Zdjęcie trzech artystek, autorek wystawy
17.03.2021 - 09.05.2021

„Kalejdoskop wrażeń" wystawa malarstwa, ilustracji i linorytu

Wspólna wystawa Joanny Nurowskiej, Marianny Jagody i Bogny Klaman -Tarnowskiej dostępna do zwiedzania w Galerii NCK do 9 maja 2021 r.

 

Zobacz wystawę online! 

Artystki studiowały w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku a spotkały się i zaprzyjaźniły w pracowni litografii i linorytu.

Tytułowy kalejdoskop to zabawka składająca się z dużej ilości kolorowych szkiełek układających się w określony a może trochę przypadkowy wzór. To właśnie on jest inspiracją do projektu wystawy, bo choć artystki mają różne drogi twórcze, to łączy je miłość do koloru oraz ilustracyjność formy.

Z radością uprawiam linoryt, głównie kolorowy. Kolor jest dla mnie ważny, cieszy i wciąż zaskakuje. Moje prace ilustrują przeżycia, historie, które są moim udziałem. Bardzo osobiste, ale chyba też uniwersalne, jak Macierzyństwo.

Joanna Nurowska

 

Maluję, inspirując się naturą. Staram się zatrzymać to, co nie do końca określone. Moje malarstwo często jest odbierane jako abstrakcyjne. W rzeczywistości z elementów formalnie abstrakcyjnych tworzę kompozycje, które są dla mnie ilustracją realnych miejsc, fragmentów świata, który znam. Impulsem do zainteresowania się otaczającą mnie przestrzenią jest zwykle jej kolor. To zestawy barw mnie zaczepiają i prowokują do zapisu malarskiego.

Bogna Klaman-Tarnowska

 

Myślę, że dlatego zostałam ilustratorką, bo połączyły się we mnie dwie pasje: 

miłość do literatury oraz radość malowania. Lubię mieszać akwarelę z temperą
i kredką, czasem także tworzę w programie graficznym. 

Uwielbiam taplać się w kolorze, szczególnie w błękitach i zieleniach.
Do tworzenia ilustracji inspiruje mnie tekst literacki, ale lubię też dopowiadać historię: czasem wprowadzam bohatera, o którym nie było dotąd mowy; czasem jakiś malowany ptaszek zawędruje z jednej opowieści do drugiej…

Marianna Jagoda

 

Z powodu zamknięcia instytucji wystawę mogą Państwo zobaczyć przez okna Galerii NCK,
codziennie do 11 kwietnia 2021, w godz. 9.00 - 18.00