20.06.2005 - 26.06.2005

Świętojańskie Świętowanie 2005 - wideofresk Dominika Lejmana "Oddychająca katedra"

„?więtojańskie ?więtowanie” to cykl imprez skupionych wokół tematyki nocy świętojańskiej, dla których klamrą spinającą jest główne miejsce wydarzeń - Kościół Św. Jana w Gdańsku. Przeżycia duchowe związane ze sztuką, religią i byciem razem głęboko wpisują się w przesłanie tego święta o pogańskim rodowodzie. ?więtojański tydzień będzie wypełniony różnorodnymi działaniami, przeznaczonymi dla różnych odbiorców. Imprezy odbywają się w dniach 20 - 26 czerwca w Centrum Św. Jana oraz Ratuszu Staromiejskim.

20 czerwca 2005 o godz. 19.00 zapraszamy na wernizaż wideofresku Dominika Lejmana "Oddychająca katedra"

słowo interpretacji wideofresku - Jacek Dominiczak
wstęp na wernisaż - wolny

Dominik Lejman należy do grona najciekawszych współczesnych artystów polskich. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz w Royal College of Art w Londynie. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, m.in. „Paszportu Polityki” w 2001, Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni, stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, Ministra Kultury RP, Trust for Mutual Understanding, rezydentem Location 1 w Nowym Jorku. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych fototapet.

Głównym założeniem pomysłu Dominika Lejmana jest wprowadzenie w strukturę sklepienia kościoła fresku-wideo. Scalając się z podłożem, wielkoformatowe projekcje wideo animują gotycką architekturę w rytm ludzkiego oddechu. Realizacja w kościele Św. Jana oferuje zgromadzonym możliwość percepcji otaczającej nas przestrzeni poprzez indywidualny rytm biologiczny odbiorcy, który synchronizuje się z oddechem architektonicznej 'klatki piersiowej - nawy głównej Św. Jana. Niewidoczne w momencie znieruchomienia, nałożenie realnej przestrzeni i efemerycznej projekcji w obszarze surowych, odartych z tynku żeber sklepienia, stopniowo zmienia relacje widza z architektura, jej anatomia. Oddech - osobisty rytm warunkujący przetrwanie staje się metafora ludzkiej katedry - w gotyckiej skali kościoła św Jana. Projekt „Oddychająca Katedra” realizowany jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wideofresk będzie prezentowany na godzinę przed każdym z wydarzeń "?więtojańskiego ?więtowania" – wstęp na podstawie zaproszenia lub biletu.
21 – 24 czerwca w godz. 15.00 – 17.30 i 26 czerwca w godz. 10.00 – 15.00 – wstęp wolny.

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Państwowa Opera Bałtycka, Duszpasterstwo ?rodowisk Twórczych w Gdańsku.