14 06.2020

Wielokulturowe Pomorze w sieci: Bob-Nosa Uwagboe

Online: www.youtube.com/user/NCKGdansk

Przyjechał na otwarcie wystawy swoich obrazów, kiedy nastała pandemia. Dla nigeryjskiego malarza, Boba-Nosy Uwagboe, od ponad dwóch miesięcy tymczasowym domem jest Gdańsk. W szczerej rozmowie z naszym dyrektorem, Larrym Ugwu, opowiada o swoim obecnym życiu.

 

Do Gdańska przyjechał 13 marca na zaproszenie Małgorzaty Paszylki-Glazy, kuratorki Muzeum Narodowego w Gdańsku. Był to pierwszy jego pobyt w Europie. Artysta miał przed sobą miesięczną rezydencję, podczas której przewidziana była wystawa jego prac pt. „Transit”. Niestety do wystawy nie doszło, a pobyt w Polsce się przedłużył. Zakupiony przez artystę bilet powrotny do Nigerii został anulowany. Od ponad dwóch miesięcy Bob-Nosa Uwagboe mieszka u swojej kuratorki.

Pomimo niepewnej sytuacji i dochodzących do niego informacjach o kolejnych przypadkach zachorowań na COVID-19 w Nigerii, malarz stara się dobrze wykorzystać swój czas w Polsce. Prace, które tworzy na przedłużającej się rezydencji, zadedykował ofiarom pandemii.

Sztuka Boba-Nosy Uwagboe ma wydźwięk społeczny. Jego obrazy są osobistym komentarzem na sytuacje, które obserwuje w swoim kraju – niestabilność rządu, łamanie praw obywatelskich, kryzys uchodźczy. Artysta posługuje się satyrą i karykaturą.

Korzystając z obecności artysty w Gdańsku, zaprosiliśmy go do siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim porozmawiał z dyrektorem NCK, Larrym Ugwu, o byciu nigeryjskim artystą, swoim życiu w Afryce i dziś w Polsce, w tej szczególnej sytuacji. Zapraszamy na kolejny odcinek Wielokulturowego Pomorza w sieci!

 

Premiera na naszym kanale YouTube 14 czerwca o godz. 19:00.

 

Przed nami kolejne odcinki Wielokulturowego Pomorza w sieci:

- 21.06. Rita Stashulionak, artystka i malarka z Białorusi,

- 28.06. Olena Ulianowa, artystką z Ukrainy, która oprowadzi nas po Galerii „Szary Ganek”