czarno biała abstrakcyjna grafika z napisem morze plakat promujący wystwę Jana Siekiery
23-14 02-03.2021

Rysunki Jana Siekiery

Rysunki Jana Siekiery urzekły mnie od pierwszego spojrzenia. Jak to się dzieje, że prace nawet w dużym pomniejszeniu robią wrażenie monumentalnych? I jak artysta zdołał poprzez abstrakcyjne formy oddać tyle treści? Niemal czuje się ruch i pulsowanie wody, a może innych żywiołów – warto samemu poszukać skojarzeń.

Jan Siekiera brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W galerii NCK prezentujemy po raz pierwszy prace, które powstały w ostatnim czasie i nie były jeszcze wystawiane publicznie.

Monika Konca - kurator wystawy

 

Autor o sobie: W 1994 skończyłem Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W czasie studiów najbardziej byłem zainteresowany rysunkiem i zdałem sobie sprawę, że właśnie to chcę robić, dlatego... zacząłem pływać. Skończyłem Szkołę Morską w Gdyni i jestem nawigatorem na statkach handlowych. Jednak przez cały czas, rysowanie towarzyszyło mi na morzu i w domu.
Długo nie byłem zadowolony ze swoich prac, ale od kilku lat już ich nie wyrzucam. Najpełniej wyrażam się w abstrakcji, w której przeplatają się dwa najważniejsze elementy: moje emocje i zafascynowanie powierzchnią wody. Obserwowanie morza, horyzontu jest w moim zawodzie istotnym zajęciem, ale też źródłem niewyczerpanej inspiracji. 
Do budowania swojego świata używam najprostszych środków. Początkiem wszystkiego jest biała kartka papieru i zwykły ołówek.

 

Wystawa Jana Siekiery dostępna do zwiedzania w Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim codziennie w godz. 9.00-18.00

WSTĘP: wolny