dawna rycina mapy wyspy ultima thule
11.06.2021 - 13.06.2021

Wiosenne preludium do 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

Zapraszamy na spotkania z książką i warsztaty z ilustratorami.

Miejsce wydarzenia: ogródek NCK przy Ratuszu Staromiejskim

Poniżej program i linki do zapisów.  

Czy zastanawialiście się kiedyś, co znajduje się na krańcu znanego nam świata? A poza nim? Kilka milimetrów tuż za krawędzią mapy? Nicość i pustka? Wietrzny ląd osnuty gęstymi mgłami? Czy może nieznana ziemia zamieszkiwana przez fantastyczne stworzenia?

Północne obrzeże świata, ostatnia wyspa, Ultima Thule… To miejsce, do którego od zarania dziejów dążyli podróżnicy, i które opisali już starożytni geografowie. Ten kraniec świata to terytorium prawdziwe, lecz niepoznane; leżące gdzieś na dalekiej północy, choć w nie określonym do końca miejscu na powierzchni morza.

To także odległa, smagana lodowatym wiatrem kraina „poza czasem i przestrzenią” opisywana przez poetów i pisarzy. Odległa Thule stopniowo stała się mitem i koncepcją zbiorowej wyobraźni; stała się symbolem mistycznej izolacji i tajemnicy. Ultima Thule to miejsce, z którego zaczyna się nowa podróż i gdzie rodzi się wyobraźnia.

 

Przed nami Weekendowa podróż na kraniec świata jako wiosenne preludium do 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Ultima Thule — gdzie kończy się znany nam świat, a rodzi się wyobraźnia.

 

11 czerwca (piątek)

11.00 – 12.30

SPOTKANIE. Książka? Tekst czy ilustracja? Czyli podróż w czasie z Krystyną Rybicką, historyczką sztuki, kustoszką, kuratorką wystaw i wielką miłośniczką książki ilustrowanej.

Jak opowiedzieć o fenomenie książki? Ten prostokątny przedmiot ograniczony okładką mieści we wnętrzu zadrukowane słowami i obrazami kartki, a równocześnie przechowuje w sobie i celebruje najgłębsze emocje i mądrość. Może warto powrócić do własnych pierwszych spotkań z książką, kiedy to nieustraszeni bohaterowie niejednej bajki, czy powieści pozostawili w naszej pamięci trwały ślad, wręcz kształtowali upodobania i poglądy. Czy rzeczywiście w zakamarkach wspomnień pozostały jedynie ulubione teksty? Czy żywsze powracają ilustracje, z których każdy szczegół został bardzo dokładnie zapamiętany oczami czujnego dziecka?

Zapraszamy na spotkanie z książkami zaprojektowanymi przez artystów określanych dziś mianem Polskiej Szkoły Ilustracji, aby przyjrzeć się stworzonej przez nich szacie graficznej, która niezmiennie opiera się działaniu czasu, pozostaje awangardowa, wpływa na kreowanie książki dla dzieci jako dzieła sztuki.

Ilość miejsc ograniczona. Zapisyhttps://evenea.pl/pl/wydarzenie/352247-61

 

13.00 – 14.30

WARSZTATY. „Sekretne wyspy”, warsztaty z ilustratorką Grażyną Rigall

Gdybyście mogli Państwo wyruszyć w podróż do odległego, zupełnie nieznanego miejsca, które urzekłoby Was tak bardzo, że chcielibyście w nim pozostać – to jak by ono wyglądało? Czy byłoby ono ogromne, przestronne i kolorowe? Czy może malutkie jak sekret, który otwiera się niczym skomplikowane pudełko? A może gęste jak dżungla? Intuicja i marzenia podpowiadają nam, jak mogłoby ono wyglądać, a wyobraźnia pozwala nadać mu konkretny kształt, wielkość, kolor i strukturę; nic nas nie ogranicza. Wykorzystując dostępne materiały, takie jak papier, karton, gałganki, kamienie, patyczki, druciki i klej stworzymy, swoje wyspy z marzeń. A może połączymy też nasze prace, tworząc z nich jeden wspólny magiczny świat?

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/352247-62

 

18.00 – 19.30

SPOTKANIE. „Admirałowie wyobraźni” – kierunek: Ultima Thule. Niezwykła podróż z przystani Nadbałtyckiego Centrum Kultury, przez Wyspy Śpiewające, aż na Kraniec Świata. Okrętem dowodzą Admirałowie Wyobraźni.

