21 11.2020

15. BSI/ „Dzieci i ryby mają głos” – premiera książeczki dla dzieci pt. „Baltek”.

Premiera książeczki dla dzieci pt. „Baltek”.

 

Niezwykła historia naszego morskiego przewodnika będzie punktem wyjścia do rozważań nad rolą, którą sztuka i literatura pełnią w propagowaniu ochrony środowiska.

Naszymi gośćmi będą Anna Czerwińska-Rydel, pisarka, autorka tekstu, Joanna Czaplewska – ilustratorka, dr Anna Iglikowska – ekolożka specjalizująca się w hydrobiologii i biologii morza, konsultantka naukowa tekstu (Uniwersytet Gdański).

Spotkanie poprowadzi dr hab. Małgorzata Cackowska z Uniwersytetu Gdańskiego, pedagożka, specjalistka w dziedzinie książki obrazkowej.

 

MAŁGORZATA CACKOWSKA

Badaczka edukacji, doktor nauk humanistycznych, pedagożka, pracuje jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych, interesuje się i prowadzi badania nad społecznymi i kulturowymi kontekstami edukacji, przede wszystkim społeczną i polityczną konstrukcją znaczeń w polu książki obrazkowej dla dzieci w jej tradycyjnych i współczesnych odmianach. Kolejnym obszarem jej zainteresowań badawczych stał się potencjał edukacyjny nowych technologii mobilnych, szczególnie aplikacji interaktywnych. Jest autorką licznych artykułów poświęconych zagadnieniom potencjału edukacyjnego książki obrazkowej dla dzieci w Polsce i na świecie. Współpracuje z kilkoma wydawnictwami jako konsultantka książki oraz z instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami jako ekspert książki dla dzieci. Na uniwersytecie wykłada wiedzę o książce dla dzieci, metodologię badań społecznych oraz wybrane aspekty edukacji mobilnej.

 

JOANNA CZAPLEWSKA 

Projektantka graficzna i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2017), obecnie asystentka na macierzystym wydziale w Pracowni Projektowania dla Kultury i w Pracowni Książki. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass”, która otrzymała wyróżnienie w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. Autorka ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” (Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2017) , „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego” (Muzeum Miasta Gdyni, 2018), zeszytu aktywnościowego dla dzieci „Morze gier” (Muzeum Miasta Gdyni, 2017), „Dobra robota” (Wydawnictwo Adamada, 2019), „Jak zwyciężać mamy! Wielkie i małe bitwy Polaków” (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2019) oraz „Historia kobiet” (Muchomor, 2019).

 

ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL

Muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne
o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.

 

ANNA IGLIKOWSKA

Doktor nauk biologicznych, ekolog, ze specjalnością w dziedzinie hydrobiologii i biologii morza. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako doktorantka była wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadziła ćwiczenia z genetyki i ewolucjonizmu, a także zajęcia z hydrobiologii w laboratorium i w terenie.
Obecnie prowadzi badania naukowe dotyczące wpływu zmian klimatycznych i wzmożonej emisji CO2 na występowanie, różnorodność oraz skład chemiczny muszli i szkieletów bezkręgowców zamieszkujących morza Arktyki. Od 16 lat pracuje z młodzieżą licealną przygotowując uczniów do egzaminu maturalnego z biologii.

 

A tuż po premierze książki (godz. 19.00), będziecie mogli wysłuchać historii Baltka w interpretacji Violetty Sermak-Jankowskiej. 

“Bajka na dobranoc” to jedno nagranie w aż pięciu odsłonach graficznych! Możecie wybrać wersję audio z zilustrowaną pracami Joanny Czaplewskiej, Rasy Joni z Litwy, Luciji Mrzliak z Estonii, Gundegi Muzikante z Łotwy lub Justyny Nyki z Norwegii.

Już wkrótce pojawi się możliwość zakupu książeczki “Baltka”! Szczegółowe informacje znajdziecie na naszej stronie internetowej i facebooku.