08.08.2021 - 08.08.2021

Wielki Dzień Pszczół | spotkanie dla dorosłych + warsztaty dla dzieci

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski i ogródek

Start: godz. 17.00

Wstęp: wolny

 

Dzikie pszczoły, choć jest ich wiele – w samej Polsce stwierdzono ponad 450 gatunków – pozostają w cieniu znanych wszystkim pszczół miodnych. 🐝 Tym razem to one będą głównymi bohaterkami Wielkiego Dnia Pszczół.

🐝🐝🐝

WIĘCEJ O DZIKICH PSZCZOŁACH

Gatunki pszczół możemy podzielić na społeczne, samotne i pasożytnicze, tzw. pszczoły-kukułki. Podział ten nie pokrywa się z podziałem taksonomicznym, a niektóre gatunki trudno jednoznacznie zaklasyfikować do którejś z tych kategorii. W praktyce jednak ten ogólny podział jest bardzo użyteczny. Dzikie pszczoły, inaczej pszczoły samotne, stanowią tu największą grupę.
Samotnice budują gniazdo i troszczą się o swoje potomstwo w pojedynkę. Nie zawsze jednak unikają wzajemnie swojego towarzystwa, Mogą gnieździć się w oddaleniu od innych samic, jak również tworzyć olbrzymie kolonie składające się z setek gniazd. W przeciwieństwie do pszczół miodnych nie produkują miodu i nie żądlą w obronie gniazda. Mogą być duże albo maleńkie, gęsto owłosione albo prawie zupełnie łyse, ubarwione w tonacjach czarno-brązowych lub w jaskrawe plamy i czarno-żółte pasy. Gniazda zakładają w ziemi, pustych łodygach roślin, szczelinach pod korą drzew i wielu innych miejscach. Należą do najlepszych zapylaczy roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych.

O różnorodnym, inspirującym i wciąż mało zbadanym świecie dzikich pszczół opowie Kamila Chomicz – biolożka, założycielka BEES ON MY WAY, autorka zdjęć, krótkich filmów i wideowywiadów o dzikich pszczołach. Na spotkaniu zobaczycie materiały nagrane w Krakowie, w których dr hab. Hajnalka Szentgyörgyi, dr Justyna Kierat i mgr inż. Aleksandra Żmuda mówią o zagadnieniach związanych z bioróżnorodnością oraz znaczeniem owadów zapylających. Badaczki tworzą zespół naukowy na Uniwersytecie Jagiellońskim pracujący nad projektem VOODOO (Viral eco-evolutionary dynamics of wild and domestic pollinators under global change). Celem projektu jest zbadanie jednego z zagrożeń, które może wpływać na zdrowie, populację oraz różnorodność owadów zapylających, a jest nim eskalacja ryzyka chorób wśród owadów zapylających w środowisku naturalnym. Zaprezentujemy też krótki film nagrany w Berlinie, w którym młoda ekolożka Anja Proske opowiada o projekcie „Więcej pszczół dla Berlina”. Tłumaczy w nim, dlaczego ważną częścią tego projektu jest wysiewanie rodzimych gatunków kwiatów oraz pozostawienie przestrzeni dla pszczół robiących gniazda w ziemi. Te dwa nagrania zrealizowane zostały w ramach projektu „Nasze Pszczoły” dofinansowanego przez FWPN oraz WFOŚiGW.

Po prezentacji filmów w Sali Mieszczańskiej przeniesiemy się do ogrodu. Tam Kamila Chomicz zdradzi sekrety fotografowania pszczół.

 

WARSZTATY DLA DZIECI W OGRODZIE:

Równolegle do spotkania dla dorosłych odbędzie się barwne spotkanie plastyczno-edukacyjne dla dzieci. Nasi młodsi Goście będą mieli okazję posłuchać o pszczołach, jednocześnie tworząc swoją własną pszczelą maskotkę! Czeka nas zabawa, okazja do obudzenia swojej kreatywności i spora dawka nauki. Zajęcia poprowadzi Kasia Michałowska.

🐝🐝🐝

 

BEES ON MY WAY.mp4 from Kamila Chomicz on Vimeo.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności