kolaż zdjęć z koncertów zespołu Ikenga Drummers. Muzycy na scenie
09 05.2021

Laboratorium Dialogu

Spotkanie z członkami zespołu Ikenga Drummers na: https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury/ 

(9 maja, godz. 17.00)

Pokolenie urodzone w latach sześćdziesiątych XX w. ma doświadczenie w poszukiwaniu szczęścia w trudnych warunkach. Artyści z Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej w czasie PRL-u potrafili tworzyć i stworzyć miłą przestrzeń dla siebie i dla innych. Jak radzą sobie dziś? Czy działają indywidualnie, czy w towarzystwie? O tym rozmawialiśmy podczas naszego pierwszego spotkania - Laboratorium Dialogu, w ramach Festiwalu Metropolia jest Okey.

Każde kolejne spotkanie z artystami w ramach tego cyklu, skupia się na tworzeniu, szczęściu, miłości, i muzyce. Spotkania są próbą stworzenia zbiorowego portretu artysty autonomicznego. Patrzymy z perspektywy narracji filmowej i scenariuszowych metod budowania dramaturgii - to spojrzenie na bohatera oraz sytuowanie autora - siebie - wewnątrz zdarzeń, w dynamicznym kontekście.

W Laboratorium Dialogu szukamy unikalnych, bo autonomicznych, fragmentów refleksji na tematy które nas interesują. Z każdej rozmowy, spotkania, rejestracji tworzymy kolejną, subiektywną, filmową opowieść. To jednocześnie film drogi i droga sama w sobie - poszukiwanie swojej tożsamości w tym co było, co może być – to prawo wyobraźni, wyjścia z tego co „tu i teraz”, bez strachu przez „błądzącą pamięcią”.

Dialog jako rama komunikacji daje nam otwartą przestrzeń przepełnioną nadzieją i tajemnicą. Dzięki ludziom w dialogu różnorodności potrzeb, ciekawości dla inności i otwarciu wielu osób możemy inicjować sytuacje, gdzie wolność intelektualna rodzi się w momencie, a moment w czasie. Dla każdego, kto z nami będzie, niezależnie od roli, takie spotkanie jest zaproszeniem do "gry z czasem i pamięcią, odczuwania efektu błądzenia" - cytując fragmenty opisu arcydzieła filmowego reżysera Wojciecha Hasa: Rękopis znaleziony w Saragossie.

W szkatułkowej, dialogicznej narracji wszyscy możemy grać role. A nasze pytania: co to znaczy - dla Ciebie, - dla Nich, - dla Was, - dla Nas, i co znaczy dla Mnie, są zaproszeniem do wspólnej drogi – taką mamy nadzieję.

 

Laboratorium Dialogu w ramach Festiwalu Metropolia jest Okey

W niedzielę 11 kwietnia odbyło sie pierwsze z cyklu spotkanie z artystami z Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej: Roman Sebastyański (Pancerne Rowery), Maciej Łyszkiewicz (No Limits), Larry Okey Ugwu (Ikenga Drummers), Robert Bryński i Kazik Kaszubowski (Call System), Jarosław Janiszewski (Bielizna), Jowita Cieslikiewicz i Maja Kisielińska (Oczi Cziorne). Moderatorzy: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński (polsko-holenderska para filmowców) oraz Tomasz Lipski (poeta). Zmontowany program pierwszego spotkania będzie publikowany w maju. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/LabDialogu.

Po pierwszym spotkaniu odbyła się premiera filmu: „(...) I ŻEBY CAŁA PRZESTRZEŃ WYPEŁNIŁA SIĘ MUZYKĄ – ODA DO ŻYCIA” (58`). Film jest dostępny online: https://vimeo.com/534754789.