22-25 10.2020

9. Syntezator Sztuki NeoArte

NCK - Ratusz Staromiejski/ online

NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest trójmiejski zespół NeoQuartet, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019.

Idea festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

 

PROGRAM

 

22.10.2020, godz. 20:00

Hanna Kulenty – koncert monograficzny

Monograficzny koncert patronki festiwalu, wybitnej polskiej kompozytorki Hanny Kulenty będzie spotkaniem z muzyką kameralną na najwyższym poziomie. Kompozytorka uważana jest aktualnie za jedną z najciekawszych polskich kompozytorek, a jej twórczość regularnie prezentowana jest na najlepszych europejskich festiwalach muzyki współczesnej. W programie usłyszymy solowe utwory na fortepian, akordeon, trio fortepianowe oraz słynną kompozycję na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną – Concerto Rosso. Nad przebiegiem procesu twórczego podczas całego wydarzenia będą czuwać reżyser teatralny Maciej Konopiński oraz scenograf i artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz..

Wykonawcy:

NeoQuartet, orkiestra kameralna BalticAlians, Izabela Paszkiewicz – fortepian, Paweł Zagańczyk – akordeon, Adam Roszkowski – skrzypce, Jagoda Wyrwińska – dyrygentka, Filip Ignatowicz – wizualizacje, Maciej Konopiński – reżyseria

Program:

Hanna Kulenty – E-motionsolo na akordeon
Hanna Kulenty – Kwartet smyczkowy nr 5
Hanna Kulenty – Cadenza na skrzypce i delay
Hanna Kulenty – A Third Circle na fortepian solo
Hanna Kulenty – Concerto Rosso na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną

 

KUP BILET

 

23.10.2020,

godz. 20:00

Ensemble Mosaik

Ensemble Mosaik to jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej na świecie. Berlińscy muzycy podczas koncertu w Gdańsku zaprezentują to co najświeższe i najlepsze na światowym rynku muzyki nowej. Takie nazwiska jak Stefan Prins, Kai Duncan David, czy Joanna Baillie to absolutna światowa czołówka kompozytorów, których dzieła usłyszymy w najlepszym możliwym wykonaniu

Wykonawcy:

Ernst Surberg – fortepian,  Niklas Seidl – wiolonczela, Chatschatur Kanajan – skrzypce

Program:

Georgie Koumará – Wurst (2019) for cello
Luis Antunes Pena – Tracking Noise #4 (2018) for 3 performers and electronics
Stefan Prins – Piano Hero#1 (2011) for keyboard and video
Johan Svensson – Down (2012) for amplified violin and tape
Kai Duncan David – Some pieces for violin, keyboard and lights (2016)

 

godz. 21.30

reConvert

ReConvert powstał jako naturalne przedłużenie repertuaru perkusyjnego ostatnich siedemdziesięciu lat. Stał się swego rodzaju pieczęcią tożsamości, która odrzuca ogólne definicje i stawia na ciągłą współpracę pomiędzy artystami. Jej filar stanowi kwestionowanie akademickich dogmatów.
Nowe projekty, których podejmuje się reConvert, łączące perkusję z nowatorskimi rozwiązaniami elektronicznymi, mogłyby być określane na wiele sposobów, jednak żadne z tych określeń nie jest w stanie w pełni ich zdefiniować.
Idea (ex)tension zaczyna się od konieczności zbadania przestrzeni, zbadania jej właściwości, znalezienia potencjału właściwości akustycznych i wykorzystania ich jako punktu wyjścia do badań artystów. Jak można stworzyć trójwymiarowy i analogowy system dźwiękowy? Jak możemy pracować z instrumentami, które mogą przenosić dźwięk w przestrzeni?

(ex)tension by Fabrizio di Salvo and reConvert

Wykonawcy:

Roberto Maqueda & Lorenzo Colombo – perkusja, elektronika, performance

KUP BILET

 

24.10.2020

godz. 16.00

Wydarzenie online (godz.16:00)

Neo Klasyka – Alvin Lucier

Wydarzenie inspirowane twórczością Alvina Luciera zacznie się w Kolonii Artystów od wykonania przez Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego utworu „Shelter” (1967), w którym wykonawca przy pomocy mikrofonów różnego rodzaju (na czele z kontaktowymi) amplifikuje drgania, w jakie daną przestrzeń wprawiają dźwięki dochodzące z jej zewnętrza. Następnie publiczność zostanie wyprowadzona poza przestrzeń koncertową w przestrzeń miasta przy dźwiękach konceptualnej kompozycji Luciera „Chambers” (1968) wykonywanej przez zespół warsztatowy. Po rozstawieniu warsztatowicze wykonają reinterpretację, czy też odpowiedź na inspirowaną komunikacją wielorybów kompozycję „Quasimodo the Great Lover” (1970). Na koniec, z powrotem wewnątrz Kolonii artystów NeoQuartet wykona gdańską wersję kompozycji „(Hartford) Memory Space” (1970), gdzie muzycy odtwarzają instrumentalnie pejzaż dźwiękowy danego miejsca – w tym wypadku różnych przestrzeni Gdańska (Dolne Miasto, Wrzeszcz, Brzeźno, Garnizon)

Wykonawcy:

Krzysztof Arszyn Topolski, NeoQuartet

Kurator:

Antoni Michnik

 

godz. 20:00

Wieczór premier

Organizator festiwalu – NeoQuartet zaprezentuje podczas sobotniego pełną gamę swoich możliwości brzmieniowych. W pierwszej części zagra na klasycznych akustycznych instrumentach dwie kompozycje napisane przez kompozytorki z Rosji i Japonii. Dwa odmienne światy kompozycji, dwa dzieła, których inspiracją jest natura oraz ukryte starożytne symbole rytmiczne. W drugiej zobaczymy nowoczesną, elektryczną odsłonę zespołu. Muzycy wraz gdańską orkiestrą BalticAlians zaprezentują „Koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną”. Utwór napisany jest przez jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów Aleksandra Kościowa jest pierwszym tego typu dziełem w historii muzyki. Wykonania wszystkich trzech kompozycji będą światowymi premierami.

Wykonawcy:

NeoQuartet, orkiestra kameralna BalticAlians

Program:

Noriko Nakamura (Japonia) – XII Gloria na kwartet smyczkowy – 12 połączonych pejzaży muzycznych (2020) (światowa premiera)*
Olga Rayeva (Rosja) – Seasons – Bird Songs na kwartet smyczkowy (2020) (światowa premiera)*
Aleksander Kościów – Hodos/Oikos – koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną (2020) (światowa premiera)*

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

KUP BILET

 

25.10.2020, 16:00 – 21:00

Maraton koncertowy

Wykonawcy:
Cikada Ensemble
Hashtag Ensemble
Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz
reConvert
Śniedź
NeoQuartet
Piotr Wyrzykowski

KUP BILET