07 06.2020

Wielokulturowe Pomorze w sieci: Hanna Tiekuczewa

Kanał You Tube Nadbałyckiego Centrum Kultury

Do Gdańska przyjechała z obwodu ługańskiego. W niedzielę 7 czerwca Hanna Tiekuczewa będzie bohaterką pierwszej odsłony Wielokulturowego Pomorza w sieci. Prosto ze swojego domu wykona dla Was ukraińskie przeboje muzyki pop, pieśni ludowe i, po raz pierwszy, autorskie utwory.

Poznajcie Hannę

Urodziła się w niewielkim mieście Antracyt w Donbasie. Mama – dyrygentka i skrzypaczka, tata – malarz. Poszła w ślady rodziców artystów, a konkretnie mamy. Studiowała wychowanie muzyczne w Ługańskim Instytucie Kultury i Sztuki, pracowała w domu kultury, wygrywała konkursy. W perspektywie miała posadę w szkole lub w filharmonii, narzeczony miał dobrą pracę w fabryce. „Mieszkaliśmy jak wszyscy. Planowaliśmy wziąć ślub.” Plany pokrzyżował 2014 – rok wybuchu wojny w Donbasie.

Do Polski najpierw wyjechał narzeczony. Wybór miasta był przypadkowy – tam, gdzie trafi się ogłoszenie o pracę. Padło na Gdańsk. Hanna dołączyła do Antona trzy miesiące później. To był rok 2017. Przez krótki czas pracowała w macdonaldzie, ale chciała zarabiać na życie, śpiewając i grając. Zaczęła więc występować w przejściu podziemnym przy Dworcu Gdańsk Główny. „Lato, jesień, zima, wiosna. Codziennie po dwie godziny. Poznałam trochę światka muzycznego z Gdańska. Dorabiali tak niektórzy studenci gdańskiej akademii muzycznej” – mówi.

Jakiś czas potem znalazła sobie spokojną przystań w zawodzie muzyka. Pracuje dziś w przedszkolu i w Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie prowadzi chór Wyrij, który składa się z amatorów śpiewu z Ukrainy żyjących na Pomorzu. Wykonują ukraińskie pieśni ludowe.

„Cieszę się, że trafiłam do Gdańska. Dzisiaj nie myślę o tym, by mieszkać gdziekolwiek indziej. No i miło jest mieszkać nad morzem.” Rok temu do Hanny i Antona dołączyły mama i siostra dziewczyny.

Przez lata Hanna działała w wielu zespołach i chórach. Już w Gdańsku założyła trio ludowe VoDoGraj. Niedawno rozpoczęła swój autorski projekt muzyczny, ale próby z nowymi muzykami przerwała pandemia. Właśnie dlatego podczas niedzielnego koncertu w ramach Wielokulturowego Pomorza będziemy mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć 6 utworów Hanny po raz pierwszy.

Koncert odbędzie się na naszych kanałach social media w dniu 7 czerwca o godz. 19.00.

 

Śledźcie kolejne odsłony projektu Wielokulturowego Pomorza online. W następnych tygodniach spotkamy się z:

- artystą wizualnym z Nigerii, Bob-Nosa Uwagboe, którego pandemia zastała podczas wystawy jego prac w Muzeum Narodowym w Gdańsku,

- artystką i malarką z Białorusi, Ritą Stashulionak

- artystką z Ukrainy, Oleną Ulianową, która oprowadzi nas po Galerii „Szary Ganek”.

 

Więcej o projekcie Wielokulturowe Pomorze tutaj.

🇺🇦

Ганна Тєкучева - співачка з України, з міста Антрацит, що на Луганщині. Є випускницею Луганського Національного Університету імені Тараса Шевченка (відділення музичної педагогіки та художньої культури). 10 років  Ганна була незмінною солісткою рок гурту  "Still blade" ,джаз бенду  "Дежавю". У 2017 році переїхала до Польщі, де продовжує активно займатися творчою діяльністю : веде дитячій вокальний гурток "Мклодика", є засновником вокально -інструментального тріа  "VoDoGraj " ,а також українською хору "ВИРІЙ"

"Вечір української музики "

7.06.20r. 19.00  Відбудеться концерт української пісні, де можна буде насолодитися мелодійним звучанням української пісні у товаристві вокалістки з України, Ганни Тєкучевої. 

Під час онлайн концерту можна буде почути хіти сучасної української музики, народні пісні пісні, а також авторскі пісні Ганни.