Janusz Plota
25.09.2021 - 17.10.2021

Janusz Plota. Matryce rysunku 2 - prześwietlenie miasta Gdańska 2021 | WYSTAWA

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana

Czynna codziennie: 10.00-18.00

Wernisaż: 25 września, godz. 16.00

Wstęp: wolny

 

 

Rysunek transarchetypiczny to walizka notatek artysty podróżującego po kontynentach świata. „Transarchetypiczny” jest połączeniem słów „tranzyt” i „archetyp”. Artysta przenosi formy oraz przedmioty codziennego użytku z ich kontekstów kulturowych i umieszcza je w nowych, nadając im nowe znaczenie. Rysunki artysty wykonane są na różnych materiałach/ podłożach, co nie pozostaje bez znaczenia dla odbioru prac. „Rysunek jest przestrzenią, a przestrzeń – rysunkiem”, jak mówi Janusz Plota.

Wystawa w Centrum św. Jana jest swoistym nawiązaniem do sztuki przestrzennej, jaką Plota uprawia w latach 90. Wtedy to buduje duże obiekty rentgenowskie i rysunki na płótnach (Janusz Plota, „Sztuka Czasu” 1992, Galeria El). „Matryce rysunku 2...” to monolog artysty z energią miejsca – muru, ale też całego miasta i jego wyjątkowej historii.

 

Janusz Plota

Urodzony w 1957 roku na Pomorzu, w Miastku. Doktor sztuki (ASP Katowice, 2014). Studia magisterskie odbył w PWSSP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1986 roku). Doktorat obronił w 2014 roku na ASP w Katowicach. Założyciel TransitArtu (1992) i manifestu Tae, ogłoszonego na pokazie Transitart podczas Międzynarodowego Sympozjum Truso w Galerii El w Elblągu w 1993 roku. Sztuka tranzytowa to postawa poszukiwania podobieństw w sztuce i kulturze całego świata. Dialog transarchetypiczny artysta manifestuje na festiwalach malarstwa, rzeźby, performance na świecie, tworząc nowe obiekty, kolumny, instalacje i mega znaki. Filozofia sztuki tranzytowej (TAE) pozwoliła twórcy na zrealizowanie szeregu znaczących, międzynarodowych projektów kuratorskich, które poszerzyły obraz sztuki transgranicznej w Polsce, Europie, Azji i Afryce.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności