smaki kultury jakub
27 03.2021

Smaki Kultury: kuchnia żydowska

Online

W kolejnym odcinku Smaków Kultury dowiemy się, jak przyrządzić charoset – czyli „żydowski snickers”. Posłuchamy też, jakie słodycze jedli pierwsi wyznawcy judaizmu. Przed nami pyszne spotkanie!

W ramach projektu „Wielokulturowe Pomorze” zapraszamy na cykl spotkań kulinarnych. Bohaterami i bohaterkami będą goście i gościnie o różnych korzeniach etnicznych, a zamieszkujący Pomorze. Podczas cyklu „Smaki Kultury” opowiedzą o kuchni ich dzieciństwa.

Tym razem Nadbałtyckie Centrum Kultury gościć będzie w Synagodze w gdańskim Wrzeszczu. A o tradycjach – nie tylko kulinarnych – narodu żydowskiego opowie nam Jakub Skrzypczak.

Jakub Skrzypczak (1970) – artysta, grafik, scenograf, pisarz, tłumacz hebrajskiego pochodzenia żydowskiego. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Jerozolimie. Na co dzień zajmuje się projektami edukacyjnymi w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Premiera na YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury 27 marca o godz. 19:00.


Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz przekazanie listy udogodnień, umożliwiających uzyskanie przez nie dostępności do wydarzenia, na minimum 10 dni przed rozpoczęciem wydarzenia, na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

 

Deklaracja dostępności

https://www.nck.org.pl/pl/deklaracja-dostepnosci