturę. Używając różnych kolorów, kształtów i materiałów stworzą dwa odmienne graficznie obrazki, które połączone będą mogły pojawiać się naprzemiennie, ukazując wizję artystyczną własnych emocji.

Zapisy na warsztaty dla grup szkolnych:

monika.konca@nck.org.pl

505 988 250

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY,

NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

ILUSTRATORZY:

Lilian Brøgger (ur. 1950) duńska ilustratorka o nieposkromionej wyobraźni, która w młodości marzyła, by zostać odkrywcą i nauczyć się wszystkich języków świata. Studiowała w Copenhagen School of Arts and Crafts (obecnie School of Design), kształcącej przyszłych grafików i twórców reklam. Jako pierwsza ukończyła szkołę z tytułem ilustratora. Zilustrowała ponad 150 książek w różnych, często bardzo odmiennych od siebie stylach i technikach, za które zdobyła wiele prestiżowych nagród. Była wykładowcą i konsultantem ds. komunikacji wizualnej w Kolding School of Design.

Kamila Slocinska (ur. 1981) duńsko-polska artystka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła Danish Design School i studiowała w Glasgow School of Art. Zilustrowała ponad dwadzieścia opowieści napisanych przez uznanych duńskich pisarzy. Kamila jest również autorką własnych książeczek obrazkowych dla dzieci oraz unikalnych aplikacji cyfrowych dla dzieci i dorosłych, za które otrzymała szereg nagród. Poza Danią jej ilustracje można zobaczyć w książkach obrazkowych wydanych w Niemczech, Szwecji, Norwegii i Chinach.

Cato Thau-Jensen (ur. 1966) duński ilustrator, dla którego inspiracją jest codzienność i wszelkie trudności z nią związane. Jego ilustracje są groteskowe, surrealistyczne, wyraziste kolorystycznie i tworzone z dużą dozą specyficznego humoru; charakteryzuje je „cudownie piękna brzydota”. Ukończył szkołę graficzną w Aarhus i Wydział Ilustracji w Kolding School of Design. Od początku swojej kariery ilustratora współpracował ze znanymi duńskimi literatami; sam również opublikował szereg książek jako autor i ilustrator. Wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Ministerstwa Kultury dla ilustratora roku.

Joanna Czaplewska (ur. 1993) projektantka graficzna i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie asystentka na wydziale w Pracowni Książki oraz w Pracowni Projektowania dla Kultury. W jej twórczości odnaleźć można wątki trójmiejskie, np. wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass”, która otrzymała wyróżnienie w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. Jest też autorką ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”, „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego” oraz „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Kocha Gdynię i morze.

Marianna Jagoda (ur. 1969) ilustratorka, malarka, projektantka graficzna. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako ilustratorka współpracuje z różnymi wydawnictwami i instytucjami kultury. Zilustrowała około 30 książek dla dzieci, m.in. „Róże w garażu” Agnieszki Tyszki, „Bajki z dżungli i oceanu” i „Podróż Srebrnego” Agnieszki Ginko, „Cudowny Jeleń. Baśnie węgierskie”, „Sekret życia. Baśnie hinduskie”. Artystka brała udział w wielu pokonkursowych wystawach ilustracji w kraju i za granicą.

Grażyna Rigall (ur. 1970) absolwentka Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka, graficzka, twórczyni lalek teatralnych, m.in. do spektaklu „Śpiąca królewna” i „Abecadło z pieca nie spadło” w reż. Luby Zarębińskiej. Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci, m.in. Katarzyny Ryrych „Łopianowe pole” (nagroda Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), Marzeny Matuszak „Człowiek jaki jest, każdy widzi” (wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Humory Hipolita Kabla”. Współtworzyła scenografię do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego Compagnie Miettes de spectacles oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter” Elżbiety Jeznach.