31 05.2020

Akcja "Kulturalna Zaraza"

Online: www.youtube.com/user/NCKGdansk

Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało dla Was serię koncertów w ramach Akcji „Kulturalna Zaraza”. Niedzielne wieczory, trzy występy, utalentowani twórcy i melodie, które sprawią, że w tym trudnym czasie powróci do nas pozytywna energia.

Zapraszamy do słuchania i oglądania koncertów online. Specjalne sety z domu, studia czy ogrodu zagrają artyści nie tylko z Trójmiasta... Jazz, folk, elektronika, muzyka improwizowana - z nami poczujecie się jak na wyjątkowym domowym festiwalu.

Ale to nie koniec...

Kulturalna Zaraza to nie tylko doskonała muzyczna rozrywka. Akcja ma również edukować i wskazywać jak ważna jest pomoc w sytuacji, przed którą postawił nas COVID-19. Co tydzień, podczas koncertów, promujemy istniejącą zbiórkę, wspierającą jeden z wybranych sektorów - kulturalny, społeczny, ochrony zdrowia i przyrody. Dzięki temu zarówno my, nasi twórcy jak i odbiorcy będziemy mieli realny wpływ na przeciwdziałanie nie tylko skutkom koronawirusa, ale i innych nieprzewidzianych wydarzeń.

31 maja wspieramy akcję #GdańskPomaga. Przeciwdziałajmy koronawirusowi razem! Projekt ma na celu wsparcie ludzi oraz instytucji, którym stan epidemii uniemożliwić normalne działanie. Wsparcie otrzymują nie tylko lokalne fundacje, szpitale, czy domy pomocy społecznej, ale również szkoły i uczniowie. Od początku trwania akcji, potrzebującym zostały przekazane m.in. środki higieny osobistej - fartuchy barierowe, maseczki, rękawiczki - i sprzęt komputerowy umożliwiający uczestnictwo i zorganizowanie lekcji online. Na stronie https://gdanskpomaga.pl/ swoje zgłoszenia mogą zostawiać zarówno Ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które mogą podzielić się dobrem. #GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., Stadionu Energa Gdańsk oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

 

W niedzielę 24 maja zagrają:

19.00 MIR (Weber/ Pękala)

19.30 Adam Witkowski

20.00 Kapela Ze Wsi Warszawa

 

Koncerty będą dostępne na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury (www.youtube.com/user/NCKGdansk)

O ARTYSTACH

MIR (Weber/ Pękala)

Ich zbiory matematyczne mają kilka wspólnych punktów – głównym i najsilniejszym jest fascynacja elektroniką i improwizacją w muzyce, jak również improwizacją w elektronice i elektroniką w improwizacji. W ostatnim roku Bartosz grał dla Miłosza w projekcie Echo Serca, znają się też z Mitch & Mitch i Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej.

W tym roku przygotowali i w styczniu nagrali kompozycje z myślą o nowej płycie. Jest to ich pierwsze wspólne duo muzyczne. Realizować będą partie instrumentów akustycznych i cyfrowych oraz połączenie tychże.

MIR - koncert w Ladomku dla Akcja Zaraza wystąpili:

Miłosz Pękala - instrumenty

Bartosz Weber - instrumenty

Michał Murawski - kamery

Wiktor Podgórski - kamery, montaż

Adam Witkowski

Zajmuje się sztuką wizualną (malarstwo, grafika, instalacja, wideo) oraz dźwiękiem i muzyką (projekty radiowe, muzyka teatralna, muzyka filmowa), a także produkcją dźwiękową.

Od 2007 wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku a od 2015 również na Akademii Sztuk w Szczecinie. W projektach wizualnych często współpracuje z Anią Witkowską oraz Maciejem Salamonem. Członek zespołów Nagrobki, Gówno, Wolność, Woda, Korzuchy, Langfurtka a także autor solowych projektów pod pod własnym nazwiskiem oraz pseudonimami Andrzej Baphomet i 0404.

O Kulturalnej Zarazie: „Koncert zarejestrowany w ramach Kulturalnej Zarazy, to fragment z serii nagrań, które robię obecnie z myślą o kolejnej gitarowej płycie solowej. Jej roboczy tytuł to „Manual focus”, a elementem łączącym wszystkie nagrania powstające w różnych lokalizacjach jest ekspozycja tzw. ambiensu, czyli dźwięków pochodzących z odbić, pogłosów. W trakcie pandemii zarejestrowałem dwie sesje – na parkingu podziemnym pod swoim domem oraz w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.”

Kapela Ze Wsi Warszawa

Miejskie gospodynie zebrały się majowo na podwórku w Świątkowicach, żeby pośpiewać o życiu. Trochę oniryczni, trochę lirycznie, trochę transowo, trochę na ludowo. Kobieca część Kapeli ze Wsi Warszawa skąpana w słońcu i półcieniu odda trochę oddechu naturze i natury oddechu i śpiewu.  Zabrzmią pieśni oczepinowe, kołysanki, pieśni polne i rzeczne w bardzo kameralnej odsłonie - na skrzypce fidel, cymbały i lirę korbową.
Zagrają:
Magdalena Sobczak - Kotnarowska: cymbały, baraban, skrzypce, głos
Sylwia Świątkowska - fidel płocka, skrzypce, głos
Ewa Wałecka - skrzypce, lira korbowa, głos

KAPELA ZE WSI WARSZAWA - grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.
W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer". I był to punkt zwrotny w ich zaistnieniu na międzynarodowej scenie world music.
 

Bądźmy pozytywni, a zarażajmy się tylko kulturą!