Tekst Radykalna Orkiestra Pomorska
30.08.2021 - 30.08.2021

Radykalna Orkiestra Pomorska | KONCERT

Miejsce wydarzenia: NCK - Centrum św. Jana

Start: godz. 19.00

Wstęp: bilety 10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny) | Kup bilet

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku nieraz w swoich działaniach eksplorowało temat kultury i tradycji Pomorza oraz muzyki tradycyjnej. Tym razem, we współpracy z Festiwalem Radykalna Kultura Polska, zebraliśmy grupę artystów, którzy – pod szyldem Radykalnej Orkiestry Pomorskiej – będą prowadzić muzyczne poszukiwania, opierając się na lokalnych, pomorskich i kaszubskich tradycjach.

Do udziału w tym niezwykłym combo zaprosiliśmy takie trójmiejskie znakomitości jak Emil Miszk, Jakub Klemensiewicz czy Emiter, a także artystów z innych części kraju, który pod wodzą skrzypka - Macieja Filipczuka od dłuższego już czasu z powodzeniem badają i łączą repertuar oraz techniki wykonawcze wiejskiej muzyki tradycyjnej z praktykami kompozytorskimi i improwizacyjnymi awangardy, muzyki "poważnej", jazzowej czy elektronicznej.

Podczas koncertu usłyszymy oryginalne tematy i melodie z Pomorza w nowych opracowaniach oraz premierowe kompozycje, nawiązujące do pomorskiego dziedzictwa muzycznego technikami wykonawczymi, instrumentarium, a przede wszystkim nastrojem i atmosferą nadmorskiego pejzażu dźwiękowego.

Radykalna Orkiestra Pomorska jest projektem otwartym, który narodził się z chęci zainteresowania - dzięki nowoczesnej formie prezentacji - tradycjami Pomorza lokalnych i przyjezdnych odbiorców kultury. Wierzymy, że szukając dla tradycji nowoczesnego języka, czynimy ją żywym elementem współczesności, a nie obiektem ze skansenu czy muzeum.

 

 

Skład Orkiestry:

Emilia Bolibrzuch - skrzypce

Łucja Siedlik - skrzypce

Maria Stępień - skrzypce

Maciej Filipczuk - skrzypce

Marcin Lorenc - skrzypce

Piotr Gwadera - dżaz

Marcin Dymiter - elektronika

Emil Miszk - trąbka

Jakub Klemensiewicz – klarnet, saksofony

Michał Bieżuński – tuba

 

 

Projekt jest realizowany we współpracy z Festiwalem Radykalna Kultura Polska: www.facebook.com/radykalnakulturapolska

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności