31 05.2020

Akcja "Kulturalna Zaraza"

Online: www.youtube.com/user/NCKGdansk

Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało dla Was serię koncertów w ramach Akcji „Kulturalna Zaraza”. Niedzielne wieczory, trzy występy, utalentowani twórcy i melodie, które sprawią, że w tym trudnym czasie powróci do nas pozytywna energia.

Zapraszamy do słuchania i oglądania koncertów online. Specjalne sety z domu, studia czy ogrodu zagrają artyści nie tylko z Trójmiasta... Jazz, folk, elektronika, muzyka improwizowana - z nami poczujecie się jak na wyjątkowym domowym festiwalu.

Ale to nie koniec...

Kulturalna Zaraza to nie tylko doskonała muzyczna rozrywka. Akcja ma również edukować i wskazywać jak ważna jest pomoc w sytuacji, przed którą postawił nas COVID-19. Co tydzień, podczas koncertów, promujemy istniejącą zbiórkę, wspierającą jeden z wybranych sektorów - kulturalny, społeczny, ochrony zdrowia i przyrody. Dzięki temu zarówno my, nasi twórcy jak i odbiorcy będziemy mieli realny wpływ na przeciwdziałanie nie tylko skutkom koronawirusa, ale i innych nieprzewidzianych wydarzeń.

31 maja wspieramy akcję #GdańskPomaga. Przeciwdziałajmy koronawirusowi razem! Projekt ma na celu wsparcie ludzi oraz instytucji, którym stan epidemii uniemożliwić normalne działanie. Wsparcie otrzymują nie tylko lokalne fundacje, szpitale, czy domy pomocy społecznej, ale również szkoły i uczniowie. Od początku trwania akcji, potrzebującym zostały przekazane m.in. środki higieny osobistej - fartuchy barierowe, maseczki, rękawiczki - i sprzęt komputerowy umożliwiający uczestnictwo i zorganizowanie lekcji online. Na stronie https://gdanskpomaga.pl/ swoje zgłoszenia mogą zostawiać zarówno Ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które mogą podzielić się dobrem. #GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., Stadionu Energa Gdańsk oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

 

W niedzielę 24 maja zagrają:

19.00 MIR (Weber/ Pękala)

19.30 Adam Witkowski

20.00 Kapela Ze Wsi Warszawa

 

Koncerty będą dostępne na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury (www.youtube.com/user/NCKGdansk)

O ARTYSTACH

MIR (Weber/ Pękała)

Ich zbiory matematyczne mają kilka wspólnych punktów – głównym i najsilniejszym jest fascynacja elektroniką i improwizacją w muzyce, jak również improwizacją w elektronice i elektroniką w improwizacji. W ostatnim roku Bartosz grał dla Miłosza w projekcie Echo Serca, znają się też z Mitch & Mitch i Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej.

W tym roku przygotowali i w styczniu nagrali kompozycje z myślą o nowej płycie. Jest to ich pierwsze wspólne duo muzyczne. Realizować będą partie instrumentów akustycznych i cyfrowych oraz połączenie tychże.

Bartosz Weber - m. in. Baaba, Slalom, Mitch & Mitch

Miłosz Pękala - m. in. Kwadrofonik, Pękala - Kordylasińska - Pękala, Mitch & Mitch

 

Adam Witkowski

Zajmuje się sztuką wizualną (malarstwo, grafika, instalacja, wideo) oraz dźwiękiem i muzyką (projekty radiowe, muzyka teatralna, muzyka filmowa), a także produkcją dźwiękową.

Od 2007 wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku a od 2015 również na Akademii Sztuk w Szczecinie. W projektach wizualnych często współpracuje z Anią Witkowską oraz Maciejem Salamonem. Członek zespołów Nagrobki, Gówno, Wolność, Woda, Korzuchy, Langfurtka a także autor solowych projektów pod pod własnym nazwiskiem oraz pseudonimami Andrzej Baphomet i 0404.

O Kulturalnej Zarazie: „Koncert zarejestrowany w ramach Kulturalnej Zarazy, to fragment z serii nagrań, które robię obecnie z myślą o kolejnej gitarowej płycie solowej. Jej roboczy tytuł to „Manual focus”, a elementem łączącym wszystkie nagrania powstające w różnych lokalizacjach jest ekspozycja tzw. ambiensu, czyli dźwięków pochodzących z odbić, pogłosów. W trakcie pandemii zarejestrowałem dwie sesje – na parkingu podziemnym pod swoim domem oraz w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.”

Kapela Ze Wsi Warszawa

Towar eksportowy polskiej sceny muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach muzycznych używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej. Wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów jak fidel płocka oraz suka biłgorajska. Jedna z gwiazd Festiwalu Dźwięki Północy. 

Bądźmy pozytywni, a zarażajmy się tylko kulturą!