05.07.2006 - 05.07.2006

11. Festiwal Gwiazd - spotkanie z Manuelą Gretkowską

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w ramach 11. Festiwalu Gwiazd do Ratusza Staromiejskiego na Salon Literacki - cykl spotkań z polskimi pisarzami prowadzony przez Kazimierę Szczukę.


W środę, 5 lipca 2006 o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie z Manuelą Gretkowską.

Manuela Gretkowska – ur. 1964 roku w łodzi. Prozaiczka. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w roku 1988 wyjechała z Polski i studiowała antropologię średniowiecza w Paryżu. Zadebiutowała w roku 1990 prozą My zdies emigranty. Ta i trzy następne książki Gretkowskiej opowiadają o Paryżu, miłości i bohaterce bardzo przypominającej autorkę. Choć w jej pierwszej książce pobrzmiewają tony politycznej kontestacji, nigdy nie była emigrantką polityczną. Jest raczej obywatelką świata, która może żyć oraz tworzyć wszędzie. Na początku lat 90. powróciła do Polski i pracowała w polskiej redakcji pisma "Elle", a w roku 1997 wyjechała do Szwecji, gdzie obecnie mieszka.
Książki Gretkowskiej znajdują się na listach bestsellerów i są szeroko komentowane, budząc gorące emocje. Jej proza, która bywa określana jako postmodernistyczna, feministyczna, metafizyczna, ale także skandalizująca, znalazła sobie szerokie i bardzo zróżnicowane grono czytelników. W roku 1998 ukazała się jej kolejna książka ?wiatowidz, stanowiąca zbiór reportaży z różnych krajów - jak zwykle bardzo osobistych i pełnych dygresji. Jest autorką scenariusza Szamanki Andrzeja żuławskiego oraz współscenarzystą telewizyjnego serialu "Miasteczko".

Kazimiera Szczuka – ur. 1966r. Historyk literatury, krytyk literacki, działaczka ruchów kobiecych, tłumaczka. Jest uczennicą profesor Marii Janion, Za swoją pracę magisterską została wyróżniona nagrodą im. Jana Józefa Lipskiego. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, wykłada na warszawskich Gender Studiem. Prowadziła program telewizyjny "Dobre książki", magazyn kulturalny "Pegaz" w TVP. Obecnie prowadzi w TVN program "Najsłabsze ogniwo". Publikowała między innymi w następujących periodykach: Gazeta Wyborcza, Res Publica Nowa, Teksty Drugie, Zadra, Biuletyn O?Ki. Napisała książki: Kopciuszek, Frankenstein i inne. Feminizm wobec mitu – 2001, Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji – 2004. Należy do partii Zielonych. Uznawana za jedną z założycielek warszawskiej Manify 8 marca.

Organizatorzy Festiwalu: Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Instytut Sztuki w Krakowie, NCK

Więcej informacji o festiwalu oraz pełen program pod adresem: http://www.festiwalgwiazd.pl/