8 kobiet w wiankach na głowie
05.06.2021 - 05.06.2021

Koncert zespołu Akademia Głosów Tradycji | Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży

Koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.

Zapraszamy na opowieść muzyczną o kobietach, śpiewaną przez kobiety. Wykonawczynie przedstawią lirykę miłosną, żartobliwe pieśni, ballady i przyśpiewki m.in. z Kaszub, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny, Kujaw, Puszczy Kurpiowskiej, Mazowsza, Podlasia, Małopolski i Radomszczyzny.

W pieśniach nazywano ją różnie: biała lelija, róża, córuś, Podolanka, Kujawionka, gosposia, Ańdziulka, Anecka, Kasiejka, Stasiejka, Zosinia, Marysia, Marynia, Mania, matula, matuś, kochanie, luba, nadobna dziewcyna, dziewuchna, dziewcze, dziewica, panieneczka, sieroteczka, nieboga, ciepierzucha... Historie zawarte w pieśniach o kobietach to prawdy uniwersalne, niewiele różniące się od życia, problemów i emocji doświadczanych przez kobiety współcześnie. To wątki osobiste o rozłące, żalu, uniesieniach, emocjach towarzyszących oczepinom, tęsknocie za życiem panieńskim, zazdrości, zbrodni, gwałcie, o dobrej gospodyni, o przyjemnościach cielesnych, niepewności, związanej z zamążpójściem, połogu, macierzyństwie, relacjach z dziećmi czy pożegnaniu ostatecznym.
 

Akademia Głosów Tradycji: grupa dziewięciu kobiet śpiewających polski repertuar tradycyjny. Różnią się wiekiem, doświadczeniem, miejscem urodzenia, zawodem, liczbą dzieci i zwierząt. Łączy je jedno: uwielbiają śpiewać polskie pieśni tradycyjne. Śpiewają pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś do Trójmiasta ich przodkowie. Poprzez śpiew tradycyjny docierają do swoich korzeni.

 

Koncert odbywa się w ramach projektu "Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży".

O projekcie: „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” to wieloletni projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury, który zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury (literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne i inne), powstałych na terenie Pomorza. Wzorem Remusa, tytułowego bohatera epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, metaforycznie wypełniamy naszą karę (rodzaj wózka) dobrami pomorskiej kultury i wyjeżdżamy z nią do innych regionów Polski lub za granicę, by upowszechniać pomorską kulturę.

 

START: godz. 19.00

MIEJSCE: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności