17 03.2020

"Smaki Pomorza". Spotkanie autorskie z Jarosławem Mykowskim | wydarzenie odbędzie się w innym terminie

NCK - Ratusz Staromiejski

Jaki związek ma ogon bobra z religijnością? Dlaczego słynny gdański Goldwasser uchodził za wybitne osiągnięcie epoki? W jaki sposób piwo ratowało życie? Dlaczego podkuwano gęsi?

Na te i inne pytania odpowie twórca książki „Smaki Pomorza”, Jarosław Mykowski, podczas spotkania w Nadbałtyckim Centrum Kultury 17 marca 2020.

Książka „Smaki Pomorza” pokazuje, że pomorska i polska kultura rodzą arcydzieła nie tylko w dziedzinie muzyki lub plastyki, ale także na talerzu. Nie brak w niej historii afrodyzjaków ludowych i konsekwencji ich stosowania przez wielkie postaci historyczne, a także rozważań nad tym, jak stół i tradycja wpływają na rozwój kultury swojskiej i wysokiej.

 

Spotkanie uatrakcyjni degustacja potraw wykonanych przez Grzegorza Labudę - szefa kuchni, mistrza dań rybnych, oraz Andrzeja Ławniczaka i Krzysztofa Szulborskiego ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, specjalizujących się w daniach regionalnych, reprezentantów Polski na olimpiadach kulinarnych.

 

Jarosław Mykowski – dziennikarz i wydawca. W dorobku posiada kilkadziesiąt albumów i leksykonów, m.in. „Księgę Tysiąclecia Gdańska”, albumy o Sopocie, Gdyni, i Pomorzu, monumentalny „Skarbiec Polski” z esejami luminarzy polskiej nauki – Ryszarda Kapuścińskiego, prof. Tadeusza Chrzanowskiego, prof. Henryka Samsonowicza, prof. Janusza Tazbira, Franciszka Starowieyskiego i prof. Andrzeja Rottermunda. Zainicjował i doprowadził do druku „Encyklopedię Gdańska”, nad którą pracowało około dwustu autorów haseł.

 

 

Prowadzenie: Andrzej Kasperek

 

START: godz. 18.00

WSTĘP: wolny