Nowa Muzyka w Starym Ratuszu 7.10
07.10.2021 - 07.10.2021

Jesienne granie na cztery strony świata | Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Start: 19.00

Wstęp: bilety 10 zł do nabycia na nck.interticket.pl

 

Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy nasz cykl koncertowy z muzyką elektroakustyczną zatytułowany NOWA MUZYKA W STARYM RATUSZU, oferując słuchaczom ciekawy program, na który złożą się zarówno utwory nowopowstałe jak i klasyki gatunku. Choć to już jesień, na moment powrócą letnie klimaty, a to za sprawą kompozycji „Pełnia lata” autorstwa pioniera muzyki elektroakustycznej w Polsce - Włodzimierza Kotońskiego. Usłyszymy utwór bardzo rzadko wykonywany, z tym większą radością zaprezentujemy go w interpretacji trójki młodych instrumentalistów: Emilii Maciak – klarnet, Igora Torbickiego – fortepian i Paliny Horbach – wiolonczela.

Znany i ceniony niemiecki kompozytor – Michael Beil będzie obecny w programie dzięki utworowi na akordeon z taśmą. Wykonania dzieła Beila podjął się doskonale już znany naszym słuchaczom wirtuoz akordeonu - Paweł Zagańczyk. Muzyk zadebiutuje w tym cyklu także jako twórca dwóch z czterech skomponowanych miniatur cyklu „Cztery szkice na cztery strony świata”, napisanego wspólnie z Dariuszem Mazurowskim. Usłyszmy także premierowy utwór Dariusza Mazurowskiego na klawesyn i taśmę, napisany specjalnie dla Aliny Ratkowskiej, w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

W programie znajdzie się także kompozycja młodego, gdańskiego artysty – Piotra Jędrzejczyka, który już miał okazję zaistnieć podczas jednego z koncertów cyklu emitowanego w wersji online. Tym razem będzie okazja posłuchać jego muzyki „na żywo” . Dzieło gdańskiego kompozytora wykona gitarzysta – Marcin Kozioł.

   

Mamy nadzieję, że pomimo wciąż niełatwej sytuacji i pewnych ograniczeń, życie muzyczne w Gdańsku będzie wracać do normy i bez przeszkód będziemy spotykać się z Państwem w Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. Zapraszamy na najbliższy koncert, 7 października o godzinie 19.00.

 

PROGRAM

Michael Beil Und Acht (1998)

na akordeon i taśmę

Paweł Zagańczyk – akordeon

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Piotr Jędrzejczyk α¹ Cap (2020)

na seaboard, amplifikowaną gitarę klasyczną oraz elektronikę

Marcin Kozioł – gitara

Piotr Jędrzejczyk – seaboard, elektronika

 

Dariusz Mazurowski The Skeleton Army (2021) na klawesyn i taśmę, prawykonanie światowe

(zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska)

logo miasta Gdańsk dwa lwy nad herbem

 

Alina Ratkowska – klawesyn

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Włodzimierz Kotoński Pełnia lata (1979)

na klarnet, fortepian, wiolonczelę i dźwięki elektroniczne

Emilia Maciak – klarnet

Igor Torbicki – fortepian

Palina Horbach – wiolonczela

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Dariusz Mazurowski, Paweł Zagańczyk Cztery szkice na cztery strony świata (2021) prawykonanie światowe

na akordeon i komputer

Paweł Zagańczyk – akordeon

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

 

Koordynacja artystyczna, produkcja : Monika Łajming, Krzysztof Olczak, Dariusz Mazurowski

Współorganizatorzy: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności