10 05.2020

Akcja "Kulturalna Zaraza"

W twoim domu

Wybierz się na koncert nie wychodząc z domu!

 

Kwarantanna wszystkim nam daje się we znaki, ale wierzymy że może być produktywnym czasem, zarówno dla artystów jak i publiczności.

Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało dla Was serię koncertów w ramach Akcji „Kulturalna Zaraza”. Niedzielne wieczory, trzy występy, utalentowani twórcy i melodie, które sprawią, że w tym trudnym czasie powróci do nas pozytywna energia.

Zapraszamy do słuchania i oglądania koncertów online. Specjalne sety z domu, studia czy ogrodu zagrają artyści nie tylko z Trójmiasta... Jazz, folk, elektronika, muzyka improwizowana - z nami poczujecie się jak na wyjątkowym domowym festiwalu.

Ale to nie koniec...

Kulturalna Zaraza to nie tylko doskonała muzyczna rozrywka. Akcja ma również edukować i wskazywać jak ważna jest pomoc w sytuacji, przed którą postawił nas COVID-19. Co tydzień, podczas koncertów, promujemy istniejącą zbiórkę, wspierającą jeden z wybranych sektorów - kulturalny, społeczny, ochrony zdrowia i przyrody. Dzięki temu zarówno my, nasi twórcy jak i odbiorcy będziemy mieli realny wpływ na przeciwdziałanie nie tylko skutkom koronawirusa, ale i innych nieprzewidzianych wydarzeń.

W ostatnią niedzielę, 3 maja zachęcaliśmy Was do wsparcia akcji #artyścidlamedyków. Gdańscy artyści we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, zorganizowali zbiórkę na wykonanie przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. Ponadto, gdy uzbierana kwota będzie wyższa niż zapotrzebowanie, nadwyżka zostanie przekazana hospicjum lub innej placówce potrzebującym pomocy. Zbiórka trwa do 10 maja.

Więcej informacji tutaj: https://zrzutka.pl/bkkubk

 

W niedzielę 10 maja zapraszamy na koncerty:

19.00 Szamburski/ Zemler

19.30 Hatti Vatti

20.00 Stefan Wesołowski

 

Koncerty będą dostępne na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury (www.youtube.com/user/NCKGdansk)

 

Szamburski // Zemler - w Akcji Kulturalna Zaraza, na specjalne zamówienie NCKu zrealizowali koncert w Ladomku na warszawskim Jazdowie, miejscu pracy twórczej środowiska słynnej niezależnej wytwórni, Lado ABC. Muzycy, którzy znają się od lat (współpracowali ze sobą min. w zespole Horny Trees czy SzaZaZe) zagrali spontaniczny, improwizowany set. Dźwięk wpłynął na obraz i przestrzeń, wibracje, fale akustyczne wprowadzały w drżenie okna, ściany, a nawet narzędzia do rejestracji audio-video! Szamburski i Zemler uznali to za dodatkowy walor artystyczny, więc nic nie poprawiali, a surowość i emocjonalny wymiar tej rejestracji pozostał nietknięty."

Paweł Szamburski

Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Artysta od 20 lat aktywny na scenie muzyki niezależnej, skupionej głównie wokół środowiska Lado ABC. Z zespołem Bastarda we współczesny sposób reinterpretuje muzykę dawną i średniowieczną, w duecie SzaZa działa na polu interdyscyplinarnym. Tworzy projekty solowe "Ceratitis Capitata" czy "Homo ludens", komponuje dla filmu, teatru, kina niemego oraz słuchowisk radiowych.

Hubert Zemler

Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami. Ceniony interpretator muzyki nowej, perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji. Współpracował między innymi z Felixem Kubinem, Toddem Bartonem, Jonem Gibsonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Johnem Tilbury, Agusti Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM), Piotrem Kurkiem (Piętnastka), Kamilem Szuszkiewiczem (Zebry a Mit, Istina, Zvanai), Piotrem Bukowskim (duet "Opla"), zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble czy grupą Mitch&Mitch

 

Hatti Vatti, czyli Piotr Kaliński, to gdański muzyk związany z wytwórniami Denovali Records oraz U Know Me Records. Regularnie grywa w klubach i festiwalach od Islandii po Japonię. Połowa duetów Nanook of the North, Ffrancis, Janka, HV/NOON. W swojej muzyce łączy fascynację niebanalną elektroniką i miłość do winylowego samplingu oraz analogowych syntezatorów. Od lat wymyka się gatunkowym ograniczeniom, a muzyka Hatti Vatti ulega ciągłej ewolucji i skłonności do poszukiwań. Na scenie występuje wraz z wrocławskim basistą Pawłem Stachowiakiem (EABS) oraz warszawskim perkusistą Rafałem Dutkiewiczem (Skalpel Big Band). W takim też składzie nagrywają najnowszy album projektu.

 

Stefan Wesołowski to polski kompozytor, skrzypek i producent muzyczny, absolwent Académie Musicale de Villecroze we Francji. Związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records, francuską Ici D'ailleurs i brytyjskim publisherem Mute Song. Twórca muzyki do spektakli teatralnych, filmów i instalacji artystycznych.

Jest autorem trzech albumów solowych oraz nagranego z Piotrem Kalińskim „Nanook of the North” (2018). Za album „Rite of the End” był nominowany do Paszportu Polityki 2017 - najważniejszej polskiej nagrody artystycznej.

Wesołowski brał również udział w wielu wspólnych projektach. Przez wiele lat ściśle współpracował z Jacaszkiem. Był autorem partii instrumentalnych na albumach Treny i Pentral.

 

Bądźmy pozytywni, a zarażajmy się tylko kulturą!