09.10.2020 - 07.11.2020

"Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku"

Tej jesieni galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury rozbrzmi dźwiękami oberka, rheinländera i polki – miłośników tańca i folkloru zapraszamy na wystawę „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”. Ostrzegamy: na tej imprezie nie ma podpierania ścian!

Ekspozycja przeprowadzi widza od początków ruchu folklorystycznego aż do współczesności.

Na wystawie znajdą się m.in. makiety przedstawiające tańce o funkcji obrzędowej, filmy, liczne nagrania audio i zdjęcia, prezentujące temat tańca z perspektywy ogólnokrajowej.

Kontekst regionalny ukażą stroje wykorzystywane przez zespoły folklorystyczne z terenu Pomorza (kaszubski, kociewski i borowiacki), a także instrumenty ludowe na czele z prawie niespotykanym już w użyciu rzępielem.

Eksponaty pozyskane zostały z muzeów etnograficznych i regionalnych z Polski i Pomorza. Wykorzystano również cenne zasoby cyfrowe.

Wierzymy, że wystawa pozwoli wskazać kierunki, w jakich podążało na przestrzeni lat zjawisko tańca wykonywanego przez mieszkańców polskich wsi, ale przede wszystkim, że skłoni do refleksji nad rolą tańca tradycyjnego we współczesnym świecie.

 

Wystawie towarzyszy atrakcyjna publikacja (do nabycia w księgarni internetowej NCK: https://www.nck.org.pl/pl/ksiazka/raz-na-ludowo-od-folkloru-tanecznego-do-folku oraz księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim).

Osobom, którym nie uda się dotrzeć na wystawę polecamy działania online:

osiem filmowych reportaży na temat folkloru tanecznego Pomorza (do obejrzenia w internecie: https://www.youtube.com/user/NCKGdansk | https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury)

oraz

stronę internetową: www.raznaludowo.com.pl

_

„Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku” | 9 października – 10 listopada 2020

galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku

wystawa czynna codziennie w godzinach od 9 do 18

wstęp wolny

UWAGA! W galerii Ratusza Staromiejskiego może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 osób. Zarówno w holu, jak i na wystawie znajdują się stanowiska z płynem do dezynfekcji. Przypominamy również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Pełen regulamin zwiedzania znajduje się w załączniku na końcu tekstu.

 

Koordynatorka projektu i kuratorka wystawy: Agnieszka Domańska

Aranżacja: Katarzyna Zawistowska, Rafał Rzeczkowski

Wykonanie ekspozytorów: CZAPLA dekor

Opracowanie graficzne wystawy i materiałów promocyjnych: Anna Iliszko

Opracowanie graficzne, skład katalogu: Anna Tatar

Redakcja językowa, korekta: Karolina Cierzan

Realizacja filmów, wykonanie zdjęć eksponatów do katalogu: Anna Domańska

Promocja, strona internetowa projektu: Marta Korga-Bistram, Radosław Jachimowicz

 

Organizator:

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2020”

 

Współpraca:

Narodowe Archiwum Cyfrowe, POLONA, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Zamek w Kwidzynie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, Ośrodek wypoczynkowy „Paleo” we Władysławowie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz

 

Patronat medialny:

Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, TVP Kultura, Pismo Folkowe, Folk24.pl

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo mkidn

 

Raz na ludowo from Marta Korga on Vimeo.