14.10.2020 - 15.10.2020

15. Festiwal Filmów Jednominutowych

Minuta. Sześćdziesiąt sekund. Co można przekazać w ciągu takiego czasu? Dowiecie się już niedługo na kanałach social media Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Zamknięcie przekazu artystycznego w sześćdziesięciu sekundach to nie lada wyzwanie. Podjęli się go zarówno doświadczeni filmowcy, jak i twórcy stawiający w sztuce filmowej swoje pierwsze kroki. Dla naszego Jury najważniejsze było jak najciekawsze podejście do tak krótkiej formy. Efekty poznacie już w środę 14 października!

15. edycja Festiwalu Filmów Jednominutowych z powodu pandemii w całości przeniosła się do Internetu. Ale to nie znaczy, że umknie Wam cokolwiek z atrakcji. Jak co roku, zachęcaliśmy młodych twórców filmowych do przesłania nam jednominutowego filmu. Spośród 92 prac Jury wyłoniło 39 filmów, które powalczą w konkursie. Oprócz filmów, które obejrzycie na kanale YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury, zapraszamy na prelekcje naszych Gości – członków Jury.

 

A w Jury tegorocznego Festiwalu znaleźli/znalazły się:

Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydziału Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Za film „Wieża. Jasny dzień” (2017) otrzymała m. in. nagrody za debiut reżyserski i scenariusz na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za drugi film –  „Monument” (2018) – wyróżniona w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury. Obecnie pracuje nad filmem „Delikatny balans terroru”.

Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, animatorka kultury i wieloletnia wykładowczyni italianistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Publikowała m. in. na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Kina, Ekranów, a także w tomach zbiorowych. Współredaktorka publikacji „Kino włoskie po 1980 roku” (2018). Laureatka Grand Prix konkursu „Krytyk mówi” (2014). Nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa (2019). Zdobywczyni II miejsca w „Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka” dla młodych krytyków filmowych (2020). Dyrektorka Artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski.

Radosław Pisula – Twórca popkulturowego fanpage'u Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe. Dziennikarz, tłumacz, wojownik kosmosu. Naukowo przebadał m. in. filmografię Johna Woo, Johna Carpentera i Waltera Hilla. Kinowo pożera wszystko – szczególnie wszelkiej maści horrory, wysokooktanowe akcyjniaki oraz Złotą Erę Hollywood. Ceni kontynuacje filmów, na które nikt nie czeka (z naciskiem na kolejne „Króle Skorpiony”). Uwielbia Grace Kelly, Kaczora Howarda oraz Godzillę – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie.

 

PROGRAM FESTIWALU:

14 października 2020

godz. 10:00

Udostępnienie finałowej selekcji filmów (30 tytułów)

Youtube: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 18:00-19:00

Diana Dąbrowska – Spadkobiercy Felliniego (prezentacja)

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 20:00-21:00

Radosław Pisula – TOP 10: kino nadbałtyckie (prezentacja)

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

15 października 2020

godz. 18:00-19:30

Jagoda Szelc – o reżyserii filmowej (rozmowa) | prowadzenie: Krzysztof Kornacki

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 20:00-20:45   

Ogłoszenie wyników konkursu + pokaz nagrodzonych filmów | prowadzenie: Szymon Jachimek

komentarz werdyktu: Diana Dąbrowska, Radosław Pisula, Jagoda Szelc

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

godz. 21:00-21:45

Spotkanie z laureatami nagród | prowadzenie: Marta Maciejewska

Facebook LIVE: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

Kuratorem FFJ jest dr Bartosz Filip – Główny Specjalista ds. Kreacji i Organizacji w Nadbałtyckim Centrum Kultury, filmoznawca, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.

Patroni i Mecenasi 15. Festiwalu Filmów Jednominutowych:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz