niebieska makatka z kobietą i dzieckiem i tekstem ludowym
05-30 06.2021

Wystawa „Smaryda. Hafty, wycinanki i makaty Aśki Borof” | Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży

Tematem przewodnim „Remusowej kary” zorganizowanej we współpracy z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będzie kobieta. Wysyłamy więc do Krosna wystawę prac Aśki Borof, gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik, takich jak haft i wycinanka opowiada m.in. o przesądach związanych z okresem ciąży. Ekspozycję uzupełni projekcja filmu „Rytuał” – rejestracja performansu w wykonaniu grupy Odłam Źdźbło (żeńskiej części zespołu Źdźbło). Punktem wyjścia dla twórczości tego zespołu jest fascynacja obrzędami – ślubem, weselem, procesją Bożego Ciała, czy pieczeniem korowaja.

 

Aśka Borof: absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki). Należy do grupy artystycznej Terytoria Stowarzyszone, współtworzy kwartet śpiewaczo-performatywny Odłam Źdźbło. Stypendystka Kulturalna Miasta Gdańska (2019). Swoje prace wystawia w kraju i za granicą, m.in. „Makatka Wywrotowa” (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), „Magiczne Zaangażowanie” (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu), Gdańskie Biennale Sztuki, „Associated Teritories” (The Fish Factory w Kornwalii).

 

Wystawa "Smaryda. Hafty, wycinanki i makaty Aśki Borof"
5-30 czerwca 2021
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie
wernisaż: 5 czerwca, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
 
kuratorka: Agnieszka Domańska
 
 

Wystawa odbywa się w ramach projektu "Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży".

O projekcie: „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” to wieloletni projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury, który zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury (literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne i inne), powstałych na terenie Pomorza. Wzorem Remusa, tytułowego bohatera epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, metaforycznie wypełniamy naszą karę (rodzaj wózka) dobrami pomorskiej kultury i wyjeżdżamy z nią do innych regionów Polski lub za granicę, by upowszechniać pomorską kulturę.