08.10.2020 - 08.10.2020

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu: Bałtyckie Fale Dźwiękowe

Nasz cykl koncertowy powraca po wakacjach na swoje miejsce, do sali Ratusza Staromiejskiego. Będzie to jubileuszowa, 20. edycja, a zarazem 5. rocznica jego inauguracji.

Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny koncert, zagrany wyłącznie przez artystów związanych z Trójmiastem. Reprezentujących różne style, postawy estetyczne i łączących w swojej muzyce różne nurty – od klasycznej muzyki elektroakustycznej, po muzykę dawną, etniczną itp. Będzie dużo elektroniki, ale także nietypowe i czasem egzotyczne instrumenty. Będą bałtyckie fale morskie i powiew Afryki. Wystąpią kompozytorzy znani, wykonujący swoją muzykę na całym świecie, ale związani właśnie z naszym regionem i tutaj tworzący. Trzy bardzo różne utwory zaprezentuje Krzysztof Topolski (Arszyn), znany z wielu projektów i działalności solowej. Nie zabraknie też poszukiwań w obszarze tzw. field recordingu. Duet Katarzyna Podpora i Max Kohyt połączy różne ciekawe obiekty dźwiękowe z indyjskim harmonium, analogową taśmą, gramofonem i elektroniką, wykonując repertuar nawiązujący do nagrań, dokonanych w Wielu i wydanych na płycie Chapel Music. Dariusz Mazurowski przedstawi swoje dwie kompozycje będące wybranymi częściami obszernych dzieł elektroakustycznych, Symfonii nieakustycznej i The Destroyer of Dreams, oczywiście z wielokanałową projekcją dźwięku na żywo. Z kolei Michał Jacaszek zaprezentuje fragment swojego najnowszego i premierowego programu, który powstał na bazie nagrań terenowych zebranych w rezerwacie Mmabolela w Republice Południowej Afryki podczas rezydencji artystycznej "Sonic Mmabolela" (listopad 2019). Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego, na ulicę Korzenną 33/35, w czwartek 8 października o 19:00.

Zachęcamy do zapoznania się z trzema projektami zrealizowanymi przez Dariusza Mazurowskiego tj. BINARY VOYAGER, podcasty „DŹWIĘKOSŁOWO” oraz TEKSTY O MUZYCE ELEKTROAKUSTYCZNEJ - więcej informacji poniżej.

Program koncertu

Krzysztof Topolski Arszyn

  • Linalool (2007) na taśmę
  • e (2014) na taśmę (nagrana partia wiolonczeli w wykonaniu Krzysztofa Pawłowskiego),
  • Prywatyzacja kosmosu (2020) na środki elektroniczne i nagrania terenowe

wyk. Krzysztof Topolski Arszyn – komputer, środki elektroniczne i nagrania terenowe

Katarzyna Podpora, Max Kohyt

  • Chamber Music (2020) na taśmę, gramofon, elektronikę, harmonium i różne obiekty –prawykonanie

Wyk. Katarzyna Podpora – harmonium indyjskie, gramofon, małe obiekty

          Max Kohyt – magnetofon szpulowy, elektronika

Podpora, Krohyt

Dariusz Mazurowski

  • Vanishing Signs on the Sky (2017) na komputer i środki elektroniczne
  • Fait Accompli (2013) na komputer i środki elektroniczne

Wyk. Dariusz Mazurowski – komputer, elektronika

Michał Jacaszek

  • Mmabolela (2020) – prawykonanie
  • Riverbed (2020) – prawykonanie
  • Bones (2020) – prawykonanie

Wyk. Michał Jacaszek – elektronika

 

Koordynacja artystyczna, produkcja : Monika Łajming, Krzysztof Olczak, Dariusz Mazurowski

Promocja: Radosław Jachimowicz

Godzina: 19:00

WSTĘP: bilety10 zł do nabycia wyłączeniu na www.interticket.pl

           

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu wydarzeń w siedzibie NCK na czas pandemii Covid-19. Uczestnicy będą proszeni o wypełnienie oświadczeń o stanie zdrowia.

* * * * *

BINARY VOYAGER

Binary Voyager to trwająca w nieskończoność, stale ewoluująca elektroakustyczna kompozycja sieciowa, dostępna cały czas online na stronie deemstudio.com

Bazuje na idei 4 równoległych generatorów (każdy z własną, potężną biblioteką), realizujących różne warstwy utworu. Finalny miks powstaje losowo w czasie rzeczywistym, indywidualnie dla każdego odbiorcy. Słuchacz otrzymuje swoją własną, osobistą i unikalną wersję utworu. Co więcej, można otworzyć stronę z utworem w większej liczbie okien lub kart i uzyskać bardziej złożone kombinacje nałożonych na siebie generatorów. Kolejna opcja to uruchomienie w wielu urządzeniach – jak komputery, tablety, smartfony, smart TV – i stworzenie własnego, wielopłaszczyznowego miksu wypełniającego dowolną przestrzeń. Do odtworzenia wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Nie ma żadnych innych wymagań. Trzeba tylko nacisnąć przycisk START, by uruchomić odtwarzanie na żywo. Moduł oscyloskopu wyświetla rzeczywisty kształt fali indywidualnego miksu.

Więcej informacji znajduje się w broszurze PDF dostępnej online

Projekt zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci"

BINARY VOYAGER

 

Teksty o muzyce elektroakustycznej

Trzecim elementem projektu są teksty o muzyce elektroakustycznej, publikowane w postaci plików PDF (do czytania bezpośrednio w przeglądarce, albo ściągnięcia) na mojej stronie deemstudio.com/aktualnosci

Teksty te adresowane są do szerokiego grona odbiorców, zarówno melomanów chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat tego gatunku, jak i osób zaczynających swoją przygodę z taką muzyką

 

Podcasty "Dźwiękosłowo"

Zapraszam do wysłuchania pierwszego podcastów z cyklu Dźwiękosłowo. Godzinne materiały są dedykowane muzyce elektroakustycznej i będą opowiadać o różnych aspektach tego gatunku. Będzie można wysłuchać grona zaproszonych gości, znakomitych kompozytorów, realizatorów, muzyków, którzy opowiedzą o swojej twórczości i samej muzyce. Będzie zarówno o historii, jak i teraźniejszości – a nawet przyszłości tej dziedziny sztuki.

Projekt zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci"