05 05.2020

Pieśni Sakralne Stanisława Moniuszki w 201. rocznicę urodzin kompozytora

Centrum św. Jana

Twórczość sakralna Stanisława Moniuszki obejmująca ponad 100 kompozycji różnej wielkości i rodzaju pozostaje niezasłużenie w cieniu innych jego dzieł i stanowi margines prezentacji koncertowych. A jednak zaprezentowane w trakcie koncertu pieśni sakralne to prawdopodobnie najpełniejsza autorska wypowiedź twórcy wypływająca z jego wewnętrznej potrzeby, dotykająca najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia.

Muzyka pisana na własny użytek, zwłaszcza w obecnym tak trudnym czasie robi duże wrażenie swoją prostotą, subtelnością i żarliwością. Większość z tych pieśni Moniuszko stworzył, gdy był organistą w kościele Śś. Janów w Wilnie. Miał tam do dyspozycji piękny duży barokowy instrument Nicolausa Jantzona z 1766 roku, który był świeżo wyremontowany przez innego wybitnego organmistrza z tamtego regionu – Johanna Theodora Tiedemanna. Brzmienie tych imponujących organów inspirowało go do pisania tej muzyki.

Dzisiejsze wykonanie w bezpośredni sposób nawiązuje do tej praktyki wykonawczej poprzez użycie dużego barokowego instrumentu o podobnych parametrach muzycznych, jakie miał do dyspozycji kompozytor.

Przenieśmy się więc wraz z gdańskimi artystami w naszej wyobraźni do dziewiętnastowiecznego Wilna i Warszawy, i posłuchajmy jak dziwnie znajomo wybrzmiewają radości i troski ówczesnego artysty.

 

Pieśni Sakralne Stanisława Moniuszki w 201. rocznicę urodzin kompozytora

 

Wtorek, 5 maja 2020, godz. 20.00

Kościół Św. Jana w Gdańsku

 

Nikolina Gąsior – sopran

Piotr Gryniewicki – tenor

Michał Grabczuk – baryton

Andrzej Szadejko – organy, opieka artystyczna

 

 

Projekt zrealizowany przez teatr Wielki - Operę Narodową we współpracy z fundacją Trinitas Artis oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury.