rzeczy istność
18-20 09.2020

Rzeczy Istność - festiwal Teatru Przedmiotu

Międzynarodowy Festiwal Rzeczy Istność  to jedyny w Polsce Festiwal Artystów Teatru Przedmiotu. W tym roku odbędzie się trzecia edycja wydarzenia.

Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Gdańsku wydarzenie odbędzie się w przestrzeniach Parku Oliwskiego.

Rzeczy Istność to wyjątkowe zjawisko w skali całego kraju. Z kilku powodów. Jest jedynym festiwalem Teatru Przedmiotu. Ten rodzaj sztuki cechuje wybitnie autorski charakter. Twórcy występują tu pod różnymi szyldami, a publiczność ma możliwość żywego uczestnictwa w spotkaniu z artystami, zadawaniu pytań, pracy warsztatowej. Wystawione zostaną spektakle, które powstały poza instytucjami. Młodzi artyści spotkają doświadczonych mistrzów.

Tegoroczna edycja festiwalu nosi tytuł „Laboratorium Zniewolonych Obiektów”. Dotyczyć będzie technik figuratywnych animowanych z dystansu wyznaczanego przez nici, druty i wysięgnik. Wystąpią artyści z Polski i Europy, którzy swoje życie złączyli z figurami animowanymi nie bezpośrednio. To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć unikalne zjawiska teatralne, takie jak teatr marionetek, kukła zmechanizowana czy jawajka. Festiwal to też świetna okazja do zintegrowania środowisk zainteresowanych korzystaniem z narzędzi tego typu teatru w edukacji, terapii czy sztukach pięknych.

Jako partnerzy wydarzenia, zapraszamy do tej niezwykłej przygody!

Organizatorem jest Fundacja Theatrum Mundi Adama Walnego. Współfinansowane przez MKiDN.

Patronat medialny objęło Radio Gdańsk oraz portal Trójmiasto.pl

Partnerzy: Instytut Teatru przedmiotu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna,  Studio Jadwiga Możdżer, Koło Naukowe  Wielokulturowych  Źródeł Teatru UG, Rada Dzielnicy Oliwa.