24 05.2020

Akcja "Kulturalna Zaraza"

Online: www.youtube.com/user/NCKGdansk

Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało dla Was serię koncertów w ramach Akcji „Kulturalna Zaraza”. Niedzielne wieczory, trzy występy, utalentowani twórcy i melodie, które sprawią, że w tym trudnym czasie powróci do nas pozytywna energia.

Zapraszamy do słuchania i oglądania koncertów online. Specjalne sety z domu, studia czy ogrodu zagrają artyści nie tylko z Trójmiasta... Jazz, folk, elektronika, muzyka improwizowana - z nami poczujecie się jak na wyjątkowym domowym festiwalu.

Ale to nie koniec...

Kulturalna Zaraza to nie tylko doskonała muzyczna rozrywka. Akcja ma również edukować i wskazywać jak ważna jest pomoc w sytuacji, przed którą postawił nas COVID-19. Co tydzień, podczas koncertów, promujemy istniejącą zbiórkę, wspierającą jeden z wybranych sektorów - kulturalny, społeczny, ochrony zdrowia i przyrody. Dzięki temu zarówno my, nasi twórcy jak i odbiorcy będziemy mieli realny wpływ na przeciwdziałanie nie tylko skutkom koronawirusa, ale i innych nieprzewidzianych wydarzeń.

24 i 31 maja wspieramy akcję #GdańskPomaga. Przeciwdziałajmy koronawirusowi razem! Projekt ma na celu wsparcie ludzi oraz instucji, którym stan epidemii uniemożliwić normalne działanie. Wsparcie otrzymują nie tylko lokalne fundacje, szpitale, czy domy pomocy społecznej, ale również szkoły i uczniowie. Od początku trwania akcji, potrzebującym zostały przekazane m.in. środki higieny osobistej - fartuchy barierowe, maseczki, rękawiczki - i sprzęt komputerowy umożliwiający uczestnictwo i zorganizowanie lekcji online. Na stronie https://gdanskpomaga.pl/ swoje zgłoszenia mogą zostawiać zarówno Ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które mogą podzielić się dobrem. #GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., Stadionu Energa Gdańsk oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

 

W niedzielę 24 maja zagrają:

19.00 Zagan Acoustic

19.30 CrewKruLove

20.00 PolskiPiach

 

Koncerty będą dostępne na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury (www.youtube.com/user/NCKGdansk)

 

Zagan Acoustic

Zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską.

Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

Zagan Acoustic koncertuje z jazzmanem Krzesimirem Dębskim, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek "3:1" czy płyta inspirowana muzyką folkową "Folk&Roll".

Paweł Zagańczyk - akordeon

Joachim Łuczak - skrzypce

Ignacy Wendt - trąbka

Jarosław Stokowski - kontrabas

 

CrewKruLove

Duet, który tworzą Joanna Duda i Karolina Ankiewicz. Zadebiutowały na Festiwalu Narracje 2019 w Gdańsku. W zaprezentowanym materiale na kanwie typowej rytmiki drum and bass wymieszały wiele innych stylów muzycznych takich jak funk, soul, jazz, house czy polski pop. Od tamtego czasu ich twórczość zmierza w kierunku Live Performance z wykorzystaniem syntezatorów i komputerów, z dużą dawką improwizacji. Wspólne sesje nagraniowe zaowocowały m.in. utworem “Distant View” wraz z wideoklipem. W “czasie pandemii” odwołane bookingi i nieodparta chęć dzielenia się muzyką zmotywowały dziewczyny do szukania nowych kanałów transmisji bitów i tak powstała “Izo-Wizja”. Cotygodniowa “audycja dźwięczna” zwiększa nieustająco zasięg, a wszystkie odcinki dostępne są online. Różnorodność stylistyczna i zabawa muzyką, której efekty prezentują na prężnie rozwijanych profilach social media, by być możliwie blisko słuchaczy!

Ich debiutancki materiał ukaże się jako EP w ciągu najbliższych miesięcy.

 

Polski Piach

Zespół uruchomiony przez Patryka Zakrockiego, czerpiącym z tradycji pierwszego bluesa i pustynnego transu i rozwijający własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek, zachmurzonego nieba.

Projekt Polski Piach bada pokrewieństwo i zasadność upodobnień między piachem delty Missisipi, Sahary i wiślanych łach.

Patryk Wydmo Zakrocki - mała gitara akustyczna

Piotr Mełech - klarnet basowy

 

 

Bądźmy pozytywni, a zarażajmy się tylko kulturą!