Olczak benefis
06.12.2019 - 06.12.2019

Benefis Krzysztofa Olczaka

Zapraszamy na Benefis niezwykłego człowieka - od 40 lat aktywnie zajmującego się twórczością muzyczną oraz animacją kultury.

Krzysztof Olczak studiował grę na akordeonie w warszawskiej Akademii Muzycznej. Po rozpoczęciu pracy dydaktycznej w Akademii Muzycznej w Gdańsku podjął studia kompozytorskie u Eugeniusza Głowskiego. Krzysztof Olczak to laureat: Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Auckland (Nowa Zelandia) oraz konkursów kompozytorskich: im. J. Sztwiertni w Cieszynie , Premio Citta di Castelfidardo (Włochy), Konkursu Kompozycji Akordeonowych w Rzeszowie. Wychował plejadę znakomitych artystów. Do Jego wychowanków należą m.in. akordeoniści: Mirosław Tybora, Paweł Zagańczyk, Cezary Paciorek, Paweł Nowak, Szymon Jabłoński oraz kompozytorzy: Agnieszka Stulgińska, Agata Krawczyk, Kamil Cieślik czy Piotr Jędrzejczyk.

Występuje jako akordeonista w kraju i za granicą. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji. Obecnie Prof. dr hab. Krzysztof Olczak jest Kierownikiem Katedry Kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

,,Moje pierwsze studia w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet im. Fryderyka Chopina w Warszawie) to instrumentalistyka – akordeon, na którym grałem od 5-go roku życia. Pierwsze koncerciki pojawiły się w przedszkolu, pod choinką. Ale już na studiach w Warszawie komponowałem, grając np. na dyplomie swój utwór. Twórczość kompozytorska była w moim przypadku potrzebą duszy. Pierwsze kompozycje pochodzą jeszcze z lat szkolnych.

Po rozpoczęciu pracy w Akademii Muzycznej w Gdańsku kontynuowałem studia, tym razem kompozytorskie. Od tego czasu rozpoczyna się czas moich poszukiwań kompozytorskich. Powstały wtedy: ,,Kantata na sopran i dwa akordeony’’, ,,Trio Hommage a Szymanowski’’, ,,Belt the bellow na tubę i akordeon’’ czy ,,Przestrzenie morza na sopran i fortepian preparowany’’.

Kolejny zwrot twórczy nastąpił po rozpoczęciu mojej pracy jako wykładowcy kompozycji w gdańskiej akademii. Z tych lat pochodzą: Koncert gitarowy, Koncert akordeonowy czy Koncert fletowy. W ostatnich kilku latach doszło zainteresowanie muzyką elektroakustyczną i live electronic music: ,,Chanson na akordeon i środki elektroniczne’’, ,,Jestem halucynacją na sopran i komputer’’.

Na przestrzeni całej dotychczasowej pracy kompozytorskiej towarzyszy mi akordeon w mniejszym lub większym stopniu.’’

Krzysztof Olczak

 

START: godz. 19.00

WSTĘP: wolny