kolaż zestawienie zdjęć drzwi frontowych do kamienic
07.07.2021 - 28.07.2021

Rewitalizacja - fotografie Renaty Szott

Miejsce wydarzenia: Galeria NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: wolny

 

Gdańsk jest miastem szczególnym; miastem, którego wydarzenia z lat 1970 i 1988 uprawomocniają tezę, że miasto ma zdolność skupiania potężnej energii społecznej, która po uwolnieniu może wywoływać rewolucyjne zmiany. Jest też miastem rodzinnym Renaty Szott, co pozwala określić jej poszukiwania, nie po raz pierwszy odwołując się do przeciwieństw, jako „czułą praktykę badawczą’’, efektem której jest kontynuowany przez artystkę przez lata projekt „Rewitalizacja” i wynikający z niego „Kalejdoskop”. 

Postawa twórcza artystki bliska jest postawie badacza, czy może kolekcjonera, który żmudnie gromadzi wycinki, notki, fiszki, fragmenty, drobne artefakty, by dążyć do tego, czego całkowicie osiągnąć się nie da – do poznania. 

Na prezentowanej w naszej Galerii wystawie zaprezentowane zostaną prace z projektu "Rewitalizacja". Tu w znaczeniu dosłownym, najbardziej oczywistym, czyli fizycznej odnowy materii miejskiej, ale też przywoływania do istnienia dawnych mitów kulturowych poprzez ukazywanie głębszych warstw ukrytych pod gładką szklano-chromowaną powierzchnią miejskiego uniwersum z tysiącletnią historią w tle. Renata Szott cytuje rzeczywistość, ale jej nie relacjonuje. Miasto z jej zdjęć mogłoby być każdym większym miastem w naszej części Europy, w ten sposób nie będąc w istocie żadnym z nich. Źródłem materiału wizualnego, za pomocą którego Renata Szott buduje swoje fotograficzne obrazy,  jest miasto i tylko zdolność umiejętnego patrzenia gwarantuje obserwatorowi dotarcie do warstwy skrywanej głębiej pod jego powierzchnią.

Projekt realizowany od 2006 roku w Gdańsku, w dzielnicach takich jak: Wrzeszcz, Strzyża, Garnizon, Oliwa, Brzeźno, Biskupia Górka, Orunia, Stocznia, Nowy Port, Dolne Miasto.

Idee przyświecające tej serii zdjęć to: archeologia kultury w mieście, rejestracja zmian zachodzących w Gdańsku, ukazanie bogactwa wielokulturowej przeszłości Gdańska i różnorodności elementów budujących gdańskie dziedzictwo, dowartościowanie przeszłości i spojrzenie w przyszłość miasta.

Kurator wystawy: Anna Marko

 

Renata Szott

Urodzona w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Düsseldorfie. Studiowała w PWSSP w Gdańsku i na FH Aachen na Wydziale Projektowania Graficznego i Komunikacji Wizualnej. Tworzy w dziedzinie rysunku, malarstwa, fotografii, projektowania graficznego i projektowania tkanin artystycznych. 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności