grafika promocyjna, abstrakcyjny wzór z napisem organy plus 30.09-10.10
02.10.2021 - 02.10.2021

Koncert w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana

Start: 19.00

Wstęp: wolny. Obowiązują wejściówki rozdawane na miejscu na godzinę przed koncertem

 

W sobotę 2 października o godzinie 19.00 w kościele Św. Jana w Gdańsku posłuchamy kolejnego monograficznego koncertu z cyklu Bach in Gdańsk w wykonaniu Andrzeja Szadejko na organach i fantastycznej sopranistki – Anny Fabrello.

 

+ Bach in Gdańsk II (1701)

Nauka w Luneburgu

Andrzej Szadejko – organy

Anna Fabrello – sopran

 

Koncert we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury

 

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

Młodość Bacha upłynęła w smutnych okolicznościach, jego rodzice obumarli go bardzo młodo. Opiekę nad nim musiał więc roztoczyć jego starszy brat, który też był muzykiem, organistą, i wysyłał Jana Sebastiana na naukę do najsłynniejszych mistrzów. Tym razem dowiemy się jakie muzyczne nowinki młody Bach poznał w Luneburgu i jak to wpłynęło na kompozycje szesnastoletniego wówczas kompozytora. Koncert jest zrealizowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury na zakończenie międzynarodowej konferencji organologicznej „ św. Jan Od-Nowa – 260 lat organów bocznych Johanna Friedricha Rhodego”

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, unikatowe wnętrze Centrum Św. Jana wraz z przepięknymi organami bocznymi, oryginalne umiejscowienie muzyków na chórze muzycznym, wreszcie muzyka rzadko słyszana w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na podróż w czasie! Zapraszamy!

 

Andrzej Szadejko – organy

 

kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego.

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Sztuki. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem, bądź sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 25 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i niemieckich wielokrotnie nominowanych do nagrody FRYDERYK oraz OPUS KLASSIK. Obecnie jest szefem artystycznym serii MUSICA BALTICA i GDAŃSK ORGAN LANDSCAPE w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor wydawnictw monograficznych, a także opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych. Autor audycji „Organy Nieograne” w Programie Drugim Polskiego Radia. Organizator i autor wielu formatów artystycznych i festiwali w Gdańsku i Warszawie: Festiwal ORGANy PLUS+®, cykl Koncerty dla Gdańszczan, happeningi dla dzieci Popiszczmy Razem, konkurs plastyczny „…i zagrały organy”, Pomerania 2008 – międzynarodowe spotkania budowniczych organów, GdO Tagung 2018 - Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów, festiwal „Moniuszko w Kościołach Warszawy”.

 

Anna Fabrello - sopran

Absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem), stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Operetkowego i Musicalowego w Krakowie. Od 2005 r. jest solistką Opery Bałtyckiej, gdzie zadebiutowała partią Serpiny w La Serva Padrona G.B. Pergolesiego w reżyserii Doroty Kolak. W dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt partii operowych i operetkowych. W 2009 r. wzięła udział w projekcie Opery Bałtyckiej w koprodukcji z TV Mezzo wykonując partię Najade w operze Ariadna na Naxos R.Straussa na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka i rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2014 r. otrzymała nagrodę FRYDERYK za płytę Kilar Angelus /Exodus/ Victoria, na której wykonała partię sopranu. W 2015 r. została uhonorowana Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za kreację Despiny w operze W.A.Mozarta Cosi fan tutte w reżyserii Marka Weissa. Wielokrotnie zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich m.in. w Szwajcarii, Bułgarii, Chorwacji. W roku 2016 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka, gdzie pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2020 r. pełni funkcję pełnomocnika Rektora ds współpracy z zagranicą. W dorobku artystycznym posiada wiele nagrań CD. Jedno z ostatnich, wyróżniających osiągnięć to dwupłytowy album live - Straszny Dwór ( 2018) Stanisława Moniuszki, gdzie wykonała partię Hanny. Płyta otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2019.

 

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

 

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

 

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym. Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

 

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production

Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka