MoW final z politykami od polityki kulturalnej europy
16.12.2020 - 16.12.2020

Przyszłość nabrzeżnych stref dziedzictwa kulturowego w Europie

Od 2017 roku sześć europejskich miast Govan, Gdańsk, Levadia, Limerick, Ostenda i Sztokholm współpracowało ze sobą w celu zbadania, co dalej z nadbrzeżnym dziedzictwem przemysłowym w kontekście rozwoju społeczności. Głównym celem tych przedsięwzięć finansowanych przez Kreatywną Europę było wzmocnienie współpracy pomiędzy artystami (którzy często stają w obliczu konkurencyjnych programów), organizacjami kulturalnymi i społecznościami w kontekście planowania przestrzennego. W miarę zbliżania się końca projektu, niniejszy webinar będzie okazją do zastanowienia się nad wpływem, jaki praca  sześciu miast wywarła na artystów i organizacje partnerskie zaangażowane w jego realizację.

Czy wkład artystów przyczynił się do wywarcia wpływu na politykę, wzmocnienia zaangażowania zainteresowanych stron i wzmocnienia głosu społeczności? Czy istnieją dowody na wpływ na decyzje dotyczące planowania? Jakie były kluczowe wyzwania/ kwestie/bariery?

Aby wesprzeć nas w naszych rozważaniach, dołączy do nas trzech wielkich myślicieli związanych z kulturą w XXI wieku. Franco Bianchini, University of Hull, zbada mity i rzeczywistość tego, co regeneracja robi z obszarami nadbrzeżnymi, poruszy temat demarytymizacji i tendencji do standaryzacji, a także zbada nadwrażliwości na obszarach nadbrzeżnych, gdzie na przykład wiele postindustrialnych społeczności nadbrzeżnych w Wielkiej Brytanii jest wykluczonych i rozczarowanych. Lia Ghilardi, niezależna konsultantka ds. planowania kulturalnego, zbada pytania dotyczące tworzenia miejsc: co wyróżnia unikalne "DNA" miejsca i jak możemy na tym budować w przyszłości? Na koniec Francois Matarasso przyjrzy się roli artystów - nie z instrumentalnego punktu widzenia, w którym artysta może być wykorzystywany przez deweloperów do podnoszenia wartości ziemi, ale raczej z punktu widzenia artystów pracujących ze społecznościami i Karty Rzymskiej 2020 (nad którą pracował) jako podstawy do myślenia o relacji opartej na prawach między mieszkańcami a gminami i/lub instytucjami kulturalnymi.

Webinar będzie prowadzony przez Liz Gardiner, Fablevision Scotland i Iwonę Preis, Intercult, Szwecja.

Dr Franco Bianchini, Associate Director of the Centre for Cultural Value, University of Leeds, Lia Ghilardi, socjolog miejski. Członek Akademii Urbanistyki, a także stypendysta Królewskiego Towarzystwa Artystycznego i Francois Matarasso, artysta społeczny, pisarz i badacz, z komentarzami prof. Katarzyny Kosmali, University West Scotland, Agnieszki Wołodzko, kuratorki z Gdańska i Romana Sebastyńskiego, urbanisty i działacza z Gdańska, doktorant UWS.

SPOTKANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

START: godz. 12.00

O godz. 14.00 część druga, spotkanie z partnerami i artystami biorącymi udział w projekcie: Memory of Water z perspektywy artystów, z perspektywy partnerów.