Wszystkich miłośników ilustracji, pięknych książek i podróży w nieznane zapraszamy na spotkanie z dr Anitą Wincencjusz-Patyną, redaktorką książki „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”. Naszymi gośćmi będą również autorzy: Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka, i Jacek Friedrich. Spotkanie odbędzie się w ogródku NCK, w razie niepogody zaprosimy Państwa do Sali Mieszczańskiej. Porozmawiamy o ilustracji i jej polskiej szkole oraz o jej historii i znaczeniu w książkach dla dzieci. 

Wydawca "Dwie Siostry" o książce:

"Admirałowie wyobraźni" to księga złożona z bogato ilustrowanych, alfabetycznie ułożonych haseł prezentujących przekrojowy obraz dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Opisują one obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze. Teksty opracowane zostały przez jedenaścioro specjalistów zajmujących się teorią i praktycznym wymiarem ilustracji książkowej, grafiką projektową czy książką dla dzieci. Ich różnorodne specjalizacje i obszary zainteresowań nadały książce urozmaicony, kolażowy charakter. (...)"

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/admiralowiewyobrazni/

 

 

12 czerwca (sobota)

10.00 – 11.30

WARSZTATY. „Skok przez Bałtyk. Podróż w głąb morza”, warsztaty z ilustratorką Natalią Uryniuk; dla dzieci (6-11 lat), 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety: www.InterTicket.pl 

Co kryje się w wodach Bałtyku? Czy na pewno znamy wszystkich mieszkańców podwodnego świata? Jak wygląda świat nad dnie naszego morza?

Ilustratorka, Natalia Uryniuk, opowie dzieciom o wybranych bałtyckich zwierzętach, a potem uczestnicy wyruszą się we wspólną podróż w głębiny Bałtyku, w której odkryją i stworzą własny podwodny świat. Będziemy wycinać, malować i kleić. A zatem pędzle, nożyczki, farby i kleje w dłoń!

 

12.00 – 13.30

SPOTKANIE. Spotkanie z autorkami książki dla dzieci pt. „Skok przez Bałtyk” – Moniką Milewską i Natalią Uryniuk. Prowadzenie: dr hab. Małgorzata Cackowska.

Spotkanie dla dzieci, rodziców, nauczycieli, opiekunów i wszystkich dorosłych

„Na fascynującą wyprawę nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny, zapraszają od lat zakochane w nim dwie wspaniałe autorki, gdańszczanki – Monika Milewska i Natalia Uryniuk. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść SKOK PRZEZ BAŁTYK odkrywa przed młodym czytelnikiem tajemnice flory i fauny Bałtyku. A przewodnikiem w tej wyprawie jest dmuchana piłka, którą porwał wiatr. Książeczka idealnie wpisuje się w wakacyjne klimaty, a przy okazji rozbudza dziecięcą ciekawość oraz uwrażliwia na konieczność ochrony środowiska Morza Bałtyckiego”.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/skokprzezbaltyk/

 

14.00 – 15.30

WARSZTATY. „Mapa Skarbów”, warsztaty z ilustratorką Agatą Królak;

dla dzieci (4-8 lat), 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety: www.InterTicket.pl

Mapy, to od zawsze fascynujące i tajemnicze przedmioty. Tym bardziej, gdy prowadzą do nieodnalezionego dotąd skarbu. Wszystkich poszukiwaczy przygód i podróżników zapraszamy na warsztaty "mapa skarbów", gdzie przy pomocy nożyczek, kleju i kolorowych papierów wspólnie wykonany ogromną mapę wyspy... pełnej skarbów. Czy będzie znajdą się na niej zasadzki i trudne szlaki? To zależy, tylko od Waszej wyobraźni.

 

13 czerwca (niedziela)

11.00 – 12.30 

WARSZTATY „Fantastyczne stworzenia z odległych krain”, warsztaty z ilustratorką Agnieszką Żelewską;

dla dzieci (6-12 lat); 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety: www.InterTicket.pl 

Kim są mieszkańcy odległych nieodkrytych lądów, nieznanych wysp, dalekich planet, krain wyobraźni? Jak wyglądają? Jakiego są koloru? Czy mają skrzydła? Ogony? Futerka czy łuski? Jakie mają imiona?  Czy potrafią latać? A może świetnie pływają? Albo chodzą do tyłu? I uwielbiają szalone tańce? Spróbujemy razem stworzyć portrety fantastycznych stworzeń – z tektury, piórek, futerek i tkanin. Wspólnie stworzymy zupełnie nowy, nieodkryty dotąd świat.

 

13.30 – 15.00

WARSZTATY. „Sekretne wyspy”, warsztaty z ilustratorką Grażyną Rigall. Dla dzieci (6-12 lat), 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety będą do kupienia na www.InterTicket.pl od 1 czerwca

Gdybyście mogli wyruszyć w podróż do odległego, zupełnie nieznanego miejsca, które spodobało wam się tak bardzo, chcielibyście w nim pozostać – to jak by ono wyglądało? Czy byłoby ono ogromne, przestronne i kolorowe? Czy może malutkie jak sekret, który otwiera się niczym skomplikowane pudełko? A może gęste jak dżungla? Wasze marzenia podpowiedzą wam, jak mogłoby ono wyglądać. Wykorzystując dostępne materiały, takie jak papier, karton, gałganki, kamienie, patyczki, druciki i klej stworzymy, swoje wyspy z marzeń. A może połączymy też nasze wyspy, tworząc z nich jeden wspólny magiczny świat?

Wszystkie wydarzenia odbędą się w ogródku NCK (lub w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w razie niepogody).

 

 

11-27 CZERWCA

WYSTAWA PLENEROWA "Skok przez Bałtyk"

Spacerowicze, uczestnicy warsztatów i spotkań, miłośnicy ilustracji tradycyjnej i grafiki komputerowej, młodzież, seniorzy, turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta i okolic — zajrzyjcie koniecznie na skwer w okolicach ratusza Staromiejskiego. Znajdziecie tam plenerową wystawę ilustracji Natalii Uryniuk. To prace z książki „Skok przez Bałtyk”. Współautorką grafik jest Monika Milewska. Książka odkrywa przed młodym czytelnikiem tajemnice flory i fauny Bałtyku. Przewodnikiem w tej wyprawie jest porwana przez wiatr dmuchana piłka. Książeczka idealnie wpisuje się w wakacyjne klimaty, a przy okazji rozbudza dziecięcą ciekawość oraz uwrażliwia na konieczność ochrony środowiska Morza Bałtyckiego. 

Partnerzy: Wydawnictwo Widnokrąg, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

 

---------------------

Nasi Goście:

Anita Wincencjusz-Patyna – historyczka i krytyczka sztuki. Adiunkt na ASP we Wrocławiu, gdzie pełni rolę kierowniczki Katedry Historii Sztuki i Filozofii. Autorka książek Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950-1980 (2008) oraz Odpowiedni dać rzeczy obraz. O genezie ilustracji książkowych (2019), monografii twórczości Michała Jędrzejewskiego (2011), Wandy Gołkowskiej (2015) oraz Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka (2017). Współautorka (z Małgorzatą Cackowką) publikacji Look! Polish Picturebook! (2016) Autorka licznych artykułów w czasopismach Quart, Format, Dyskurs i innych. Członkini Rady naukowej Centrum Badań i Literatury dla Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Biennale Ilustracji w Bratysławie, Galerią Miejską we Wrocławiu, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bunkrem Sztuki w Krakowie oraz innymi instytucjami kultury. Członkini Polskiej Sekcji IBBY. Jurorka ogólnopolskich konkursów Pióro Fredry i Dobre Strony we Wrocławiu (przewodnicząca) oraz Książka Roku w sekcji graficznej (członkini jury), a także międzynarodowego Quadriennale Książki Obrazkowej Picture Story w Rydze. Kuratorka wystaw ilustracji książkowej i sztuki współczesnej.

 

Małgorzata Cackowska – badaczka edukacji, pracuje jako profesor Uniwersytetu gdańskiego w Instytucie Pedagogiki. Interesuje się społecznymi i kulturowymi kontekstami edukacji, szczególnie społeczno-kulturowym i edukacyjnym znaczeniem książek obrazkowych dla dzieci. Promotorka polskiej książki obrazkowej na świecie (głównie w projekcie publikacji i wystawy Look! Polish Picturebook!/Polska Szkoła Książki Obrazkowej).

 

Krystyna Rybicka – doktor historii sztuki, zainteresowana relacjami zachodzącymi pomiędzy słowem a obrazem tak w sztuce współczesnej, jak i w książkach dla dzieci. Starsza kustosz, kuratorka ponad dwustu wystaw polskich i ukraińskich ilustratorów w ramach Galerii 31 i Ośrodka Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Wielokrotna jurorka w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Pedagożka, egzaminatorka maturalna z historii sztuki.

 

Jacek Friedrich – historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Badacz nowoczesnej kultury wizualnej, architektury i projektowania. Autor wielu książek, m.in. Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 (2015), Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (2018), Wesołych Świąt!  O pocztówkach, o Bożym Narodzeniu i (nieco) o Polsce Ludowej (2019) oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, w tym tekstów poświęconych polskiemu ilustratorstwu w latach 1945–1980. Autor książek edukacyjnych dla dzieci, m.in. Gdańsk dla młodych podróżników (2005) oraz Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (2017).

 

Ilustratorki:

Agata Królak — absolwentka grafiki na ASP w Gdańsku (2011). Swoją pracę dyplomową, książkę Ciasta, ciastka i takie tam opublikowała wraz z wydawnictwem Dwie Siostry, z którym nawiązała dalszą współpracę, wydając dwie kolejne książki swojego autorstwa. W swoich pracach stosuje stylizację na ekspresję dziecięcą, tworząc autorskie książki dla najmłodszych, które tryskają humorem i zadziwiają pomysłowością. Przypomina w tych zabiegach Bohdana Butenkę z jego zeszytową stylistyką, także, podobnie jak on, chętnie korzysta z niedoskonałych jeszcze prób uczniowskiej kaligrafii, która współtworzy warstwę wizualną ilustracji. Ilustrowała m.in. Różnimisie, Dwie Siostry, Warszawa 2012, Robimisie, Dwie Siostry, Warszawa 2013, Wytwórnik domowy, Wytwórnia, Warszawa 2013, Wytwórnik kosmiczny, Wytwórnia, Warszawa 2016

https://www.agatakrolak.com/

 

Natalia Uryniuk - graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków - www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.

http://www.uryniuk.com/
 

Grażyna Rigall — absolwentka wydziału malarstwa gdańskiej ASP. Ilustratorka, malarka. Tworzy instalacje z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek, które czasem zyskują życie, grając w spektaklach: Śpiąca królewna i Abecadło z pieca nie spadło w reżyserii Luby Zarębińskiej. Jest współtwórcą scenografii do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu Alicja w krainie liter autorstwa Elżbiety Jeznach w Paryżu. Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci, m.in. Katarzyny Ryrych „Łopianowe pole” (nagroda Książka Roku IBBY 2017, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), Marzeny Matuszak „Człowiek, jaki jest, każdy widzi” (wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Humory Hipolita Kabla. Autorka książki kulinarnej (wraz z Alojzym Rigallem) „Baba Ali – bryły w przestrzeni, warzywa w kosmosie”. Współautorka teledysku do utworu Grzegorza Nawrockiego Fałszywe wschody słońca(nominacja do nagrody DOKI, Gdańsk 2017), „Kosmiczna karetka” oraz filmu „Fantastyczne zniknięcie” 2020 w technice animacji poklatkowej.

https://www.behance.net/grazynarigall

 

Agnieszka Żelewska — absolwentka PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Zajmuje się ilustracją dla dzieci i szyciem unikatowych zabawek. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie prestiżową i najważniejszą w naszym kraju nagrodę Polskiej Sekcji IBBY: Książka Roku 2000 za ilustracje do książki Marceli Szpak dziwi się światu oraz Książka Roku 2002 za ilustracje do Bajek o rzeczach i nierzeczach. Wspólnie z Elżbietą Wasiuczyńską i Pawłem Pawlakiem zilustrowała niezapomnianą kolekcję bajek klasycznych miesięcznika Dziecko, z którym współpracuje na stałe. Podobnie jak ze Świerszczykiem. Artystka świetnie żongluje dziecięcym sposobem obrazowania – nieco naiwnym, nieco prymitywnym, ale za to szczerym i przepełnionym ekspresją – z dorosłą wrażliwością estetyczną, z echem dokonania Zdzisława Witwickiego. Świat przedstawiony w jej ilustracjach jest bezpieczny, pogodny, a bohaterowie napawają optymizmem.

https://bajkizbajki.pl/ilustratorzy/Agnieszka-Zelewska

 

Wiosenne preludium to zapowiedź jesiennej odsłony 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska

Herb Gdańska, dwa złote lwy trzymające czerwoną tarcze z dwoma białymi krzyżami